Anasayfa » Genel » Lale Belkıs

Lale Belkıs

Lale Belkıs Biyografisi

Lale Belkıs, 28 Kasım 1938 tarihinde istanbul Eyüp ’te yedi odalı bir konutta doğmuştur. 12 yaşına kadar burada yaşadıktan sonra Moda ’ya taşındılar. Reel ismi Belkıs Durmaz’dır. Durmaz ailesinin altıncı ve son çocuğu olarak dünyaya geldi. Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsünden mezun olmuştur. Babasının ismi İsmail Durmaz, Çanakkale Savaşı ’nda gazi olan bir muhabere subayı idi. Annesi ise Hacer Durmaz.
Sanat hayatına 1953 senesinde manken olarak başlanına sahiptir. Olgunlaşma Enstitüsünde tertip edilen defilede mankenlik yapması istenir. Defilede giydiği bu elbiseler iki aylık bir geziyle dünyanın pek çok ülkesinde sergilenecektir ve Belkıs ’ın da bu elbiseleri tanıtması istenir. 1954 ’te Kardeşlerinin de dayanağıyla babasından gizli olarak bu gemi yolculuğuna çıkar. ismini de değiştirir. Beyoğlu ’nda manken Lale Belkıs yeli esiyordur artık. İran Şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi, Kraliçe II. Elizabeth, Prenses Süreyya, Dwight David Eisenhower Türkiye ’ye geldiklerinde Lale Belkıs defilelere ilk çağrılan isim olur.

Gelen film ve oyunculuk tekliflerine de hep ‘hayır ’ der Lale Belkıs. Sonunda tiyatrocu Lale Oraloğlu ’nun ısrarlarına karşı koyamaz ve 1960 ’da Pangaltı Tiyatrosu ’nda sahnelenen ‘Evlilik Dolabı ’ oyununda İsveçli kadını oynamayı kabul eder. Eleştiriler pozitiftir.

Lale Oraloğlu da onun kadar ısrarcıdır. Onda gördüğü ışığa inanmıştır ve ona emek verir. Diksiyon dersleri, oyunculuk dersleri verir. ‘Ağaçlar Ayakta Can Verir ’, ‘Makûs Tohum ’, ‘Kadınlar I-ıh Derse ’ gibi pek çok oyunda rol alır.

1962’de çıktıkları bir turnede Pekcan Koşar ’la tanışır, Lale Belkıs ve Pekcan Koşar 1962 senesinde evlenirler. Bir oyunla başlayıp bideri bir evliliktir ama bu. Sonra grupla yollarını da ayırıp kendi tiyatrosunu kurar. Pekcan Koşar’la evlendikten sonra ‘Evlilik Dolabı’, ‘Boeing Boeing’, ‘Becerikli Kayınvalide’ gibi tiyatro oyunlarında rol ismi. Oraloğlu, Dormen, Arena, Gong ve Minik Tiyatro guruplarında çalıştı.

Bir müddet İpek Film Stüdyosu ’nda dublaj yapar. Sophia Loren, Ava Gardner, Cahide Sonku ’yu seslendirir.

Sinemaya 1966’da ” Vefat Tarlası ” filmiyle geçti. ” Bitmeyen Fobi “, “Harun Reşit’in Gözdesi”, “Feride”, “Bir Demet Menekşe” gibi filmlerde oynadı. 1966 ’da ‘Vefat Tarlası ’ filminde oynayacak dostu Kamuran Yüce ’nin peşine takılır ve kumaş almak için gittiği Kilis ’te ilk filminde oynar Lale Belkıs. Kilis ’te geçen bir firaricilik hikâyesini anlatan ve yönetmenliğini Atıf Yılmaz ’ın yaptığı filmin senaristi Yaşar Kemal ondan çok etkilenir ve ” Vefat Tarlası ” filminde Müneccim Emine rolünü oynaması için ısrar eder. Aynı sene, ‘Bitmeyen Fobi ’ ve “Fatih ’in Fedaisi” filmlerinde oynar.

Bir sene sonra, yine Atıf Yılmaz ’ın yönettiği “Harun Reşid ’in Gözdesi” filminde Ajda Pekkan ’ı kırbaçlayan makûs Butri rolündedir.

1984 tarihli Atıf Yılmaz klasiği ‘Dağınık Yatak ’ o yarıyılda rol aldığı filmlerin en önemlisidir.

Müziğe 1967′ senesinde başladı. Anekdota, solfej, şarkı çalıştı, şöhret eğitimi aldı. “Playboy”un da aralarında bulunduğu İstanbul ’un en seçkin gece kulüplerinde sahneye çıktı. İngilizce ve Fransızca şarkılar söyledi.

Hatıralarını yazdığı “İpek Çoraplar” isimli kitabı vardır. Lale Belkıs, İstanbul ’da Moda ’daki evinde eşi “Ateş Böceği” Yalçın Otağı‘ile oturmuştur. Ayrıca yaz aylarında Datça ’da Ak Tur Tatil Köyü ’nde yaşadılar.

Mükâfatlari: Lale Belkıs, 1970 senesinde, 7. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde, “Kalbimin Efendisi” filmindeki rolü ile En İyi Destekçi Kadın Oyuncu Mükâfatını kazanmıştır.

Evlilikleri :
1. Evliliği:1962 senesinde tiyatro oyuncusu Pekcan Koşar ile evlendi. Ama bu kısa bir evlilikti.
2. Evliliği: İkinci evliliğini 1975 senesinde Ateş böceği Yalçın Otağı ile yaptı. Eşi 15 Ağustos 2014 günü ölüm etti.

Lale Belkıs ’ın çocuğu yoktur.

Albümleri :
Fecri Ebcioğlu Sunar karma Regal Plak
Kadınca Polydor Plak
Kapılar Marşandiz Plakçılık
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 2 karma Odeon Plak
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 3 karma Odeon Plak
Bir Zamanlar 2 karma Ossi Müzik

Filmleri :
2015 – Cahide Devekuşu’nun Sarih Evliliği Lale Belkıs Kısa Film
2013 – Altındağlı Neriman TV Dizisi
2011 – Hayat Devam Ediyor TV Dizisi
2010 – 70-80-90, Masum, Küstah, Fettan Kendisi Sinema Filmi
2007 – Beyaz Melek Nebahat Sinema Filmi
1993 – Aşk ve İftihar NerimanDizi
1990 – Bir Yalnız Melek Şermin
1989 – Senenin Kadını
1987 – Mesela Muzaffer TV Dizisi
1984 – Dağınık Yatak TirajeSinema Filmi
1974 – Şiribim ŞiribomSinema Filmi
1973 – Bir demet menekşe
1972 – Çile
1972 – Paprika Zalimin Aşkı
1972 – Sezercik Aslan Parçası
1971 – Sezercik Yavrum Benim
1971 – Feride
1970 – Kalbimin Efendisi
1970 – Aşktan da Üstün
1969 – Tarkan
1967 – Harun Reşid’in Gözdesi
1966 – Fatih’in Fedaisi
1966 – Bitmeyen Fobi
1966 – Vefat Tarlası

İçeriği Oyla

Yorum yapın