Anasayfa » İlaç Rehberi » Levotiron

Levotiron

Levopront nedir ne için kullanılır, Levopront nasıl kullanılır, Levopront ’in saklanması, Levopront ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Levopront’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Şurup

Levodropropizin

Ambalaj:

 6 mg/m Lx 150 mL’lik şişe, 5mL’lik ölçeğiyle birlikte.

Endikasyon:

 Kuru öksürüğünnonprodüktif öksürük semptomatik rehabilitasyonunda endikedir.

Kontrendikasyon:

 İlaca karşı öğrenilen veya işkillenilen fazla duyarlılık olgularında, gebelik ve emzirme yarıyıllarında, ağır karaciğer yetmezliği olanlarda, Kartagener belirtiyi veya siliyer diskinezi gibi mukosiliyer paklik mekanizmasında eksilme olan olgularda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Ciddi böbrek yetmezliği olgularında; bereket/tehlike oranı göz önüne alınarak kullanılmalıdır. Çok seyrek olarak yorgunluk ve halsizlik bildirildiğinden, vasıta kullanma ve herhangi bir makine işletilmesi sırasında çok dikkatli olunmalıdır.

Yan Tesirleri:

 Gastrointestinal sistemde bulantı, yanma, dispepsi,diyare ve kusma, santral asap sisteminde yorgunluk ve/veya asteni,halsizlik, tembellik, baş sızısı ve vertigo ve kardiyovasküler sistemde çarpıntı gözlenmiştir.Çok seyrek olguda ise tende alerjik tepkinler saptanmıştır.

İlaç Etkileşimleri:

 Her ne kadar muayenehane çalışmalar müddetince benzodiazepinlerle bir etkileşim gözlenmemiş de,özellikle sedatif ilaç alan duyarlı hastalarda kullanılırken dikkatli olunması gereklidir.

Doz Teklifi:

 İlacın yemeklerden bir müddet evvel veya sonra alınması önerilir.Erişkinler: Gşanda 3 kere ve en az 6’şar saat arayla 10 mL 60 mgşurup 2 ölçek uygulanır. İlaç, maksimum 7 gnamlık rehabilitasyon yarıyılı aşmamak kaydıyla, öksürük kaybolana kadar ya da hekim teklifine göre alınmalıdır.Çocuklar: 2 yaşından büyük çocuklarda, üç denk doza dağılınarak ve en az 6’şar saat arayla, semptomların şiddetine göre gşanda kg başına 3-6 mg uygulanır. 10-20 kg arasında gşanda 3 kere 3 mL; 20-30 kg arasında gşanda 3 kere 5 mL; 30 kg’nin üstünde gşanda 3 kere 10 mL.Yaşlılar: Levodropropizin dozu yaşlı hastalarda dikkatle tespit etilmelidir. 10 mL şurup 3.5 g sakkaroz kapsadığı için, diyabetik hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Ayrıca, alkil 4-hidroksibenzoatparaben kapsadığından, predispoze hastalarda fazla duyarlılık tepkin gelişebilir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın