Anasayfa » Sağlık » Kısırlık – İnfertilite

Kısırlık – İnfertilite

Cenin donasyonu nedir?

Hem bayanda hem erkekte sperm ve yumurta ile ilgili muhtelif beceriksizliklerin olması gidişatlarda uygulanan bir çeşit rehabilitasyon usulüdür.

Yumurta ve sperm başka şahıs veya bankalardan alınarak döllenmesi sağlanır. Bu harekâtın ardından geliştirilmesi sağlanarak anne adayına nakil edilmesi sağlanır. Bu operasyon için yeniden yumurta nakli ve sperm naklinde olduğu gibi, bireylerin kendi fiziki ve kavmi özelliklerine uygun olacak bağışçıların seçilmesi sağlanır.

Cenin nakli genetik açıdan her ikisine ait olamayacak bir bebek olsa dahi, kadının gebelik duygusunu yaşaması, doğum vakasını çiftin asıllaştırıp birlikte paylaşacağı ve yeniden bebeğini kendisinin emzirebilmesi gibi her kadının tatmak istediği özel ve eşsiz duyguları hayata ihtimalini çiftlere sunmaktadır.

Cenin Donasyonuna Hangi Gidişatlarda Müracaat Etilir?

Cenin donasyonu, bayanda ve erkekte faize hücreleri ile ilgili meselelerin bulunması gidişatında cenin donasyonu rehabilitasyonu yapılması için müracaat etilir. Cenin donasyonu rehabilitasyonu görmek emeli ile anne adayının tam sağlık tarama testlerini yaptırması en ehemmiyetli şartlardan biridir. Bu testler neticesinde, kadının gebeliğe uygun olup olmadığına bakılır. Kadının yaşı 40 yaşından büyük ve erkekte azospermik gidişatlarda daha çok cenin donasyonu rehabilitasyonu uygulanmaktadır. Aynı biçimde cenin donasyonu 40 yaşından büyük ve bekar kadınların çocuk sahibi olmak için müracaat ettikleri tüp bebek tedavisidir.

Cenin Donasyonunda Yumurta İçin Yumurta Donorünün Tercihi Nasıl Yapılır?

Yumurta bağışında bulunacak olan bireyin, ailenin özelliklerine göre kan grubu ve fiziksel özellikleri göz önüne alarak, ayrıntılı bir araştırmanın ardından seçilerek tanımlanır. Yumurta donorünün genç 20 yaş ile 29 yaş sağlıklı ve doğurgan olması tercih kriterleri arasında en sık dikkat edilen ve en ehemmiyetli olan mevzudur. 

Bknz: http://kibrisvetupbebek.com/cenin-nakli-nedir

Cenin Donasyonunda Sperm İçin Banka Sperminin Tercihi Nasıl Yapılır?

Rehabilitasyon için seçilecek olan banka spermi, ailenin istekleri ile ilgili olarak fiziksel özellikler ve kan grubu göz önüne alınarak, çok dikkatli bir biçimde bankamızdan seçilerek yumurta donorünün yumurta bağış günü sağlanmış olan yumurtalar ile birleştirilmektedir.

Banka spermleri yurt dışında zorunlu olan tam testleri yapılmış, dölleme işlevi oldukça yüksek, sayı, hareketlilik ve morfolojik açısından çok iyi standartta sağlıklı ve nitelikli numunelerdir.

Cenin Donasyonu Rehabilitasyonu Evveli Zorunlu Olan Testler Nelerdir?

Cenin donasyonu rehabilitasyonuna başlamadan evvel bayanlara

FSH,LH,E2PRLTSH,T3,T4,Açlık Kan Şekeri,Bütün Kan Sayımı,HbsAg, ,Anti-HCV,HIV
testlerinin yapılmalıdır.

Erkek için yalnızca,

HbsAg,Anti-HCV,HIV testleri istenir.
Tam testler aç karnına yaptırılır. Testlerin kullanım için geçerlilik süresi 6 aydır. 

Kıbrıs ’ta Cenin Donasyonu Rehabilitasyonunun Evreleri Nelerdir?

Cenin donasyonu rehabilitasyonu esnasında, yumurta bağışı yapacak olan donorün tespit edilmesinden sonra, anne adayının adet döngüsü ile başlanır. Hastanın adet görmemesi halinde, adet tertip edici ilaçlarında takviyeyi ile donör ve hastanın adet döngüleri uydurulur ve rehabilitasyon hazırlığına başlanır.

Tedavide anne adayının rahminin gebeliğe hazırlanması için tanımlanan ilaç programı ile birlikte rehabilitasyona hazırlanır. Bu süreç vasati 15 ile 17 gün etrafında devam ettir. Bu süreç içerisinde hastanın rahim yanıtının değerlendirilmesi için, hastanın emin günlerde tetkiki istenerek çıkan neticelere bakılarak, ilaç programında farklılık yapılabilir.

Cenin donasyonu rehabilitasyonunun Kıbrıs süreci 3 gündür.

Kıbrıs ’ta reelleştirilen cenin transferinin ardından 12 gün sonra kanda ßHCG gebelik hormonu kıymetlerine bakılarak gebelik olup olmadığına bakılır.

Cenin Donasyonu Rehabilitasyonunun Galibiyet Oranları Nelerdir?

Cenin donasyonu uygulanan donasyon rehabilitasyonları içerisinde en galibiyetli olan tüp bebek usulüdür. Bu rehabilitasyon esnasında yumurtalar genç, sağlıklı ve doğurgan anneler tarafından tedarik edilir. Spermler çok nitelikli numunelerdir. Bu nedenden dolayı da edile edilecek olan galibiyet oranı takribî % 70 ortamındadır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın