Anasayfa » Genel » Larry Page

Larry Page

Larry Page Biyografisi

Sergey Brin ile beraber Google’ın kurucularındandır. Google’ın CEO’sudur.

Stanford Üniversitesi‘nde hekime yaparken, dostu Sergey Brin ile birlikte Google arama motorunu oluşturdu.

Larry Page, 26 Mart 1973 tarihinde ABD, Michigan, East Lansing ’de doğmuştur. Bütün ismi Lawrence Page ’dir. Babasının ismi Carl Victor Page, annesinin ismi Gloria Page ’dir. Larry dünyaya geldiğinde babası Michigan Eyalet Üniversitesi’nde suni zekâ üzerine hekime çalışmaları yapmaktaydı, annesi ise aynı üniversitede programlama dersleri vermekteydi. İlkokulu ve ortaokulu, liseyi Michigan’da East Lansing Lisesi’nde okudu. Michigan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bvefatından mezun oldu. Ardından da ABD’nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko‘nun 40 kilometre güneydoğusunda bulunan özel bir üniversite olan Stanford Üniversitesi‘nde Bilgisayar Bilimlerinde doktorasını yaptı. Doktorasını burada yaparken dostu Sergey Brin ile birlikte Google arama motorunu oluşturdu ve 4 Eylül 1998 tarihinde Google firmasını kurdu.

Larry ve Sergey, 1995 senesinin yazında karşılaşırlar. Larry, Sergey’e üniversiteyi dolaştırmakla görevlendirilir. Bu karşılaşmadan sonra Sergey, Larry’nin hekime çalışmasına katılır. İkili kendi geliştirdikleri PageRank algoritmasıyla BackRub isimli arama motorunu 1996 seneyi Ocak ayında yaşama geçirirler. “BackRub” ismi arama motorunun sitelerden geriye dönük bağlatıları inceleme etmesi fikri üzerine kurulur. Bir sene geçtikten sonra yapmış oldukları BackRub bağlantı incelemeyi görenler tarafından çok beğenilir ve namları süratle dağılır. Üniversite içinde ağızdan ağıza teknolojileri konuşulmaya başlar. Fakat fikirlerini geliştirmek için her talebenin yaşadığı parasal kasvetlerle yüzyüze kazançlar, BackRub’ı çalıştırmak için bir sunucuya lüzumları vardır ama sunucular çok pahalı olduğu için Larry düşük kapasiteli bilgisayarlardan çok başarılı neticeler ortaya çıkarır. 1998 senesinin ilk yarısında ise ucuz terabayt boyutundaki diskleri alarak Google.com’un ilk bilgi merkezini Larry’nin yurt odasına kurarlar. Bu arada Sergey de üniversitede bir büro edinir ve burada Google için potansiyel yatırımcı aramaya başlarlar. Fakat başlangıçta projeleri yatırımcıların pek alakasını sürüklemez, Bunun üzerine iki kafadar mekteplerindeki görevlerinden dağılarak yatırımcı aramaya ve aldıkları sunucuların kredilerini ödemeye çalışırlar. Sonunda Sun Microsystems’ın kurucularından dostları Andy Bechtolsheim 100.000 dolarlık çek yazmayı kabul eder. Ama bu çeki tahsil etmek Google Inc. işletmeyi legal olarak olmadığı için muhtemel değildir. Bunun üzerine dostları ve akrabalarından borç alarak 1.000.000 dolar anapara ile dostlarının garajında dünyanın en büyük Internet devini kurarlar.

7 Eylül 1998‘de Google Inc. California’da ki Menlo Park’da dünyaya açıldı. Günümüzde Google; internet üzerinden verdiği hizmetlerle her gün milyonlarca kullanıcıya erişmektedir.

Larry Page şu anda Google’ın Mahsuller Başkanı, Sergey Brin ise Teknoloji Başkanı sıfatıyla çalışmalarına devam etmektedirler. Bu bile ikili şu anda milyar dolarlık mirasları olmasına karşın son derece mütevazı bir yaşam devam ettirler. Misalin Brin hala iki odalı bir konutta kiracı olarak oturmakta ve hiç de lüks olmayan Toyota marka bir araba kullanmaktadır.

Larry Page, 2014 seneyi Ekim ayında Forbes ’e göre 30.4 milyar dolar şahsi mirası ile en zenginler listesinde 19.dur. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanın en zengin adların listesinde 40.7 milyar dolar kişisel mirası ile 10ncu sırada yer aldı.

Larry Page, ortağı Sergey Brin, Microsoft firmasının kurucu Bill Gates ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile birlikte yalnızca kendi çabasıyla milyarder olan 4 şahıstan bkocamandır.

Larry Page, 2007 senesinde Lucinda Southworth ile evlendi. 2009 ve 2011 doğumlu iki çocuğu vardır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın