Anasayfa » Genel » Lale Oraloğlu

Lale Oraloğlu

Lale Oraloğlu Biyografisi

Lale Oraloğlu, 28 Eylül 1924 tarihinde İzmir ’de doğdu. Henüz bebekken ailesiyle birlikte istanbul’a geldi.
Ortaokulu Niuktan sonra liseyi Dame de Sion, Şişli Terakki, Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi ve Alman Lisesi ’nde okuyarak bitirdi. 7 yaşında piyano çalmaya başladı, konservatuvarda piyano ve şöhret eğitimi aldı.

Lale Oraloğlu, lise senelerinde 400 metrede yüzme şampiyonluğu ve Türkiye gülle atma ikinciliği elde etmiştir. Galatasaray Kız Kürek Ekibi kürek kaptanlığı yaptı. 1951-57 arasında İstanbul ve Türkiye Kürek Şampiyonu oldu.

Oyuncu Alev Oraloğlu, Lale Oraloğlu ’nun kızıdır.

Hukuk fakültesine girdi. Burada bir sene eğitim aldı, sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi mezunu olan sanatçı dört yabancı dil biliyordu.

Lale Oraloğlu, katıldığı tiyatro kurslarında Muhsin Ertuğrul ’un dikkatini çekti ve 1951 senesinde açılan Ufak Sahne ’de ‘Yarış’ isimli oyunla profesyonel olarak çalışmaya başladı. Aynı senelerde gazetecilik de yaptı. Galatasaray Spor dergisini yayınladı, İstanbul Ekspres ve Yeni Sabah gazetelerinde de çalıştı. 1957’de Cannes ile Venedik film festivallerine gazeteci kimliğiyle katılmıştı.

50′li senelerde en verimli dönemini yaşayan sanatçı, sinemadan da geri kalmamış, 1960′a değin 35 filmde rol almıştı. Kamera önünden kamera arda geçmeye karar verdi. Hem rejisör, hem senarist hem de imalci olarak girdi sinemaya. Türkiye’nin ilk kadın yönetmenlerinden biriydi de. Kızının ismini verdiği ‘Alev Film, 1971-72 senelerinde dört filme, senarist, rejisör ve imalci olarak imza attı.

Lale Oraloğlu, 1960-61 senesinde Muhsin Ertuğrul‘un önerisiyle Oraloğlu Tiyatrosu‘nu ismini verdiği kendi tiyatrosunu kurdu. Bu tiyatroyu 1987’de kapattı. Tiyatrosunu annesi 90 yaşına geldiği ve yanında olması gerektiği için 1987 senesinde kapattı.

1995 senesinde “İstakozun Çığlığı”isimli bir oyunla sahnelere döner Lâle Oraloğlu. Müjdat Dolaşan Tiyatrosu ve Beşiktaş Kültür Merkezi’nde sahnelenen reyin, Oraloğlu Tiyatrosu’nun son oyunudur.

Dört filmin imalciliğini üstlendi; dört filmde de rejisör koltuğuna oturdu. Yedi filmin senaryosunu yazdı.

Oraloğlu ’nun “Kızım” isimli romanı 1976′da Hürriyet yayınları tarafından yayınlandı.

Yeşilçamın Görünmeyen Kadınları isimli belgesele, Türk sinemasının ilk üç kadın rejisöriyle birlikte, kendisinin hayatı da mevzu oldu. Türk Filmleri Müsabakası ’nda Kırık Çanaklardaki oyunuyla aldığı En İyi Kadın Oyuncu mükâfatı 1961, 2000 senesinde Avni Dilligil Tiyatro Jüri Özel Ödült yaşamının 50. senesini, Kültür Bakanlığı tarafından tertip edilen bir geceyle kutladı.

Lâle Oraloğlu kimi zaman aydınlara modern oyunlar sundu kimi zaman da Anadolu insanına hamasi oyunlar götürdü, kent ufak burjuvasına bulvar komedileri sundu. Oyunların bazıları iyi bazıları da makûs oldu. Büyük borçlara girdi, tiyatronun onuru için açlık grevleri yaptı, hapis yattı. Ama tiyatroyu hiç bırakmadı.

Konya’da, Selçuk Üniversitesi‘ne açılan konservatuar’da öğretmenlik yaptı.

Lale Oraloğlu 3 kere evlendi. İlk eşi gazeteci Ali Oraloğlu’yla evliliğinden olan kızı Alev Oraloğlu d. 21 Haziran 1954 oldu. İkinci eşi Gürdal Onur oldu.

Lale Oraloğlu 15 Ocak 2007′de beyin kanamasından 83 yaşına can vermiştir.

Tiyatro oyunları :
Yatan Prens
Hamlet
Evlilik Dolabı
Bir Parmak Bal
Becerikli Kayınvalide
Çöl Faresi
Misafir
Denizden Gelen Kadın
Makûs Tohum
Lady Chatterley
Karanlığın İçinden
Palavracı Bili
Rüya Doğru Çıkınca Koca Bebekler
Gelin
Ağaçlar Ayakta Can Verir
Hekim Freud ve Hastası
Firari
Hint Domuzları
Keresteci Tevfik Bey
Büyükbaba
Altona Mahpusları
Pollyanna
Gulyabani
Çocuklar ve Büyükler
Kralın Kısrağı
Balayı
Noktacık
Kadınlar I-Ih Derse
Ezilenler
Hatıra Defteri
Vatan Yahut Silistre Anneme Koca Arıyorum
Kızlar
Yengenin Fili
Kahraman Çocuklar
Kadınlar Koğuşu
Beşik Laflısı
Üç Çapkın Dost
Sene 1921
Ajanlarla Savaş
Alman Gelin Keloğlan’ın Eşşeği
İstakozun Çığlığı

Filmlerinden bazıları :
Yavuz Sultan Selim Ağlıyor 1952
Yıldırım Beyazıt ve Timurlenk 1952
Kanlı Para 1953
Altı Ölü Var/İpsala Cinayeti 1953
Yanola Nilgün 1954
İki Ateş Arasında 1954
Makûs Tohum 1963
Son 2001
Sihirli Annem 2003
Candan öte 2006

İçeriği Oyla

Yorum yapın