Anasayfa » Genel » James Jeffrey

James Jeffrey

James Jeffrey Biyografisi

ABD‘nin daha önceki Ankara Büyükelçisidir.

James Jeffrey, 8 Şubat 1946 tarihinde Saugus, Massachusetts, ABD ’de doğmuştur. Bütün ismi James Franklin Jeffrey ’dir. 1969 senesinde Northeastern Üniversitesi ’nde Tarih bvefatında okuyarak mezun oldu. 1977 senesinde Boston Üniversitesi Şirket Fakültesinden MBA derecesini aldı. Paris Üniversitesi ’nden Fransızca dil diploması aldı.

James Jeffrey, 1969 senesinden 1976 senesine kadar, ABD ve Vietnam‘da misyon yapan ABD Ordusu piyade subayıydı. 1977 senesinde ABD Dışişleri bakanlığında vazifeye başladıktan sonra Tunus ’da görevlendirildi. 1983 – 1987 seneleri arasında Adana ve Ankara ’da politik bir subay olarak misyon yaptı.

James Jeffrey, Sovyetler Birliği‘nin çöküşü ve Almanya‘nın 1989’dan 1991’e kadar yine birleşmesi sırasında Almanya‘nın Münih kentinde misyon yaptı. Daha sonra Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı koordinatörü olarak seçildi şimdi AGİT. Jeffrey daha sonra Dayton Uyuşmalarını yürürlüğe koymak üzere çalışan, Bosna Uygulamalarına Özel Başkan Dayanakçılığı yaptı.

1996 senesinde Kuveyt, ABD elçiliğinde şef dayanakçısı idi. Çöl Tilkisi İşlemi ve Kuveyt ABD elçiliğinin tahliyesi sırasında misyon yaptı. 1999 senesinde, Misyon Şefi Vekili olarak Türkiye‘de misyon yaptı.

22 Ekim 2002 – 2 Mayıs 2004 tarihleri arasında ABD‘nin Arnavutluk Büyükelçisi olan 2004 – 2005 seneleri arasında Bağdat‘taki ABD Büyükelçiliğinde Misyon Şef Dayanakçısı olarak misyon yaptı. 2006 – 2007 seneleri arasında Dış işleri bakanı Condoleezza Rice yarıyılında Yakın Doğu İşlerinden Mesul Baş Bakan Dayanakçısı olarak misyon yaptı.

James Jeffrey, Amerika Birleşik Devletleri‘nin 43. Başkanı George W. Bush yarıyılında 1 Ağustos 2007 – 3 Aralık 2008 tarihleri arasında Washington DC ’de Milli Güvenlik Danışmanı Dayanakçısı vazifesinde iken 3 Aralık 2008 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri‘nin Ankara Büyükelçisi olarak görevlendirildi ve 31 Temmuz 2010 tarihine kadar bu misyonda kaldı ve misyonunu yeni büyükelçi Francis J. Ricciardone ’ye devretti. 43. Başkan Barack Obama zamanında 18 Ağustos 2010 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri, Irak Büyükelçisi oldu 1 Haziran 2012 tarihine kadar bu misyonda kaldı.

James Jeffrey, iyi derecede Almanca, Fransızca ve Türkçe bilmektedir. Daha evvel de muhtelif misyonlar dolayısıyla da Türkiye‘de bulunan Jeffrey, 17 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Amerikan Dışişleri Bakanlığı Suriye Özel Temsilciliği misyonunu yürüttü.

Başkan Donald Trump ’ın Suriye ’den Amerikan askerlerinin çekilme kararının ardından 21 Aralık 2018 tarihinde Amerika ’nın DEAŞ IŞİD ’le çaba temsilcisi Brett McGurk ’un istifası sonrasında 4 Ocak 2019 tarihinde o vazifeye James Jeffrey atandı. James Jeffrey DEAŞ karşıtı Küresel Ortak Yönetim Özel Temsilciliği vazifesinin yanı gizeme Suriye Özel Temsilciliğini de sürdüreceği açıklandı.

James Jeffrey, Gudrun Jeffrey ile konutludur ve Jahn ve Julia isminde iki çocuğu vardır.

Türkiye‘nin yaptığı Barış Pınarı Harekâtının durdurulması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk kurulu ile görüşmelerde bulunmak üzere 17 Ekim 2019 tarihinde Ankara ’ya gelen kurul ile birlikte ABD Başkan Dayanakçısı Mike Pence, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Milli Güvenlik Danışmanı Robert Charles O’Brien, ABD‘nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield T.C. Cumhurbaşkanı külliyesine gitti.

İçeriği Oyla

Yorum yapın