Anasayfa » Genel » Maharishi Mahesh Yogi

Maharishi Mahesh Yogi

Maharishi Mahesh Yogi Biyografisi

Guru Maharishi Mahesh Yogi, Transandantal Meditasyon tekniğini geliştirmesi ve Dünya çapında yayması ile bilinen Hint ’dir.

Maharishi Mahesh Yogi, 12 Ocak 1918 tarihinde İngiliz yöneti altındaki Hindistan ’da Madhya Pradesh eyaletinde yer alan Jabalpur ’da “Kayastha” maksadına orta sınıfı temsil eden kast üye olan bir orman bekçisinin dört çocuğundan üçüncüsü olarak doğmuştur. Hakikat ismi Maheş Prasad Varma ’dır. 1942 senesinde Hindistan ’da Allahabad Üniversitesi‘nden fizik ve matematik bvefatından mezun oldu.

1941 senesinden itibaren Hindistan‘ın o dönemki ruhani liderlerinden Brahmananda Saraswati‘nin müridi olup yönetimsel sekreterliğini yapmaya başladı ve “Bal Brahmaçari Maheş” ismini aldı. 13 sene boyunca gurusunun yanında eğitim gördükten sonra 1953 senesinde Saraswati’nin vefatı sonrasında Himalayalar‘daki Uttarkashi şehrine giderek iki sene boyunca inzivaya çekildi. 1955 senesinde Uttarkashi’den ufalayıp “Maharishi Mahesh Yogi” ismini alarak Transandantal Meditasyon tekniğini Dünya çapında yaymak için evvel iki sene boyunca Hindistan ’ı gezdi.

Maharishi ’nin Veda Bşehrimi ve Teknolojisinin zekâ alanındaki tekniği olan Transandantal Meditasyon programı, insanın kendisini geliştirmesi için dünyada en yaygın biçimde uygulanan ve üzerinde en fazla araştırma yapılan programdır. Maharishiye göre her beşerin içinde ölçülmesi ihtimalsiz olan zihin ve mutluluk bulunuyordu. Ve bu potansiyeli keşfetmek ve yaşamak her insanın hakkıydı. Ayrıca bu tekniği her yaştaki, her kültürdeki, her seviyedeki insan öğrenebilirdi.

Bu sebeple Transandantal Meditasyon tekniğini yaymak için 1957 senesinde ilk dünya turu Rangoon, Burma‘da şimdi Myanmar başladı ve Tayland, Malaya, Singapur, Hong Kong ve Hawaii ülkelerini kapsıyordu . 1959 baharında Hawaii‘ye geldi. 1959 senesinde Honolulu, San Francisco, Los Angeles, Boston, New York ve Londra‘da Transandantal Meditasyon tekniği öğretti. Los Angeles‘ta yazar Helena Olson‘ın evinde kaldı.

Maharishi Mahesh Yogi, 1960 senesinde Hindistan, Fransa, İsviçre, İngiltere, İskoçya, Norveç, İsveç, Almanya, Hollanda, İtalya, Singapur, Avustralya, Yeni Zelanda ve Afrika‘daki birçok şehre gitti. 1961 senesinde, ABD, Avusturya, İsveç, Fransa, İtalya, Yunanistan, Hindistan, Kenya, İngiltere ve Kanada ’yı gezdi. 1962 senesinde dünya turu Avrupa, Hindistan, Avustralya ve Yeni Zelanda da devam etti. 1963‘te Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Hindistan‘daki şehirleri gezdi . Maharishi Mahesh Yogi’nin 1964‘teki beşinci dünya turu, Kuzey Amerika, Avrupa ve Hindistan‘daki birçok şehre ziyaretlerden oluşuyordu.

1960’ların sonlarında ve 1970’li senelerin başında Maharishi Mahesh Yogi, “the Beatles” grubunun ruhani danışmanı olarak da çalıştı. The Beatles, the Beach Boys ve birçok şöhretlinin Dünya barışının yaratılmasına katkı sağlamak emeliyle öğretilerini benimsemesi ve kendisini desteklemesiyle düşünürün şanı kısa müddette dağıldı.

Maharishi Mahesh Yogi ’nin 1963 senesinde yazdığı “Varlık Bşehrimi ve Yaşama Sanatı” isimli kitabı 15 dile çevrilmiş ve dünyada 1 milyondan fazla satmıştır.

1971 senesinde Amerika Birleşik Devletleri, Iowa, Fairfield ’da “Maharishi Beynelmilel Üniversitesi”ni kurdu.

Maharishi Mahesh Yogi, 1990 senesinden itibaren Hollanda ’nın güneydoğu kesiminde bir kasaba olan Vlodrop ’a yerleşip Transandantal Meditasyon hareketinin merkezini buraya kurdu.

Maharishi Mahesh Yogi ’nin tekniği stresi eksiltmeye ve sıhhatli yaşam sürmeye yarıyordu. 1955 senesinde bunu tanıtmaya başladı. Muhtelif kutsal sayılan lafların yinelenmesiyle yapılan suskun meditasyon insana iç huzuru sağlıyordu. Daha ileri düzeylere gelenler ise “yoga uçuşunu” sınıyordu. Maharishi Mahesh Yogi, bunun dünya barışına katkı sağlayan pozitif bir enerji yaydığını söylüyordu. Beyaz bir kaftan giyen ve çiçeklerden oluşan bir çelenk takan Maharishi Mahesh Yogi, doksan yaşında Hollanda ’da can verene kadar hareketin lideri ve lafçısı oldu.

Maharishi Mahesh Yogi ’ni iletiyi, herkes için “iyilik”ti.

Maharishi Mahesh Yogi, 5 Şubat 2008 tarihinde Transandantal meditasyon hareketinin merkezinin de bulunduğu Hollanda ’daki Vlodrop köyündeki evinde 90 yaşına can vermiştir.

Kitapları :
1963 – Varlık Bşehrimi ve Yaşama Sanatı

İçeriği Oyla

Yorum yapın