Anasayfa » Genel » Magic Johnson

Magic Johnson

Magic Johnson Biyografisi

National Basketball Association ekiplerinden Los Angeles Lakers’da reyin kurucu pozisyonunda forma giymiş ABD’li efsane basketbolcudur.

Magic Johnson, 14 Ağustos 1959 tarihinde Lansing, Michigan, ABD ’de doğmuştur. Doğru ismi Earvin Johnson Jr. ’dır. Bütün 9 kardeşi vardı ve çocukluk seneleri güç geçti. General Motors fabrikasında çalışan babasının ve bir mektepte kütüphanede vazifeli olan annesinin ücretleriyle zahmetli yarıyıllar geçirse de o suratından hiç beceriksiz olmayan tebessümüyle ve basket isteğiyle bu cins meseleleri tasa etmiyordu. Basketbol yaşamı Everett lisesinde başlayan ve 2,06 m. Boyunda olan Magic Johnson, özellikle lise son sınıftayken 28.8 sayı ve 16.8 gibi çok yüksek ortalamalarla oynayıp dikkatleri üzerine çekti. 15 yaşında Everett Lisesi ’nde oynarken 36 sayı, 16 ribaund, 16 asistlik muhteşem bir performans gösterince maçı izlemeye gelen Lansing State gazetesinin spor yazarlarından Fred Stabley ona “Magic” diye hitap etmiş ve o zamana kadar June Bug–Cicada Ağustos Böceği denilen Earvin ’in lakabı artık Magic olmuştu.

Daha sonra Michigan State Üniversitesine devam eden yıldız oyuncu 1978-1979 hisset birlikte NCAA şampiyonluğuna erişti ve 1979 Draftlarında 1. sıradan seçildiği Los Angeles Lakers’a geldi. Michigan State Üniversitesi ’nde çaylak sezonunda 17.0 sayı, 7.9 ribaund, 7.4 asistlik performansıyla ekibine Big Deri şampiyonluğunu kazandırdı. Sophomore sezonunda ise Magic patlayarak NCAA finallerinde tüm zamanların en çok izlenen NCAA maçı olarak bu tarihi maçta Larry Bird ’lü Indiana State ’i 75–64 yenerek ilk ve tek NCAA şampiyonluğunu kazanıyordu. Bu maçın daha sonradan ezeli rakibi olacağı Larry Bird ’le yaptığı başka bir deyişle bir anlamda Magic–Bird düellosunun ilk maçı oluşundan dolayı mazide ayrı bir yere ve ehemmiyete sahip.

Magic Johnson Oynadığı yarıyıllarda muhtelif şampiyonluklar ve ilki çaylak sezonunda olmak üzere üç defa NBA Finalleri En Kıymetli Oyuncu Mükâfatı kazandı

1980 senesinden beri Lakers ’da beş defa NBA Şampiyonluğu kazanan Magic Johnson 8 Kasım 1991 gününde HIV virüsü taşıdığdan hemen basketbolu bıraktığını açıkladı. Fakat 1992 senesinde All-Star Maçı için geri döndü ve bu maçla All-Star MVP mükâfatının sahibi oldu. Oyuncu dostlarının protestoları sonrası tekerrür basketbolu bıraktı. 1994 senesinde Lakers ’la 16 maçlık kısa bir coachluk tecrübeyi yaşamıştır. Ancak 4 sene sonra, 1996 senesinde, tekerrür geri döndü ve üçüncü ve son defa emekliye ufalamadan evvel Lakers ile 32 maç oynadı.

Magic tamamını Los Angeles Lakers ekibi ile geçirdiği 13 senelik büyülü kariyerinde bir sürü başarı elde etti. Ekibi ile 5 NBA şampiyonluğu yaşadı ve 32 numaralı forması Los Angeles Lakers tarafından emekli edildi.

O yarıyıllarda şov emelli ekipler kuran ve ekipler satın alan Magic Johnson, Magic All-Stars isimli şov ekibiyle ülkemizde Ülkerspor ’la bir şov maçı yapmıştı. Yeniden büyüsünü konuşturan Magic maçı 30 sayı, 13 ribaund, 19 asistle bitirdi. Kendileri Lakers ’ın ortaklarındandır ve Staples Center ’ da bronzdan yapılmış dev bir heykeli bulunmaktadır.

Magic Johnson 1996 senesinde NBA’in 50 seneyi hatırasına seçilen NBA Tarihinin En İyi 50 Oyuncusu listesine seçildi ve 2002 senesinde Basketball Hall of Fame’e girdi. Ayrıca 2007 senesinde ESPN tarafından NBA tarihinin en iyi reyin kurucusu seçildi.

Basketbolu bırakmasının ardından HIV/AIDS karşıtı tehlikesiz seks faallikleri ile, iyilikseverlik kampanyalarına katıldı.

Magic Johnson, 1991 senesinde Earlitha Kelly ile evlendi. Elisa Johnson d.1995, Earvin III Johnson d.1992, Andre Johnson d.1981 isimlerinde üç çocuğu vardır.

Magic Johnson 1996 senesinde NBA’in 50 seneyi hatırasına seçilen NBA Tarihinin En İyi 50 Oyuncusu listesine seçildi ve 2002 senesinde Basketball Hall of Fame’e girdi.

Ezeli rakibi ve arkadaşı Larry Bird onun için: “Yaşamımda gördüğüm en iyi oyuncu olduğunu netlikle söyleyebilirim. O her zaman herkesin üstündeydi ve hep de orada kalacak” belirlemesini yapmaktan çekinmiyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın