Anasayfa » Genel » Mahmut Abbas

Mahmut Abbas

Mahmut Abbas Biyografisi

Mahmut Abbas, 26 Mart 1935 tarihinde İsrail ’in kuzeyinde bulunan Safed kasabasında doğmuştur. 1948 senesinde İsrail kurulunca sığınmacı gidişatına geldi. 1948 senesinde ailesiyle birlikte bir sığınmacı olarak gittiği Suriye‘de bir müddet ilkokul hocayı olarak çalıştı. Daha sonra Şam Üniversitesi ve Kahire üniversitelerinde hukuk eğitimi gördü. Moskova‘da Rusya Milletlerin Arkadaşlığı Üniversitesi tarih alanında hekime yaptı.
Katar ’da zengin bir işadamı olduktan sonra 1980 ’li senelerin ortasında ülkesine dönebildi. Burada ilerde kendisini Filistin hareketinin başına getirecek ilk adımları atarak, yeraltında faaliyet gösteren Filistinli grupları organize etmeye başladı. Burada yetiştirdiği gençler daha sonra Filistin Kurtuluş Teşkilatı ’nde ehemmiyetli misyonlara geldi. Mahmut Abbas, Yaser Arafat ile birlikte El Fetih ’i kurdu. Filistin davası için çaba ederken, Arafat ’ı Ürdün, Lübnan ve Tunus ’taki sürgününde yalnız bırakmadı. Yaser Arafat ile birlikte Filistin Kurtuluş Teşkilatı‘nün idareyicileri arasında oldu. İlk olarak teşkilatın mali işlerinin mesullüğünü aldı. 70 ’lı senelerde güvenlikle alakalı misyon üstlendi, 1980 ’de ise FKÖ ’nün milli ve beynelmilel ilişkileri departmanı mesulü oldu. Az sayıda ılımlı Filistinli siyasetçiden bkocaman olarak, İsrail ve ABD hükümetleriyle diyalogu sürdürdü.

İsrail-Filistin çatışmasına barışçıl çözüm bulunmasını korundu, Yahudi gruplarla diyaloğa destek verdi, iki devletli çözümden yana oldu. Oslo ’daki saklı görüşmelere katılan Filistin kurulunun başkanlığını üstlenmesi Abbas ’ın FKÖ içinde güvercin olarak tanınmasına yol açtı. 1993 senesinde teşkilat ismine İsrail ile barış uyuşmasına imzalaydı.

2003 senesinde özerk Filistin idaresinin başbakanlığına Yaser Arafat tarafından ABD başkanı George W. Bush hem de İsrail başbakanı Ariel Şaron tarafından Ortadoğu Sorunu’nun çözümü için arzları karşısında getirildi. 29 Nisan 2003 tarihinde ilk başbakan oldu. Ancak tüm yetkilerine sahip olamadı, bu da hareket alanını oldukça sınırladı. Yaser Arafat ile yaşadığı iktidar gayreti neticeyi 4 ay sonra 6 Eylül 2003 tarihinde başbakanlıktan istifa etti.

Yaser Arafat‘ın 11 Kasım 2004 tarihindeki vefatından sonra Filistin Kurtuluş Teşkilatı başkanlığını devraldı. 9 Ocak 2005 tarihinde yapılan tercihlere El Fetih’in adayı olarak girdi ve reylerin % 62.52’sini alarak Filistin Devlet başkanı seçildi.

Mahmut Abbas, Amina Abbas ile konutludur. Yasser, Mazen, Tareq isminde üç çocuğu vardır.

Mahmut Abbas, 12 Ocak 2015 tarihinde Türkiye ’yi ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi merasimle karşılandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın