Anasayfa » Genel » Kripto para piyasasında alım satım robotlarının önemi

Kripto para piyasasında alım satım robotlarının önemi

Kripto para piyasasında alım satım robotlarının ehemmiyeti

Kripto para piyasası “tehlikeli yatırım” olarak adlandırılan grup içindeki tüm azalardan değişik bir yapıya sahip. Kısa vakitte büyük bir çıkış ivmesi tutan kripto paralar, bu süreçte eşi görülmemiş karlar kazandırıyor. Bu kısa ancak oldukça karlı yarıyıldan sonra uzun bir suskunluk ve düşüş yarıyılına giriliyor.

Piyasada süratli çıkış yarıyılına boğa sezonu, uzun ve düşüşler yaşanan yarıyıl ise ayı sezonu sınıyor. Yatırımcılar, piyasaya yeni girenler kısaca herkes boğa sezonunda kar elde edebiliyor ancak bu sezonun sonunda piyasaya girenlerin kayıpları da yüksek oluyor.

Tam bunlara rağmen her yarıyılda da kazanan yatırımcılar var. Bu yatırımcılar kripto alım satım robotu kullanan şahıslar. Bu robotlara verilen muhakkak parametreler sayesinde yatırımcıların zorlu yarıyıllarda dahi rahatlık içinde olduğunu görüyoruz.

Kripto para sektörüne giriş yapmayı düşünen ancak büyük para kayıpları yaşamak istemeyen yatırımcılar genellikle bu robotların nasıl çalıştığını merak ediyor. isminden de muhakkak olduğu gibi robotlara muhakkak komutlar vermek ve onların bu komutlar içinde harekât yapmasını izlemek temelinde yeterli. Bu komutlar genellikle hangi alt coinlere yatırım yapılması istendiği, muhakkak bir kazanım yüzesinde karın ana hesaba aktarılması gibi değişik parametrelerden oluşuyor.

Kısa süreli al-satlar

Robotlar piyasadaki hareketleri, çıkan haberleri insanlara mukayeseyle çok daha süratli işleyip, geçmiş trendleri de göz önünde bulundurup alım ve satım emirleri veriyor. Kısa süreli al sat harekâtları ile de yatırımcılarına para kazandırıyor.

Bir misal ile açıklamak gerekirse, BinaryX BNX %8,4 ’lük bir çoğalış tuttuğu hafta kripto robotu bu alt coine evvelden yatırım yapar. Muhakkak bir kar oranı elde edildiğinde de eldeki coinlerin hepsini satıyor. Bu sayede elde edilen kar, robotu kullanan yatırımcının ana hesabına aktarılıyor. Artan para ile beraber kripto ticaret robotu operasyonlarına devam ediyor.

Bu robotları ister muhakkak bir kar elde edene kadar, ister muhakkak bir zaman dilimi kapsamında harekât yapacak biçimde ayarlamak muhtemel. Çoğu yatırımcı ise robotları kullanmaya başladığı ilk zaman yatırdığı ana parayı geri aldığında elde edilen kar üzerinden operasyonlarını devam ettiriyor.

Ancak kripto para sektörünün büyük bilinmezliklere de sahip olduğu unutulmamalı. Pek çok manipülasyona sarih olunması dışında, bu sektörde hizmet veren merkezi borsaların iyi sorgulanamaması da başlıca meselelerden.

Merkezi ve merkezi olmayan borsalar

Son olarak merkezi kripto para borsalarının harekât hacmi bakımından en büyük üçüncüsü olan FTX ’in iflası sonrasında kripto paralarda büyük bir düşüş yine görüldü. Kimsenin beklemediği bu iflas ile Bitcoin, Ethereum gibi artık herkesin kalıcı olduğunu düşündüğü kripto paralar ile beraber öbür tam alt coinler de büyük hasar gördü.

FTX ’in iflas nedeninin işletmenin temel para idare mekanizmasının olmaması olduğu belirtiliyor. Bu temelinde firmaların ne kadar başı boş vazgeçildiğinin de bir göstergesi. Yaşanan bu iflas sonrası pek çok devlet merkezi kripto borsalarının sorgulanması için çalışmalarını süratlendirdi.

Piyasaya uzak şahıslar ise merkezi borsa ile merkezi olmayan borsa kavramları arasında bocaladı. Bu temelinde kripto paralara uzak olanlar için oldukça anlaşılabilir bir gidişat. Kısa bir açıklama ile bu vaziyeti özetlemeye çalışalım.

Binance ya da FTX gibi işletmeler bir ülkede merkezi bulunan ve kripto para alım ve satımları üzerinden komite alan müesseseler. Ancak bunların dışında yalnızca internet üzerinden hizmet veren, bir merkezi olmayan ve blok zincir teknolojisine dayalı borsalar da bulunmakta.

Merkezi olmayan borsalar sorgulanamıyor ancak onlar üzerinden yapılan harekâtlar, uslu kontrat ismi verilen bilgisayar programları ile yapıldığı için bugüne kadar bir meseleyle de karşılaşılmadı.

Öncelikle sınama yapmak zorunlu

Kripto ticaret robotları genellikle uyuşmalı ve emin brokerların olduğu, merkezi borsalar ile süratli harekât yapar. Bu nedenle işletilen paranın mümkün bir iflas vaziyetinde bir firmada kalma olasılığı çok düşük. FTX dahi iflas açıklamadan evvel tam uslu kontratların olduğu operasyonlarını bitirdi.

Yeniden de bu biçimde beklenmedik büyük piyasa hareketleri de robotların dahi zorlanacağı gidişatlar yaratabiliyor. FTX eşi bir vaziyete sıklıkla tesadüfülmese de kripto para sektöründe eş gidişatlar olabiliyor.

Bu nedenle yatırımcıların başlangıçtaki ana paralarını geri aldıktan sonra operasyonlarını devam ettirmeleri sarihçesi hasarlarını en aza indirecek stratejilerden biri. Bununla beraber kimi ticaret robotları başlangıçta fiyatsız bir yarıyıl ya da parasız demo hakkı sunmakta. Bu sayede yapacağınız harekâtların ve kullanacağınız robotun size ne kadar getiri sağlayacağını da hiçbir tehlike almadan görebiliyoruz.

Bu sektörde uzun zaman geçirmiş yatırımcıların dahi kripto para ticaret robotları kullandığı unutulmamalı. Sıradan borsalardan ve döviz piyasalarından değişik olarak kripto para piyasaları haftanın yedi günü, günün 24 saati harekât yapılan yerler olduğu için kısa vakitte büyük yükseliş ve düşüşler görülebiliyor.

Bazı yatırımcıların ise uzun vadeli yatırımlar yapıp, bir alt coinin o uzun zaman sonunda çoğalış ya da eksiliş göstereceği üzerinden taktikler kurar. Bu cins yatırımlarda da ticaret robotlarının takviyesini almak hasılat olasılığını çoğaldıran etmenlerden biri.

Kripto para sektöründe olan veya girmeyi düşünen herkesin en azından demo ya da fiyatsız süreli olarak bu robotları sınaması ve mümkün karlarını görmesi tehlikesiz bir yöntem olarak öne çıkıyor. Bu sayede robotların ne derece tesirli olduğu da birinci elden görülebilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın