Anasayfa » Genel » James Hetfield

James Hetfield

James Hetfield Biyografisi

A.B.D. kökenli trash metal grubu Metallica ’nın söz yazarı, vokalisti ve ritim gitarcıyı. Grubu 1981 seneyinda, davulcu Lars Ulrich ile beraber kuran Hetfield, halen grupla olan birlikteliğini devam ettirmektedir.
James Alan Hetfield, 3 Ağustos 1963 tarihinde, Los Angeles, California, A.B.D. ’de dünyaya geldi. Henüz 9 yaşındayken piyano dersleri almaya başlayan Hetfield, bir müddet abisinin davulu ile de ilgilenmiş olsa da, ondört yaşındayken hayatının daha sonraki kısmında kullanacağı ensturman olan gitara geçiş yaptı.

Babası henüz James genç yaşlardayken ailesini terkeden ve 16 yaşındayken annesini kaybeden Hetfield, müzik dünyasında profesyonel olarak çalışmaya başlamadan önce pek çok geçici işte çalıştı.

1981 seneyinda, gitar ve vokalde James Hetfield, davulda Lars Ulrich, lead gitarda Dave Mustaine ve bas gitarda Ron McGovey ’den oluşan kadrosu ile Metallica grubu heyetti. 1983 seneyinda, grubun ilk albümü Kill ’em All ’ın çıkmasından kısa bir müddet önce, bas gitarcı McGovney gruptan parçalayarak yerini Cliff Burton ’a bıraktı, aynı zamanda, daha sonraki senelerde Megadeth ’i kuracak olan gitarcı Dave Mustaine de ağır içki problemleri yüzünden gruptan uzaklaştırıldı ve yerine Exodus grubunundan Kirk Hammett gelerek grubun ana kadrosu tamamlandı.

1983 seneyinda, yalnızca iki hafta içinde kayıtları tamamlanan Kill ’em All albümü yayınlandı ve Metallica kısa vakitte metal müzik dünyasının en büyük grupları arasına girmeyi başardı. Kill ’em All ve sonraki albümlerdeki şarkılarda, Nothing Else Matters, My Friend of Misery gibi istisnalar da olmasına rağmen Hetfield ritm gitar çalmayı sürdürdü ve genellikle şarkıların solo kısımlarını Hammett ’a bıraktı.

Sahnede geçirdiği uzun seneler içinde pek çok defa sakatlanan Hetfield, Montreal‘de asıllaşan 1992 seneyindaki Guns N’ Roses/Metallica turunda Fade To Black isimli şarkıyı çalarken, yerleri değiştirilmesi gereken fakat daha önceki yerlerinde unutulan bir dizi havai fişeğin patlaması sonucunda, sol kolunda 2. ve 3. dereceden ağır yaralarla hastaneye kaldırıldı. Ayrıca 1994 seneyinda geçirdiği motorsiklet kazasının sonucu olarak kafasına otuzun üzerinde dikiş atılan müzisyene, menejeri tarafından “turnelerin reelleştiği dönemlerde, sık sık düşüp konserlerden geri kaldığı için” kaykay kullanma yasağı getirildi.

Uzun seneler boyunca alkolizm sorunları ile boğuşan Hetfield, St. Anger albümü öncesinde geçirdiği yoğun terapiler sonucunda bu sorunundan kurtuldu. 2004 seneyinda, Joe Berlinger ve Bruce Sinofsky tarafından prodüksiyonu yapılan ve yönetilen, grubun yirmi seneyi aşan müzik hayatından esintiler taşıyan belgesel filmi Some Kind of Monster ’da alkolizm sorunlarından da söz eden Hetfielındaki pek çok iddaya ve bilinmeyen konuya sarihlik getirdi.

17 Ağustos 1997 tarihinde dünya evine girdiği eşi Francesca Tomasi ile olan birlikteliğinden Cali, Castor ve Marcella isimli üç çocuk sahibi olan Hetfield, gruptan çoğala kalan zamanlarında avlanma, kayak, kaykay ve su kayağı gibi sporlarla uğraşmakta ve de 1963 seneyina ait gitarlardan oluşan geniş koleksiyonuna eklemekler yapmaktadır.

Diskografisi

Kill ‘Em All 1983

Ride the Lightning 1984

Master of Puppets 1986

..And Justice for All 1988

Metallica 1991

Load 1996

ReLoad 1997

St. Anger 2003

Death Magnetic 2008

İçeriği Oyla

Yorum yapın