Anasayfa » Genel » Madame de la Fayette

Madame de la Fayette

Madame de la Fayette Biyografisi

Edebiyatın en daha önceki romanlarından bkocaman ve Fransa ’nın ilk tarihi romanı olan La Princesse de Clèves “Cleves Prensesi” Prenses de Cleves isimli yazarıdır.

Madame de la Fayette, 18 Mart 1634 tarihinde Fransa, Paris‘te ufak fakat zengin bir soylu ailede doğmuştur. Doğru ismi Marie-Madeleine Pioche de La Vergne ’dır. Özel öğrenim ve eğitim gördü. Yirmi bir yaşındayken kendisinden yirmi yaş daha büyük olan Kont Francois Motier La Fayette ile evlenince büyük bir servet ve ehemmiyetli bir unvan La Fayette kontesi edindi.

Kocası zamanının büyük bir bvefatını Auvergne ’deki arazisinde geçirirken, Madame de La Fayette de Paris edebiyat etraflarına devam etti. Bu arada Madame de Sevigne 1926-1696, Jean Regnault de Segrais ve özellikle François de La Rochefoucauld ile yakın arkadaşlık kurdu.

Madame de la Fayette, Paris ’e taşınınca salonlarında yarıyılının en bedelli sanatçılarını ağırlamak, onlarla düşünsel ve sanatsal beğenileri paylaşmak fırsatlarını buldu özellikle François de La Rochefoucauld 1613-1680. Bayanların yazarlık şahsiyetinin cemiyetçe kabul edilmediği bir yarıyılda ürün verdiği için bazı eserleri imzasız yayımlandı, ikisi de Jean Regnault de Segrais ’in ismiyle çıktı.

Ananesel kalıplarda yazdığı iki romanstan sonra başyapıtı Prenses de Cleves’i 1678 senesinde imzasız olarak yayımladı. 16. asrın ortalarında geçen roman, yazarın yaşadığı yarıyılın tavır biçimlerini yansıtmakla birlikte kahramanlık romanslarından kesin olarak ufalayan ilk ciddi Fransız tarihsel romanıydı.

1680 senesinde François de La Rochefoucauld‘un ve 1683 senesinde kocasının vefatı La Fayette’in daha sonraki senelerde daha az faal bir sosyal yaşam sürmesine neden oldu. Üç eser vefattan sonra yayınlandı: La Comtesse de Deride 1718, Histoire d’Henriette d’Angleterre 1720 ve Memoires de la Cour de France 1731.

Baş eseri, klasisizmin roman türündeki en başarılı misali olan, ruh analiz etmeleriyle dikkat çekici, hümanist kıymetiyle akla ve aklıselime dayalı Princesse de Cleves ’dir Türkçeye çevrildi. Eşine ruh yüceliğiyle bağlıyken istekle, duyarlıkla aşık olmaya başladığı bir başka erkeğe yenilmemek için Cleves prensesinin kendi kendisiyle giriştiği istem ve nefis çatışması, çağın en olgun psikoloji misalini oluşturur. Bütün mektupları, yazışmaları ancak 1942 ’de bir araya getirilip yayımlandı. Princesse de Cleves, Jean Cocteau ’nun senaryosuyla 1961 senesinde filme alındı.

Madame de la Fayette, 15 Şubat 1655 tarihinde Kont Francois Motier La Fayette ile evlendi. Bir müddet onun Auvergne’deki malikânesinde yaşadı. 1659’da kocasından bölerek Paris‘e döndü. René-Armand Motier de La Fayette ve Louis Motier de La Fayette isimlerinde iki çocuğu oldu. 1683 senesinde kocası can verdi.

Madame de la Fayette, 25 Mayıs 1693 tarihinde Paris, Fransa ’da 59 yaşına can vermiştir.

Kitapları :
1622 – La Princesse de Montpensier
1671 – Zaïde
1678 – Prenses de Cleves
1718 – La Comtesse de Deride
1720 – Histoire d’Henriette d’Angleterre
1731 – Memoires de la Cour de France

İçeriği Oyla

Yorum yapın