Anasayfa » Genel » Kader Çetintürk

Kader Çetintürk

Kader Çetintürk Biyografisi

Kader Çetintürk, 1979 senesinde İstanbul Çağlayan mahallesinde doğmuştur. Babası Süleyman Çetintürk, annesi Makbule Çetintürk ’dür. 8 yaşından itibaren düğün salonlarında şarkılar söylemeye başlayan Kader Çetintürk, 13 yaşına kadar düğün salonlarında söylemeye devam etti. İlkokuldan sonra Kabataş’taki Ticaret İş Lisesi’nde 2.nci sınıfa kadar okuyup daha sonra mektebi bırakmıştır.
Kader Çetintürk, 14 yaşında ilk albümü olan “Ona Buna Bakma – Takıl Bana” isimli albümünü çıkardı. Bu albüm Türkiye’de 450 bin kopya satarken sonraki iki albümü sırasıyla 300 bin ve 230 bin kopya sattı. Kader daha çok arabesk veya fantezi cinste şarkı söyleyen minik yıldız olmuştur.

İbrahim Tatlıses‘in destek verdiği çocuk şarkıcılardan bkocaman olan Kader Çetintürk, çıkışını Adamım şarkısı ve klibiyle tuttu.

Bir yarıyıl Hasan Heybetli‘nin “Çıkar emelli kabahat teşkilatı kurmak” kabahatinden suçlandığı davaya adı karışan Kader Çetintürk, uzun müddet cezaevinde kalmıştı. Kader Çetintürk bu vaziyeti “Yanlış anlaşıldım” diyerek özetlemişti. O davada kendini “Kaset çıkarmam mevzusunda bana dayanak edebileceği düşündüğüm için görüşmeye gitmiştim, o sırada nezaretine alındım” diye korunan şarkıcı, sonunda hayalindeki albüme olmasa da single’a kavuştu.

Son dönemde Almanya ’da yaşıyor. Almanya ’da yaşayan Türklere müteveccih turneler tertip ediyor.

20 Şubat 2023 günü Star TV ekranlarında yayınlanan İbrahim Tatlıses‘in “İbo Show” programına misafir olarak katıldı. Programda Günel Zeynelova, Berdan Mardini, Cansever ve Şafak Sezer de yer aldı.

Albümleri :
1994 – Ona Buna Bakma-Takıl Bana
1995 – Sabret Güleceğiz Yakında
1996 – Seni Veren Allah’a Kurban Vakam
1997 – İnsan Olmak Kolay Değil
1999 – Adamım
2001 – Kader 2001
2003 – Sana Kimse Değmesin
2008 – İllaki Kader
2012 – Aşk Anısı

Bazı Şarkıları :
– Sen Hayırdır
– Adamım
– Beğeniyorum
– Zorunda Mıyım?
– Ocağın Batsın
– Seni Veren Allah ’a Kurban Vakam
– Döncem Ben Sana
– Bir Adama Vuruldum
– Doyamadım Sana
– Ayrılığa Breyin Eğdik
– Şaka Maka Derken
– Kaderin Benim
– Güleceğiz Yakında
– İğde Ağaçları
– Anne
– Ehemmiyetli Değil
– Sen Olmasanda
– Sabret
– Ufağım
– Allah ’ın Dediği Olur
– Çılgınsın

İçeriği Oyla

Yorum yapın