Anasayfa » Genel » James Cook

James Cook

James Cook Biyografisi

Büyük Okyanus ’ta asıllaştırdığı keşif gezileri ile tanınan İngiliz kaşif, denizci, haritacı ve asker. HM Bark Endeavour isimli gemisiyle üç büyük Pasifik gezisi tertip etmiş olan Cook, son gezisi sırasında Hawaii ’li yerlilerle girdiği bir çatışmada hayatını kaybetmiştir.
James Cook, 7 Kasım 1728 tarihinde, Marton, Yorkshire, İngiltere ’de dünyaya geldi. 1736 senesinde ailesi ile beraber Great Ayton ’a taşınan Cook, tarım emekçisi olan babasının işvereni Thomas Skottowe ’nin yaptığı dayanaklar sayesinde ilkokula gidebildi. Beş senelik kısa bir öğretim hayatının ardından babasıyla beraber çiftlikte çalışmaya başlayan Cook, 16 yaşına kadar burada çalışarak ailesinin uyumuna katkıda bulundu.

Çiftlikte geçirdiği müddetin ardından bir zaman Staithes ’de bulunan bir markette çalıştıysa da, istediği hayat koşullarını burada da tutamayan Cook, 18 yaşına geldiğinde denizcilik faaliyetlerine atılabilmek için ailesinin yanından böldü ve de Whitby kasabasına taşındı. Denizciliğe başladığı ilk senelerde pek çok gemi değiştiren Cook, İngiliz sahillerinde ticaret yapan pek çok gemikendi kendisine geometri, astronomi ve dümencilik bildi.

1752 senesinden itibaren Baltık Denizi ’nde faaliyet gösteren gemilerde misyon almaya başlayan ve yerel denizciler arasında tanınan bir figür haline gelen James Cook, 1955 senesinde, yanaşan Yedi Sene Savaşı ’nın da tesiriyle orduya katılmaya karar verdi ve de aynı sene HMS Eagle isimli gemide kaptan takviyecisi olarak orduda misyon almaya başladı. 1757 senesinde, bağlı olduğu geminin kaptanı tarafından yapılan bir imtihanı geçmeyi başararak kendisine ait bir gemi ve kaptan rütbesi ile ödüllendirildi. Savaş müddetince ve sonraki birkaç sene boyunca orduya hizmet etmeye devam eden Cook, bu yarıyılda haritacılık hüneri ile tanınan genç ve hırslı bir subay olarak büyük bir nam yapmıştı.

James Cook, kendisini dünyanın en büyük denizcileri arasına sokacak olan yolculuklarının ilkine, 1968 senesinde başladı. Royal Society tarafından Pasifik Okyanusu ’nu araştırması ve yeni ticaret yolları bulması için yakalanan Cook, 1768 senesinde İngiltere ’den başladığı yolculuğu sırasında ilk olarak Ümit Burnu ’nu geçti ve 13 Nisan 1769 tarihinde Tahiti ’ye vardı. Bütün Yeni Zelanda kıyılarının haritasını çıkartmasının ardından Avustralya ’ya geçen denizci, Kuzey ve Güney Yeni Zelanda adaları arasındaki boğazı bulan ilk insan oldu ve burayı Cook Boğazı olarak adlandırdı. Yolculuğu pek çok açıdan büyük bir başarı sağlasa da, Doğru amacı olan Venüs ’nam ve öbür seyyarelerin Güneşe olan uzaklıklarını hesaplama vazifesinde, yanılgı hissesinin çok yüksek olması sebebiyle başarısız oldu. Gemisi Endeavour ile Avrulpa ’ya dönmeden evvel Avustralya ’ya da uğrayan Cook, buradan pek çok bitki ve hayvan misali toplayarak İngiltere ’ye dönüşünde bilimadamlarının hizmetine sundu ve de gezi günlüğünü yayınlayarak büyük bir nam kazandı.

Cook ’un ikinci yolculuğu, 17721775 seneleri arasında hakikatleşti ve de Ekvator ’un güneyinde yer alan toprakları bulma emeli taşıyordu. Fazla ölçüdeki buzullar sebebiyle Antartika ’ya ayak basamasa da, bu kıtanın etrafını gezen ilk denizci olma gururunu kazandı ve de İngiltere ’ye dönüşünde Krallık Donanması tarafını mükâfatlandırıldı.

James Cook ’un son yolculuğu, 17761779 seneleri arasında hakikatleşti. Avrulpa ve Asya arasında seçenek bir bağlantı noktası aramak emeliyle çıktığı yolculuğun ilk senesinde başarılı olamasa da, 1778 tarihinde Hawaii Adaları ’na erişerek bu bölgeye varmayı başaran ilk Avrulpa ’lı denizci oldu. Buradan parçalayarak Hint Okyanusu ve Kuzey Buz Denizi ’de bir yolculuğa çıkan Cook, buzulların aşırılığı sebebiyle bu araştırmasını yarıda kesmek zorunda kaldı ve geri dönüş yolunda uğradığı Hawaii ’de çıkan bir çatışmada yerliler tarafından 14 Şubat 1779 tarihinde öldürüldü.

İçeriği Oyla

Yorum yapın