Anasayfa » Genel » Mahmoud Abbas

Mahmoud Abbas

Mahmoud Abbas Biyografisi

Mahmoud Abbas, 1935 doğumlu Filistin Devlet Başkanı. Yasser Arafat ’ın vefatının ardından yapılan 9 ocak 2005 ’deki tercihte, verilen reylerin %62 ’sini alarak Filistin Devleti ’nin Başkanı seçildi.
Abu Mazen olarak da bilinen Mahmoud Ridha Abbas, 26 mart 1935‘de Safed ’de dünyaya geldi. 1948 ’de sığınmacı olarak Suriye ’ye yerleşen Abbas, burada ilkokul hocayı olarak çalıştı. Daha sonra Damascus Üniversitesi ’nde hukuk alanında eğitim alan ve Moskova ’da Oriental Collage ’da siyonist hareket ve Naziler üzerine master yaptı. Katar Sivil Servisi ’nde personel idareyicisi olarak vazife aldı ve Filistin ’li grupları organize etmeye başladı.

1957 ’de El Fetih ’in Fatah kurucularından bkocaman olan ve 1968 ’den itibaren Filistin Milli Konseyi ’nin Palestine National Council ve Filistin Kurtuluş Teşkilatı ’nün The Palestine Liberation OrganizationPLO abonesi oldu.

1980 ’de FKÖ ’nün Milli ve Beynelmilel İlişkiler Bvefatı ’nün idaresine gelen Abbas, mayıs 1988 ’de FKÖ Yürütme Komisyonu tarafından, 1988 ’de bölge mesulü olarak suikaste kurban giden Abu Jihad ’ın yerine seçildi. 1996 ’da Yürütme Komisyonu ’nin Genel Sekreterliği ’ne seçilen Abbas, Yasser Arafat ’ın dayanakçısı olarak vazifesine devam etti.

Abbas, ocak 1993 ’de Körfez Savaşı ’ndan Gulf War sonra Suudi Arabistan ’ı resmi olarak ziyaret eden ilk FKÖ abonesi oldu ve bu kriz sırasında, Körfez ülkelerine karşı gösterdikleri davranıştan dolayı onlardan özür diledi.

Abbas, Filistin-İsrail ihtilafı boyunca getirmek istediği barışçıl çözümler ile tanındı ve 1970 ’ler boyunca İsrail ile müddet gelen görüşmelerde Yahudi ve pasif hareketlerin müdafacısı oldu. Madrid Konferansı sırasındaki ziyaretleri de koordine etti. İsrail ’lilerle olan uzun süreli ilişkileri sebebiyle FKÖ ’nde bir yer edindi ve Oslo Röportajları ’nde de ehemmiyetli rol oynadı. 13 Eylül 1993 ’de İsrail ile 1993 Barış Antlaşması ’nı da FKÖ ismine imzalayan Abbas oldu. 1994 ’den itibaren FKÖ Mülakat İlişkileri Bvefatı ’nün başına gelen Abbas, yeniden FKÖ ismine eylül 1995 ’de Interim Agreement’ı imza attı.

Eylül 1995 ’de, 1948 ’den sonra yine Gazze ve Ramallah ’a dönen Abbas, burada ikamet etmeye başladı. 1995 ’de ‘Through Secret Channels: The Road to Oslo‘ adında Oslo Görüşmeleriyle alakalı bir kitap yayımladı.

Bunun dışında Nazi ’lerin 6 milyon değil yalnızca bikaç surat bin Yahudi ’yi öldürdükleri gibi radikal açıklamalarda bulunan Abbas, son yarıyıllarda bu savlarını bıraktı. Ocak 1996 ’da Filistin Kanunuma Konseyi Palestine Legislative Council Merkez Tercih Komiteyi Başkanı olarak vazife aldı.

Mart 2003 ’de özerk Filistin idaresinin başbakanlığına Yaser Arafat tarafından ABD başkanı George W. Bush hem de İsrail başbakanı Ariel Şaron tarafından Ortadoğu Sorunu’nun çözümü için arzları karşısında getirildi. Filistin ’in ilk başbakanı oldu fakat, Arafat ’ın isteğiyle kendisine bütün yetki verilmedi ve son kararlar Arafat tarafından alındı. Bundan da ehemmiyetlisi Arafat, Abbas ’ın otoritesi altındaki birçok servis üzerinde de otorite sağladı.

ABD ’de ve İsrail’liler arasında da popüler olmasına karşın Abbas, Filistin ulusunun az bir kısmı dışında başka destek alamadı. Arap Dünyası ’nda, FKÖ ’nün arttaki beyinler düşünüldüğünde Arafat ’ın karizmasını düşürdü ve çoğu Filistin’li tarafından, Filistin Milleti ile İsrail arasındaki bir uzalaştırıcı olarak görüldü.

Hayalkırıklığıyla, 6 eylül 2003 ’de, henüz 4 ay misyonunu sürdürdükten sonra, Başbakanlık’tan ayrıldı. Abbas ’ın yerine Ahmed Korei vazifeye geldi.

Yaser Arafat ’ın vefatının ardından yapılan 9 ocak 2005 ’deki tercihte, verilen reylerin %62 ’sini alarak Filistin Devleti ’nin Başkanı seçildi. Abbas, 15 ocak 2005 ’de yemin etti.

Mahmoud Abbas, Amina Abbas ile konutludur. Yasser, Mazen, Tareq isminde üç çocuğu vardır.

Mahmoud Abbas, 12 Ocak 2015 tarihinde Türkiye ’yi ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi merasimle karşılandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın