Anasayfa » Genel » Lana Wachowski

Lana Wachowski

Lana Wachowski Biyografisi

Amerikalı rejisör, senarist, prodüktör. Doğru ismi Laurence “larry” Wachowski’dir.

Rejisör Wachowski Kardeşlerden Lana Wachowski , 21 Haziran 1965 tarihinde Şikago, Illinois, Amerika Birleşik Devletleri ’nde Polonya asıllı Amerikalı bir ailenin ilk oğlu olarak doğmuştur. Annesi Lynne hemşire, babası Ron ise işadamıydı. Doğru ismi Laurence Wachowski‘dir. Şikago ’nun Beverly bölgesindeki Kellogg İlkokulu ’nda eğitimine başladı. Performans sanatları ve fen müfredatı ile bilinen Whitney Young Lisesi ’nde eğitimlerine devam etti. Liseden sonra Lana Wachowski, New York ’daki Bard Koleji ’ne; Andy Wachowski ise Boston ’da Emerson Koleji ’ne yazılmış, ikisi de mezuniyetten evvel okulu bırakmışlardır.

Okulu bıraktıktan sonra iki kardeş 1993 ’de Şikago ’da korku romanı yazarı Clive Barker tarafından yazılmış Marvel Çizgi Romanı “Ectokid” için yazılar yazıp aynı anda boyama ve mimari işleri üzerine çalıştıkları bir ev işletmişlerdir. Ayrıca Clive Barker ’ın Hellraiser ve Nightbreed isimli serilerini de EpicComics için yazıya geçirmişlerdir.

Kardeşi Andy Wachowski ismini erkek olarak 49 sene kullandıktan sonra Mart 2016 ayında cinsiyet değiştirme ameliyatı olup kadın olduktan sonra ismini Lily Wachowski olarak değiştirdi.

Lana Wachowski de evvelki ismiyle Laurence “Larry” Wachowski ’de 2007 senesinde cinsiyet değiştirme ameliyatı olup kadın olduktan sonra Lana Wachowski ismini almıştır.

Lana Wachowski-larry-wachowski-1.jpg Lana Wachowski – Larry Wachowski- evvelsi ve sonrası

1999 senesinde Wachowski ’ler, hepimizin bildiği, Neo rolünde Keanu Reeves ’in rol aldığı, bilim kurgu ve aksiyon filmi Matrix ’in ilk filmini tamamladıklarında film, Warner Bros. için kritik bir ticari başarı oldu. “En İyi Görsel Efektler” dalı da dahil olmak üzere 4 adet “Akademi Mükâfatı”nü küyendi. Daha sonra birçok aksiyon filmi için ana ilham kaynağı oldu. Bu başarılarından sonra Wachowski Kardeşler 2003 senesinde Matrix ’in diğer iki serisini de yayınladı.

Wachowski Kardeşler, tüm zamanların en başarılı üçlemelerinden biri olan Matrix serisi‘ne imza atmıştır. Matrix serisi, temel olarak The Matrix, The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions olmak üzere 3 sinema filminden oluşur. Küçük yaşlarda çizgi romanlara ve John Ronald Reuel Tolkien kitaplarına ilgi dinlemeye başlayan Wachowskiler, fantazi kurgunun en başarılı isimlerinden olmuşlardır. Blockbuster filmleri arasında hatırı sayılı bir yerde duran The Matrix, The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions dışında The Animatrix ve imalciliğini üstlendikleri V for Vendetta ile de tüm dünyada büyük ses getirmişlerdir.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra Boston‘daki Emerson College‘de parlak bir öğrenci olarak eğitim hayatına devam etti. Başlangıçta sınavlarda gösterdiği performansı profesör Claire Andrade-Watkins tarafından pek beğenilmese de sonraları sınıfının en başarılı öğrencilerinden biri oldu. Ancak kardeşi Larry’yle birlikte yüksek öğrenimini yarıda bırakıp, okuldan dağılma kararı aldı ve iki kardeş marangozculuk yapmaya başladı. Matrix Trilogy’yi çekmek en büyük hayalleriydi ve o yarıyılda bir yandan da filmin senaryosunu geliştirmeye çalışıyor ve çizgi roman çalışmaları yaparlardı.

John Ronald Reuel Tolkien‘in kitaplarıyla büyüyen Wachowski Kardeşler, çizgi roman geleneğini sinema sanatında da kullanmalarıyla dikkat çektiler. Zira seri ve devamlılığı olan çoklu öykülerle ilgileniyorlardı. Kendileriyle yapılan görüşmelerde filmin bir finalle sona ermesinden ziyade devamının geleceğinin bilinmesinin izleyicide coşku duygusunu tetiklediğini vurgulayan Wachowski Kardeşler, genel olarak filmlerin sonunun tahmin edilebilir olması vaziyetini çok sıkıcı buluyorlardı. Bu surattan izleyicinin beklentileri Doğrultusunda ilerleyen filmler yapmaktan özellikle kaçındılar.

Film endüstrisinde start almadan evvel marangozluk dışında profesyonel olarak çizgi roman işiyle de uğraşan Wachowski Kardeşler, bir yarıyıl Marvel Comics isimli şirket için ünlü korku romancısı Clive Barker‘ın Ectokid isimli eseri üzerinde çalıştılar. Takvimler 1993 senesini gösteriyordu ve ikili bütün 2 sene sonra senaryosunu yazdıkları Assassins / Suikast çemberi filmiyle Hollywood‘a adım attılar. Assassins’in oyuncu kadrosunda Sylvester Stallone ve Antonio Banderas gibi isimler dikkat çekiyordu ve Richard Donner‘ın yönetmenliğinde çekilen film, box-office testinden başarıyla geçti.

1996‘da ilk filmleri Bound / Eksantrik İlişkiler filmi için kamera arkasına geçen Wachowski Kardeşler ’in, Joe Pantoliano ve Jennifer Tilly‘nin başrollerini paylaştıkları üretimleri 6 farklı festivalden mükâfatla döndü.

1999 senesinde öğrencilik senelerinden beri hayallerini kurdukları büyük projeleri Matrix Trilogy’nin ilk filmi olan The Matrix‘i hayata geçirdiler. Film, Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie Anne Moss, Hugo Weaving, Gloria Foster ve Joe Pantoliano gibi önemli isimlerden oluşan oyuncu kadrosu, bilim kurgu cinsine getirdiği yenilikleri, efektleri, felsefesi ve bugüne kadar yapılan en orijinal filmlerden biri olması nedeniyle tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. The Matrix kontrolün bilgisayarların ve suni zekaların eline geçtiği fütüristik bir dünya ekseninde gerçeği ve illüzyonu tartışıyor, farklı felsefi akımlardan besleniyordu. Filmde kullanılan efektler uzun süren titiz çalışmaların mahsulüydü ve her bir sahne için büyük uğraşlar verilmişti. İzleyiciye hiç yaşamadığı cinsten farklı bir seyir deneyimi sunan Wachowski Kardeşler hem teknik hem de kurgusal açıdan bir ekolün sahibi olmuşlardı.

Dört sene sonra serinin ikinci filmi olan The Matrix Reloaded izleyiciyle buluştu ve aynı sene benzer temaları kullandıkları animasyon imal The Animatrix’in senaryosunu yazdılar. Yine 2003‘te izleyicinin büyük merakla beklediği serinin son filmi The Matrix Revolutions vizyona girdi ve Wachowski Kardeşler, tüm dünyayı bir efsane imalle tanıştırmanın iftiharıyla Matrix Trilogy’yi bitirmiş oldular.

2005 senesinde David Lloyd‘un ünlü çizgi roman kahramanı V’ye beyaz perdede hayat vermek için kolları sıvayan Wachowski Kardeşler, V for Vendetta‘nın senaryosunu yazdılar. Natalie Portman ve Hugo Weaving‘in başarılı oyunculukları ve James McTeigue‘in yönetiminde yine kült bir film sinema tarihindeki yerini almış oldu. Film, illüstratör David Lloyd tarafından roman için tasarlanmış Guy Fawkes maskesi ile de oldukça ünlenmiştir.

Wachowski Kardeşler, 2008 senesinde vizyona giren filmleri Speed Racer‘ın imalciliğini, senaryosu yazdılar ve yönetmenliğini yaptılar.

2012 senesinde Tom Tykwer ile beraber yönettikleri Bulut Atlası filmi vizyona girdi. 2014 senesinde vizyona giren ve baş rolerinde Channing Tatum, Mila Kunis ve Sean Bean ’in olduğu Jüpiter Yükseliyor isimli bilimkurgu filminin senaryosunu yazıp yönettiler.

Lana Wachowski Laurence “larry” Wachowski, 30 Ekim 1993 tarihinde Thea Bloom ile evlenmiş, 2002 ’de boşanmıştır. Daha sonra Karin Winslow ile düzenli olarak görüşmeye başlamış ve 2009 ’da evlenmiştir.

Lana Wachowski-lily-wachowski-1-k.jpgKardeşi Lily Wachowski ve kendisi evvelsi ve sonrası.

Filmleri ve Dizileri :
Senarist :
2019-2023 -Work in Progress TV Dizisi
2015 – 2018 – Sense8 TV Dizisi
2016 – The Matrix Short Sinema Filmi
2015 – Jüpiter Yükseliyor Sinema Filmi
2012 – Bulut Atlası Sinema Filmi
2009 – CR: Enter the Matrix Video Game Sinema Filmi
2008 – Speed Racer / Süratli yarışçı Sinema Filmi
2005 – V for Vendetta Sinema Filmi
2005 – The Matrix: Path of Neo Video Game Sinema Filmi
2005 – The Matrix Online Video Game Sinema Filmi
2003 – The Matrix Revolutions Sinema Filmi
2003 – Kid’s Story Short Sinema Filmi
2003 – The Second Renaissance Part II Short Sinema Filmi
2003 – Enter the Matrix Video Game Sinema Filmi
2003 – The Matrix Reloaded Sinema Filmi
2003 – The Animatrix Video Sinema Filmi
2003 – Final Flight of the Osiris ShortSinema Filmi
2003 – The Second Renaissance Part I Short Sinema Filmi
1999 – The Matrix Sinema Filmi
1996 – Bound / Eksantrik İlişkiler Sinema Filmi
1995 – Assassins / Suikast çemberi Sinema Filmi

Producer :
2019-2023 – Work in Progress TV Dizisi
2015 – Sense8 TV Dizisi
2015 – Jüpiter Yükseliyor TV Dizisi
2013 – Google Me Love Kısa Film
2012 – Bulut Atlası Sinema Filmi
2009 – Ninja’nin intikamı Sinema Filmi
2008 – Speed Racer / Süratli yarışçı Sinema Filmi
2005 – V for Vendetta Sinema Filmi
2003 – The Matrix Revolutions Sinema Filmi
2003 – The Matrix Reloaded Sinema Filmi
2003 – The Animatrix Video Sinema Filmi
2001 – The Matrix Revisited Video documentary Sinema Filmi
1999 – The Matrix Sinema Filmi
1996 – Eksantrik İlişkiler Sinema Filmi

Rejisör :
2015 – Sense8 TV Dizisi
2015 – Jüpiter Yükseliyor Sinema Filmi
2012 – Bulut Atlası Sinema Filmi
2008 – Speed Racer / Süratli yarışçı Sinema Filmi
2005 – The Matrix: Path of Neo Sinema Filmi
2005 – The Matrix Online Video Game Sinema Filmi
2003 – The Matrix Revolutions Sinema Filmi
2003 – Enter the Matrix Video Game Sinema Filmi
2003 – The Matrix Reloaded Sinema Filmi
1999 – The Matrix Sinema Filmi
1996 – Eksantrik İlişkiler Sinema Filmi

İçeriği Oyla

Yorum yapın