Anasayfa » Genel » Mahidevran Sultan

Mahidevran Sultan

Mahidevran Sultan Biyografisi

Mahidevran Sultan, 1498 senesinde doğmuştur. İlk isminin Bosfor olduğu ve bazı kaynaklarda ismi Gülbahar olarak da geçmektedir. Çerkez kökenlidir. Şehzade Mustafa d.1515, Şehzade Ahmed ve Raziye Sultan’nın annesidir. Mahidevran ’ın Akile Hatun ve Belkıs isminde iki kız kardeşi ve bir de paşa olan erkek kardeşi vardı, ismi de Mustafa.
Kanuni Sultan Süleyman daha Manisa ’da Saruhan Sancak Beyi iken 1514 senesinde Mahidevran Gülbahar ile nikâhlı eşi olarak evlendi. 1515 senesinde Süleyman’ın en büyük oğlu olan Şehzade Mustafa’yı dünyaya getirmesinin ardından Mahidevran ismini aldı.

1520 eylülünde Şehzade Süleyman ’ın babası Osmanlı padişahı I. Selim’in ölüm etmesinin ardından Süleyman’ın Osmanlı padişahı olması üzerine, Mahidevran çocuğu Mustafa ile birlikte İstanbul’a geldi. Sultan ’ın, kendine âşık olduğunu sanan Mahidevran, Hürrem ’in epilepsiye gelmesinden sonra tüm huzurunu yitirmiş. İstanbul’da harem yaşamında, Mahidevran ’ın çok nüfuzlu bir rakibi vardı; Hürrem Sultan. Iki kadın arasında ki çabada Mahidevran ’ın Hürrem ’i hırpaladığında vaziyeti daha makûs oldu.

Şehzade Mustafa ergenlik dönemine gelince Osmanlı geleneklerine uygun olarak Saruhan Sancak BeyiYine anane olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Saruhan’a gitti.

Şehzade Mustafa’nın Amasya ve Karaman’daki valiliklerinde de onun yanında bulundu. 6 Ekim 1553 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman, Konya’da bulunan oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi tasarladığı inancıyla boğdurttu. Mustafa’nın cenazesi Bursa’ya gönderilirken, Mahidevran ile Mustafa’nın kızı ve cariyeleri de Bursa’ya sürüldü. Bursa’da yaşadığı evin kirasını ödeyemez gidişata geldi ve birçok yere borçlandı. Hürrem epilepsiyi eline geçirince Mahidevran ’ın kardeşi Mustafa Paşa ’yı Malatya ’ya sürdürmüş. Bursa ’daki güç günleri yalnızca Mustafa Paşa ’nın gönderdiği dayanaklar sayesinde geçirebilmişler.

Mahidevran Haseki Sultanın, uzun ömrü kasvetler içinde geçmiş. Sonunda Hürrem Sultan ’ın, oğlu II. Selim Sultan tarafından ücrete bağlanmış, 3 Şubat 1581 tarihinde, 82 yaşında yalnız başına yaşamını kaybetmiş ve oğlunun yanına gömülmüştür.

Kendisine verilen tahsisatla geçinen Mahidevran, oğlu Mustafa’nın Bursa Muradiye’deki kabrinin üstüne Mustafa-i Cedit Türbesi’ni yaptırırken, türbenin bakımı için evinin yanında iki değirmen ve surat bin dirhem gümüş para vakfetti.

2003 senesinde yayınlanan “Hürrem Sultan” isimli Türk televizyon dizisinde Mahidevran Sultan’ı Hatice Aslan canlandırdı. 2011 senesinden itibaren yayınlanan “Muhteşem Asır” isimli Türk dizisinde ise Mahidevran Sultan’ı Nur Fettahoğlu canlandırmaktadır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın