Anasayfa » Genel » Kripto borsası karşıtı! Binance ’den uyarı!

Kripto borsası karşıtı! Binance ’den uyarı!

Kripto para borsası FTX, Amerika Birleşik Devletleri ’de iflas süreci başattı. Firmadan yapılan açıklamada, CEO Bankman-Fried ’in de istifa ettiği, yerine John J. Ray ’in atandığı belirtildi.

FTX, rakibi ve dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ile arasında çıkan meselelerin ardından likidite kasveti yaşamaya başlamıştı.

Bankman-Fried, işletmesinin likidite meselesini çözebilmek için 8 Kasım’da Binance ’in Kurucusu ve İcra Heyeti Başkanı Changpeng Zhao ile görüşmelere başlamış ve taraflar Binance ’in FTX ’i satın almasına müteveccih gaye mektubu imza atmıştı.

Binance, görüşmelere başlanmasından kısa bir vakit sonra FTX ’i satın almaktan bıraktığını duyurmuştu. Binance’ın bu kararında, FTX hakkında soruşturma başlatılacağına müteveccih haberler tesirli olmuştu.

BINANCE’TAN KRİZ UYARISI

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in Kurucusu ve İcra Heyeti Başkanı Changpeng Zhao, FTX’teki erimenin bütün tesirinin henüz sezilmediğini belirterek, “kademeli” kripto krizi mevzusunda ihtarda bulundu.

Zhao, İngiltere merkezli Financial Times gazetesine verdiği mülakatta, 1 trilyon dolarlık dijital varlık piyasasının 2008’deki finansal çöküşe eş bir krizle karşı karşıya olduğunu aktardı.

FTX’teki kasvetlerin ardından gelecek haftalarda daha fazla işletmenin zafersiz olabileceğine dikkati sürükleyen Zhao, rakip kripto borsası FTX’teki erimenin bütün tesirinin henüz sezilmediğini kaydoldu.

Zhao, FTX’in düşüşüyle kademeli tesirlerin görüleceğini belirterek, özellikle FTX ekosistemine yakın olanların negatif etkileneceğini ifade etti.

LİKİDİTE MESELESİYLE BOĞUŞUYORDU

Zhao, 6 Kasım ’da yaptığı açıklamada, FTX ’e ait FTT isimli tokenları “yaptıkları son değerlendirmeler” sonucunda satma kararı aldıklarını duyurmuştu.

Açıklamanın ardından, FTT, kripto para borsalarında yüzde 90 ’a yakın değer kaybederek an haysiyetiyle takribî 2,5 dolardan harekât görüyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli FTX borsasındaki para çekim operasyonlarının ehemmiyetli ölçüde artırması sebebiyle çok rakamda kullanıcı, borsadaki paralarını sürüklemekte meseleler yaşıyordu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın