Anasayfa » Genel » Mahir Ünal

Mahir Ünal

Mahir Ünal Biyografisi

Kültür ve Turizm Bakanı

Mahir Ünal, 1 Temmuz 1966 tarihinde Kahramanmaraş Elbistan’da doğmuştur. . Babasının ismi Mehmet Reşat, annesinin ismi Fitnat’tır. ilkokul ve Ortaokul öğrenimini Elbistan ’da tamamladıktan sonra eğitim yaşamına İstanbul ’da devam etti. 1984 senesinde İstanbul Bahçelievler Koca Sinan Lisesi ’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1991 senesinde mezun oldu. Yüksek lisansını 1997 senesinde İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme Anabilim Dalında bitirdi.

Mahir Ünal, 1992 senesinde hocalık vazifesine banin sonrasında Kent çalışmaları, yerel idareler ve siyasal irtibat mevzularında danışmanlık hizmetleri vermiştir. 2005 senesinde Mahir Ünal, İTO‘da müşavir olarak çalıştı.

2003 senesinde AK Parti Siyaset Yüksekokulunda dersler verdi.

2004 ve 2009 yerel, 2007 genel tercihlerinde AK PARTİ tercih kampanyası strateji ekibinde danışmanlık yaptı. 2007-2009 seneleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü İdare Heyeti Azalığında bulundu.

Irak, Malezya, Kıbrıs ve Lübnan gibi birçok ülkede tercih kampanyalarında strateji takımlarında vazife aldı. Kent çalışmaları, yerel idareler ve siyasal irtibat mevzularında danışmanlık hizmeti verdi.

Özel bir üniversitede Davranlığı vazifeyi yaptı. İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Anabilim Dalında doktorasına devam eden Mahir Ünal, bir vakıf üniversitesinde MBA’da teşkilatsal tutum dersleri verdi.

Arapça ve İngilizce bilen Mahir Ünal, 2014 senesinde Şule Özdin ile evlendi. Bir çocuğu vardır.

2004 ’deri bu yana asıllaşan tüm tercihlerde AK Parti ’nin tercih kampanyasını hazırlayan strateji takımlarında yer aldı. 2009 senesinde AK Parti 3. Banal Büyük Kurultayı ’nde MKYK aboneliğine seçilmiş ve AR&GE Başkan takviyeciliği vazifesine getirilmiştir. Aynı sene AK Parti Siyaset Yüksekokulu Koordinatörlüğünü üstlenen Mahir Ünal, daha sonra 2011 Genel Tercihleri ’nde Kahramanmaraş ’tan Milletvekili seçilmiş ve Grup Başkanvekilliği vazifesine getirilmiştir.

24, 25 ve 26. Yarıyıl TBMM Kahramanmaraş AK Parti Milletvekili oldu.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlendirildi.

Ahmet Davutoğlu‘nun istifa etmesinin ardından Başbakan olarak görevlendirilen Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlendirilen Nabi Avcı‘ya misyonunu teslim etti.

Mahir Ünal, AK Parti Tanıtım ve Medyadan Mesul Genel Başkan Takviyeciliği ve Parti Lafçılığı vazifelerini yapmaktadır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın