Anasayfa » Genel » Lamartine

Lamartine

Lamartine Yaşam Öyküsü

Bütün ismi Alphonse Marie Louise Prat de Lamartine olan Lamartine, 21 Ekim 1790 tarihinde, Paris’in güneydoğusunda bir yer alan Macon’da doğmuştur. Krala çok sadık, Katolik bir asilzade ailenin çocuğu idi.
Balley’de Cizvit kolejinde okudu.

1814’te Napolyon Elbe Adası’na sürgüne gidip Bourbon Hanedanı Fransa tahta oturunca Kral XIII. Louis’nin muhafız alayında bir sene misyon yaptı.

İhtilalden sonra ülke idaresinde ehemmiyetli misyon almış; Dışişleri Bakanlığı ’nı üstlenmiş bir politikacıdır. Hıristiyanlık dininde karşılaştığı tezatlıklar dininden soğumasına, uzaklaşmasına ve neden oldu; kalp pakliğini temel alan transandantalizm felsefesine bağlandı.

1820 senesinde Napoli ’de Fransız elçiliğinde elçilik katibi olarak atandı. Lamartine, 10 sene süresince Napoli ve Floransa ’da misyon yaptı ve şiir yayımlamaya devam etti. Burada bulunduğu sırada, “Şairce Düşünceler” isimli eserini yayınladı. Bu eser aynı zamanda onun ilk büyük eseridir. Daha sonra “Sokrat’ın Vefatı” ve “Şairce Dini Uyumlar” adlı eserleri başta olmak üzere başka eserler de yayınladı.

1829 ’da Paris’teki Fransız Akademisi’ne abone seçildi. 1830’da Fransa tahtına Louis-Philippe ’in geçmesinden sonra siyasete atılmak için diplomatik vazifelerinden istifa edince karısı ve kızını yanına alarak özel bir gemi ile doğu seyahatine çıktı. Sırasıyla Marsilya üzerinden Malta, Yunanistan’ın başşehri Atina’ya uğradıktan sonra Osmanlı Devleti hudutları içinde bulunan Lübnan, Filistin, Suriye ve İstanbul’u içeren bu seyehatte hastalanan kızı Beyrut ’ta can verince orada toprağa verdiler. Uzun vakit şehirden ufalayamadı.

1833 ’te milletvekili seçildiği haberinin gelmesi üzerine seyahatini sonlandırarak Anadolu ve Almanya üzerinden dönüş yoluna girdi. 20 Mayıs 1833 tarihinde İstanbul’u ziyareti sırasında padişah Abdülmecit tarafından iyi karşılandı, kendisine refakat etmek üzere Namık Paşa ve Halil Rıfat Paşa görevlendirildi. Lamartine, İstanbul’un bir çok yerini gezdi. Beyoğlu’nda kaldığı vakit zarfında sık sık binaların çatısına çıkarak İstanbul’u izledi. Padişah sarayını dolaşma ihtimalini de buldu. Bir vakit Fransız elçiliğinin Tarabya’daki yazlığında kaldı. 23 Temmuz 1833 tarihinde karayoluyla İstanbul’dan dağıldı. Seyahat anılarını 1835 senesinde dört cilt halinde bastırdı.

Bir “Türk arkadaşı” olan yazar Lamartine, Türk tarihi ve Türkiye izlenimlerini Doğuya Seyahat, Doğuya Yeni Seyahat ve Osmanlı Tarihi isimli eserlerinde aktarmıştır.

Devrim sonrası oluşturulan geçici hükümette Dışişleri Bakanlığına getirildi. 24 Şubat 1848 ’e başladığı bakanlık misyonu, 11 Mayıs 1848 ’te son buldu. İçinde yar aldığı geçici hükümet, soyluluk ünvanlarını kaldırdı siyasi kabahatlerden idam cezasını kaldırdı; Fransa kolonilerinde köleliği kaldırdı.

III. Napolyon bir darbeyle imparatorluğunu duyuru etmesi üzerine politikadan tamamen dağıldı. 1 Temmuz 1850’de ikinci kere İstanbul’a gitti, Sultan Abdülmecit ile görüştü. Lamartine’in, bu ikinci gelişindeki kasıtlarından bir tanesi İzmir’de bir çiftlik işletmekti. Takribî on beş gün İstanbul’da kaldıktan sonra İzmir’e gitti.

Lamartine, politik kariyeri sırasında birikimlerini kaybetmiş ve büyük parasal kasvet içine girmiş olduğundan ülkesinden dağılıp Türkiye’ye yerleşmek istedi. Sultan Abdülmecit’e bir mektup yazarak çiftlik kurmak üzere İzmir veya Marmara yakınlarında kendisine bir arazi verilmesini arz etti. Hükümet, Burgaz Ovası olarak anılan bölgede 38 bin dönümlük toprağın, mülkiyeti veziriazam Mustafa Reşid Paşa üzerine geçirilmek koşuluyla Lamartine’e kiralanması ve kira değerinin definece ödenmesine karar verdi. Lamartine, Osmanlı yönetimi ile 25 senelik kira kontratı imza attı ama çiftliğin işletilmesi için lüzumlu anaparayı karşılayamadı ve projeden bırakmak zorunda kaldı.

Lamartine, Osmanlı idaresine minnetinin bir ifadesi olarak sekiz ciltlik Histoire de la Turquie Osmanlı Tarihi isimli eserini yazdı. Eser, 1859 ’da Paris ’te yayımlandı.

Lamartine 1820 senesinde Maria-Ann Birch isimli bir İngiliz hanımla evlendi. Bu konutluluktan 1822’de kızları Julia dünyaya geldi. 1863’te eşini uzun ve acı veren bir hastalıktan sonra kaybetti.

1851’den sonra yaşamını muhtaçlık içinde geçiren Lamartine, 1867’de geçirdiği bir krizden sonra kısmen şuurunu kaybetti; 28 Şubat 1869 tarihinde Paris’te hayatını yitirdi.

Öğrenilen bazı kitapları :
Confidences Sırdaşlıklar
Nouvelies Meditations Poetiques Yeni Şairce Düşünceler
La Mort De Socrate Sokrat’ın Vefatı
Le Dernier Chant Du Pelerinage D’harold Harold’un Haccının Son Şarkısı
Les Harmonies Poetiques Et Religieuses Şairce ve Dini Uyumlar
La Chute D’un Ange Bir Meleğin Düşüşü
Recueillements Poetiques Şairce İçe Kapanışlar
L’historie Des Girondins Jinondenler Tarihi
Les Nouvelles Confidences Yeni Sırdaşlıklar
Genevieve, Histoire D’une Servante Genevieve, Bir Hizmetçi Kızın Hikayesi
Le Tailleur De Pierres de Saint-point Saint Point’daki Taş Heykeltraşı

İçeriği Oyla

Yorum yapın