Anasayfa » İlaç Rehberi » Lumigan

Lumigan

Lustral nedir ne için kullanılır, Lustral nasıl kullanılır, Lustral’in saklanması, Lustral’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Lustral’in olası yan etkiler nelerdir.

Film Kaplı Çentikli Tablet

Sertralin HCl

Ambalaj:

 50 mgx28 tablet.

Endikasyon:

 Depresyon Tedavisinde (hastalarda mani hikayesi olsun veya olmasın); obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde; agorafobi ile beraber seyreden panik bozukluk dahil olmak üzere panik bozukluğu tedavisinde; travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Sertraline Duyarlığı olduğu bilinenlerde ve birlikte MAO inhibitörü alan hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 -Triptofan, fenfluramin veya 5-HT agonistleri gibiserotonerjik nörotransmisyonun etkilerini artıran ilaçlarla birlikte sertralinverilirken dikkatli olunmalı ve mümkünse bu kombinasyonlardan kaçınmalıdır.Depresyonda intihar girişimi olasılığı bulunması ve belirgin remisyon oluşuncaya kadar devam edebilme olasılığı nedeniyle, hastalar tedavinin başlangıç dönemlerinde yakın olarak izlenmelidir. Psikomotor performans üzerinde hiçbir etkisi yoktur, ancak psikotrop ilaçlar, vasıta sürme veya makine kullanma gibi potansiyel olarak tehlikeli işlerin yapılabilmesi için gerekli zihinsel ve fiziksel yetenekleri azaltabileceği nden, hasta gereğince uyarılmalıdır. Karaciğer hastalığı olan kişilerde ihtiyatla kullanılmalıdır. Emziren Annelerde yararının riskinden daha fazla olduğu düşünmedikçe önerilmemektedir.Çocuk doğurma çağındaki kadınlar, sertralin alırken, uygun bir doğum kontrol yöntemi uygulamalı tırlar.

Yan Etkileri:

 Ağız Kuruluğu, terleme artışı, baş dönmesi, tremor, diyare/yumuşak gaita, dispepsi,bulantı, iştahsızlık, uykusuzluk, somnole, seksüel disfonksiyon (esas olarak erkeklerde ejakülasyon gecikmesi) görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Alkol ile birlikte kullanımı önerilmemektedir. Lityum ve sertralin birlikte kullanıldığında, hastalar uygun bir şekilde izlenmelidir.Sertralin ve sumatriptanın beraber kullanımı klinik açıdan gerekli ise,hastanın uygun şekilde gözlenmesi önerilir. Simetidin ile birlikte verilmesi,sertralin klirensinde önemli düşüşlere neden olmuştur.

Doz Önerisi:

 Sabah veya akşam günde tek bir doz halinde verilmelidir.Gıdalarla birlikte veya ayrı verilebilir. Depresyon ve OKB tedavisinde günde 50mg dozda uygulanmalıdır. Panik bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğu için tedaviye günde 25 mg ile başlanmalıdır. Bir hafta sonra doz, günde tek doz 50 mg’a yükseltilmelidir.Doz Artışı: Depresyon, OKB, Panik Bozukluk Ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu: 50 mg doza yanıt vermeyen hastalar, dozunarttırılmasından fayda sağlayabilirler. Doz değişimlerinin arasında en az bir hafta olmalıdır. Doz en fazla günde 200 mg ye artırılabilir. Terapötik etkinin başlaması 7 gün içinde görülebilir. Ancak, özellikle OKB’de, terapötik cevabın ortaya çıkması için genellikle daha uzun süreler gerekmektedir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın