Anasayfa » İlaç Rehberi » KardilSR

KardilSR

Kardozin nedir ne için kullanılır, Kardozin nasıl kullanılır, Kardozin’in saklanması, Kardozin’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Kardozin’in olası yan etkiler nelerdir.

Tablet

Doksazosin mesilat

Ambalaj:

 2 mgx20 tablet

: : 4 mgx20 tablet.

Endikasyon:

 Hipertansiyon Tedavisinde, hastaların büyük çoğunluğunda kan basıncını kontrolde ilk ajan olarak kullanılabilir. Tek antihipertansif ajan ile yeterli derecede kontrol altına alınamayan hastalarda kalsiyum antagonisti, tiyazit diüretik,b bloker veya anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü gibi diğer bir ajan ile birlikte kullanılabilir. Aynı zamanda, benign prostat hiperplazisinin (BPH) veya BPH ye eşlik eden idrar çıkışındaki azalmanın klinik semptomlarının tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Kinazolin Lere Aşırı duyarlı hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Doksazosin İnsuline duyarlılığı bozulmuş olan hastalarda insülin duyarlılığını artırır. Baş Dönmesi ve halsizlik veya nadiren şuur kaybı ile kendini gösteren postural hipotansiyon, özellikle tedavinin başlangıcında bildirilmiştir. Karaciğer Fonksiyon bozukluğu belirtileri gösteren hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.Gebelik ve emzirme döneminde doksazosinin güvenirliği henüz saptanmadığından,gebelik ve emzirme döneminde sadece potansiyel yararları olası risklerinden fazla ise kullanılmalıdır. Özellikle tedavinin başlangıcında, makine kullanma veya motorlu araç kullanma aktivitelerinde bozulma görülebilir.

Yan Etkileri:

 Hipertansiyonlu Hastalarda en sık rastlanan yan etkiler postüral tipte (nadiren senkop ile birlikte görülen) veya nonspesifik reaksiyonlardır. BPH de yapılan kontrollü klinik çalışmalar, hipertansiyon dakine benzer yan etki profili gösterir.

Doz Önerisi:

 Sabah ya da akşam kullanılabilir. Hipertansiyonda olağan günlük doz sınırları günde 1-16 mg’dir. Tedavinin 1 veya 2 hafta süreyle günde bir kez verilen 1 mg ile başlatılması önerilmektedir. Daha sonraki 1 veya 2 haftada doz günde 1 kez verilen 2 mg’ye çıkarılabilir. Olağan dozaj günde tek doz olarak 2-4 mg’dir. BPH’de başlangıç dozu günde 1 kez 1 mg’dir, 2 mg’ye, 4 mg’ye ve önerilen en yüksek doz olan 8 mg’ye kadar çıkarılabilir. Önerilen Dozaj günde tek doz olarak 2-4 mg’dir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın