Anasayfa » Genel » Larry Niven

Larry Niven

Larry Niven Biyografisi

Hugo, Locus, Ditmar ve Nebula gibi pek çok prestijli mükâfatın sahibi olan A.B.D. ’li bilimkurgu yazarı. En bilinen yapıtı Millete Dünya Ringworld olan yazar, bilimkurgu cinsine bilimsel yaklaşım ve kuramlarla sırlı bir serüven isteğini harmanlayan yapıtları sayesinde büyük katkılarda bulunmuştur.
Laurence van Cott Niven, 30 Nisan 1938 tarihinde, Los Angeles, A.B.D. ’de dünyaya geldi. California Institute of Technology ’de matematik okuyan Niven, ayrıca Washburn Üniversitesi ’nde psikoloji alanında yan dal eğitimi gördü.

1964 senesinde, Merkür seyyaresinin karanlık tarafında geçen The Coldest Place isimli kısa öykü, bilimsel bir bulgunun öngörüsüyle yazılmıştı ve yazarın ilk yayınlanan yapıtı oldu. Niven, 1966 tarihinde, ilk romanı olan World of Ptavvs ’ı yayınlayarak bilimkurgu camiasında nam kazanmaya başladı.

Larry Niven ’in en ünlü yapıtı Millete Dünya, 1970 senesinde yayınlandı. Millete Dünya ’da, daha sonraki yapıtlarında şekillendirmeye devam ettiği ve de Bilinen Evren Known Universe adınıünyası yarattı. İnsanların ve onlarla ilişki kuran öteki us sahibi canlıların yer aldığı bu dünya, Millete Dünya serisinin temel yapı taşını oluşturuyordu. İnsan, Kzin ve de Puppeteer isimli üç değişik ırkın, bilinen evrenin hudutları dışında bulunan ve de kendilerinden çok daha gelişmiş olan suni bir dünya olan Millete Dünya ’nın gizemlerini araştırmasını mevzu alan kitap, 1970 senesinde Nebula, 1971 senesinde ise Hugo ve Locus mükâfatlarını kazandı. Millete Dünya ’nın devam kitapları olan Halkadünya Mühendisleri 1980, Halkadünya Tahtı 1996 ve de serinin son kitabı Halkadünya ’nın Çocukları 2004 senesinde yayınlandı.

Halkadünya çabuksu dışında The Patchwork Girl, Fleet of Worlds, Destroyer of Words gibi pek çok ünlü yapıta imza atan Niven, Steven Barnes, Edward M. Lerner gibi pek çok tanınmış yazarla ortak yapıtlara da imzalaydı.

Bimkurgu cinsinin dışında da yapıtlar veren Niven, imza attığı beş bilimkurgu olmayan romanın yanı gizeme ünlü çizgiroman kahramanı Green Lantern ’e de senaryo ve konsept olarak katkıda bulundu ve de Green Lantern Manifestosu ’nu kaleme aldı.

Hali Hazırda Kaliforniya ’da yaşamakta olan ünlü yazar, tanınmış bir bilimkurgu fanatiği olan Marilyn Joyce Wisowaty ile 1969 senesinden bu yana evli.

İçeriği Oyla

Yorum yapın