Anasayfa » Genel » Mahir Kaynak

Mahir Kaynak

Mahir Kaynak Biyografisi

İktisatçı, yazar ve istihbarat tahlilcisi

Mahir Kaynak, 1934 senesinde Gaziantep‘te doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Gaziantep’te bitirmiştir. 1948 ’de Kuleli Askeri Lisesi ’ne gitti. 1953 ’te Harp Mektebi ’nu istihkam sınıfı subayı olarak bitirdi. 1957 ’de askerlikten ufaladı.

1961 ’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ’nden mezun oldu. Aynı üniversitede asistanlık yaptı. 1965’te hekim, 1971’de doçent oldu. O yarıyıllarda Ulusal İstihbarat Teşkilatı’na MİT girdi. 1966 TDO Türk Devrim Ocakları Başkan Dayanakçısı oldu, bu tarihlerde Cemal Madanoğlu ile tanıştı, 1968’de MİT, Diyarbakır Bölge binasında yapılan TKDP idareyicilerinin sorgularını Ankara‘dan gelip idaredi.

1989 ’da İktisat profesörü oldu. 1993 senesinde Gazi Üniversitesi ’nden emekliye ufaladı.

1971 senesinde 9 Mart darbe teşebbüsünü ortaya çıkardı, bu darbe teşebbüsü askerlerin sol bir darbe teşebbüsü olarak bilinir ve 16 Mart 1971’de 9 Martçı olduğu bilinen 13 subay tasfiye edilir. Madanoğlu Cuntası abonelerinin birer birer nezaretine alınmasının ardından Mahir Kaynak’ın da MİT casusu olduğu ortaya çıkar. Mahir Kaynak, hadiseler yatıştıktan sonra da uzun seneler MİT’te çalıştı, daire başkanlığına kadar yükseldi. 1980 senesinde MİT‘ten emekli oldu.

Mahir Kaynak, İktisat Fakültesi’nde talebelik senelerinde tanışmış olduğu Şükran Hanım’la üniversite bitince evlenmiş ve İkisi kız üç çocukları var. Kızlarından bkocaman Doç. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ’dır.

2014 senesinde kısmi felç geçiren Prof. Dr. Mahir Kaynak bir müddettir konutta rehabilitasyon görüyordu. Evinde rahatsızlanmasının ardından kaldırıldığı askeri sağlık kurumunda 14 Şubat 2015 tarihinde sabah saatlerinde ölüm etti.

Kitapları :
Beynelmilel Aksta Terör ve Türkiye/ Terör Nasıl Bitirilir ?
Erdoğan işlemi
Amerika 11 Eylül Afganistan Irak
Başımıza Çuval Geçirenler
Yeni Ortadoğu Haritası Emin Gürses ile birlikte
Büyük Ortadoğu Projesi ve Türkiye Üzerine Stratejik İncelemeler
Dünyayı Kimler İdarıyor Ömer Lütfi Mete ile birlikte
İstihbarat ve Terör Oyunları
Maskeli Balo / Türkiye, ABD ve Ötekileri
Para İmparatorluğu / Hakimiyet Kimin Elinde?
Sil Baştan
Neticelerden Sebepler
Üç… İki… Bir Ters Labirentlerde Final
Rüzgâr Üfürdü Su Götürdü otobiyografik hatıralar
Derin Devlet Ömer Lütfi Mete ile
Yeni Dünya Kumpası
Mit ve Türkiye Oğuzhan İhtiyar- Truva Yay.- Kısa Görüşmeyi

İçeriği Oyla

Yorum yapın