Anasayfa » Genel » Mahmut Övür

Mahmut Övür

Mahmut Övür Biyografisi

2004 senesinde ise hali hazırda devam et olan Sabah Gazetesi köşe yazarlığına başladı. Hali Hazırda a Haber‘de “Birlikte Bakalım” ve 24 tv‘de “Çözüm Masası” programını yapar.

Mahmut Övür, 13 Mayıs, 1956 tarihinde Kars ’da Ani Harabeleri‘nin yakınındaki Cela köyünde doğmuştur. Kars‘ta başladığı ilk ve orta öğrenimini Erzurum ’da bitirdi. Üniversite eğitimini 1982 senesinde İstanbul Marmara Üniversitesi İrtibat Fakültesi’nde bitirdi.

Mahmut Övür, gazeteciliğe 1982 senesinde Türk Haberler Ajansında başladı. 1984 senesinde askerlik misyonunu yaptı. Askerlik dönüşü NOKTA dergisinde gazeteciliğe devam eden Mahmut Övür, polis, adliye muhabirliği yaptı. Yeraltı dünyasının devlet içinde nasıl örgütlendiğini inceledi. Daha sonra yerel idareleri ve siyaseti izlemeye başladı. Bu yarıyılda Türkiye’nin temel meseleleri, dindarlar, Kürtler ve Alevilerle alakalı çok rakamda ehemmiyetli habere imzalaydı.

Mahmut Övür, 1987 senesinde İranIrak savaşı sürerken Mesut Barzani ve Celal Talabani ile görüşmek için gittiği İran ’ın Urumiye kentinde gözaltına alındı ve bütün 11 gün gözaltında kaldı. Türkiye’nin en prestijli mükâfatı olan “Bülent Dikmener Haber Mükâfatı”nü, talebe yurdunda yaşanan skandalı haber yaptığı için aldı.

1991 senesinde Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star’da yapılan birçok haberin altında Mahmut Övür’ün imzası oldu. 4 Ekim 1992 tarihinde Ahmet Özal tarafından kurulan Türkiye’nin ikinci özel televizyon kanalı Kanal 6’da Mahmut Övür kanalın kuruluşunda yer aldı.

Mahmut Övür, atv televizyonunda “Adliye Antreleri”nı, “Kayıp Aranıyor” ve “Acil Servis” programlarını hazırlayıp sundu. 1995 senesinde Magazin Gazetecileri Derneği tarafından “Altın Öbjektif Mükâfatı”ne layık görüldü.

Türkiye ’nin faili bilinmeyen cinayetlere çekildiği 1991-1996 seneleri arasını yakından izledi ve 1996 senesinde patlayan Susurluk Skandalı ’yla alakalı ehemmiyetli haberlere imzalaydı. Skandalın flaş adı Abdullah Çatlı ’nın Türkiye ’deki ilk video görüntülerini yayınladı. Bu yarıyılda bedel ödedi; 1997 senesinde mafya tetikçisi Drej Ali‘nin amacı oldu ve ayağından vuruldu. Mahmut Övür’ü işinden kısa zaman ayıran bir hadiseydi bu. Bir sene sonra atv‘nin haber müdürü olarak işe geri döndü. Televizyonculukta son işi 2001 senesinde atv’de yayınlanan ‘Hayatın Kıyısında’ programı oldu.

Mahmut Övür, 1999 senesinde bir sene zamanla Kanal 6 Haber Genel Yayın Rejisörlüğü yaptıktan sonra yine yazılı medyaya döndü.

2002 senesinde Sabah Gazetesi ’nde Özel Haber Müdürü olarak vazife aldı. 2004 senesinde ise hali hazırda devam et olan Sabah Gazetesi köşe yazarlığına başladı. Hali Hazırda a Haber’de “Birlikte Bakalım” ve 24 tv’de “Çözüm Masası” programını yapar.

Siyaset kulisleri, CHP ve Kürt sorunu üzerine yazılarıyla dikkat çekti. SETA Vakfı ’nın “12 Eylül ’den 12 Haziran ’a politik partiler 2011” araştırmasında “CHP ne kadar değişir?” analizine imzalaydı. Yazarlığı yarıyılında Türkiye ’nin sivilleşme, vesayetle çaba ve temel meseleleriyle yüzleşme sürecine şahitlik eden onlarca yazı yazdı. 2007 ’de yaşanan 367 krizinden sonra çok rakamda oturuma, aktifliğe ve televizyon programına yorumcu olarak katıldı. Türkiye ’nin yeni tüzük arayışı çalışmalarının en tesirli misali olan “Yeni Tüzük Platformu” içinde yer aldı. Son yarıyılda oluşturulan “Barışa Bak Platformu”nun da faal azasıdır.

2015 genel tercihlerinde AK Parti 25. Yarıyıl milletvekili adayı oldu, seçilemedi.

Mahmut Övür, gazeteci Jülide Övür ile evli ve iki çocuk babasıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın