Anasayfa » İlaç Rehberi » Lokalen

Lokalen

Lomotil nedir ne için kullanılır, Lomotil nasıl kullanılır, Lomotil’in saklanması, Lomotil’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Lomotil’in olası yan etkiler nelerdir.

Liquid

Difenoksilat HCI 2.5 mg, atropin sülfat 0.025 mg/5 mL

Ambalaj:

 60 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Akut diyareler semptomatik tedavisi: Nonspesifik Diyare ve seyahat sırasında meydana gelen diyareler, basilli ve amipli dizanteriler dahil enfeksiyöz diyareler ve gastroenterit,ilaç alınmasından kaynaklanabilecek diyareler.Kronik diyarelerin semptomatik tedavisi: Fonksiyonel bağırsak hastalıkları, irritabl kolon sendromu, mukoz kolit, spastik kolon, ülseratif kolit, rejyonel ileit,ileostomi, kolostomi, gastrektomi.

Kontrendikasyon:

 Solunum Depresyonu, özellikle siyanoz olduğunda, bronşiyal astım lılarda,kalp ve karaciğer yetmezliği olanlarda, baş yaralanmalarından sonra,akut alkolizm ve intrakranial basıncın arttığı durumlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Bağımlılık yapabilir. Yüksek dozlarda alındığında şiddetli solunum depresyonu ve komaya neden olabilir. Alkol kullanılmamalıdır.Önerilen dozlar aşılmamalı, uzun süreli kullanılmamalıdır, morfin tipi bağımlılık yapar.Emziren annelere verilmemelidir.

Yan Etkileri:

 Solunum Düzensizliği, bulantı, kusma, diş etlerinde şişme, abdominal gerilim,paralitik ileus, toksik megakolon, baş ağrısı, uykusuzluk, baş dönmesi,öfori, depresyon, ekstremitelerde uyuşukluk ve deri reaksiyonları görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 MAO inhibitörleri ile birlikte verilmemelidir. Anestezik, sedatif, hipnotik ve fenotiyazin türevi ilaçlarla birlikte kullanıldığında, etkilerini artırdığından çok ihtiyatlı kullanılmalıdır.

Doz Önerisi:

 Lomotil Liquid: Çocuklarda müstahzarın likit şekli tercih edilmelidir.Hastanın durumuna ve yaşına göre günde 2-4×1 ölçek veya 3×2 ölçek kullanılır.Lomotil Tablet: Büyüklerde 2 Tabletle başlanarak 3-4 kez duruma göre 1-2 Tablet verilebilir. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.2-12 yaşlarındaki çocuklarda fazla duyarlılık oluştuğundan, gerektiğinde dikkatlice olmak kaydıyla 2-5 yaş arası çocuklara günde 2 kez 1 Tablet,6-8 yaş arası çocuklara günde 3 kez 1 Tablet, 9-12 yaş arası çocuklara günde 4 kez 1 Tablet ve 12-16 yaş arası çocuklara günde 3 kez 2 Tablet Verilir. İlk diyare semptomları kontrol altına alınınca doz ayarlaması yapılmalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın