Anasayfa » Genel » Manfred von Richthofen

Manfred von Richthofen

Manfred von Richthofen Biyografisi

Birinci Dünya Savaşı ’nın en başarılı savaş pilotu olarak nitelendirilen Alman pilot ve Doğrultu bulucu. I. Dünya Savaşı sırasında 80 düşman uçağını düşürerek tarihin en başarılı savaş pilotlarından birisi olan Richthofen, kırmızıya boyadığı uçağı nedeniyle Kızıl Baron olarak anılmıştır.
Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen, 2 Mayıs 1892 tarihinde, Breslau, Almanya ’da dünyaya geldi. Prusya ’lı aristokrat bir ailenin çocuğu olan Richthofen ’in babası, Kleinburg Valisi Albrecht Phillip Karl Julius Freiherr von Richthofen, annesi ise Kunigunde von Schickfuss und Neudorff ’tu. Dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olan Richthofen, kendisinden büyük bir ablaya ve iki minik erkek kardeşe sahipti.

Mektebe gittiği senelerde ayrıca konutta özel eğitim alan Richthofen, henüz 11 yaşındayken askeri eğitim almaya da başlamıştı. I. Dünya Savaşı başladığı sırada atlı birlikte vazife yapan genç asker, dikenli tellerin ve makinalı tüfeklerin kullanımının çoğalması neticesinde klasik atlı birliklerin işlevlerini yerine getiremediklerini görünce Die Fliegertruppen des deutschen Kaiserreiches Alman Hava Güçleri ’ine başvurarak bu bvefata transfer oldu.

1915 senesinin mart ayında hava güçlerine katılan Richthofen, aynı senenin ağustos ayına kadar Batı Cephesi ’nde hakikatleşen keşif gezilerine gözlemci olarak katıldı. Champagne cephesinde vazife yaptığı sırada, uçağın gözlemci için ayrılmış kısmında bulunan hafif makineli tüfekle bir Fransız Farman uçağı düşürmeyi başarsa da, uçak düşman hatlarının gerisine düştüğü ve düşüşün kesinleştiği tespit etilemediği için bu başarısı askeri raporlarda yer almadı.

1916 senesinde, Jatsa 2 model uçağıyla avcı pilot olarak vazife almaya başlayan Richthofen, Fransa hattında ilk düşman uçağını düşürmeyi başararak gümüş kupayla ödüllendirildi. Kendisi gibi başarılı bir savaş uçağı pilotu olan kardeşi Lothar ile beraber uzun vakit savaş alanlarında beraber vazife yaptı.

Akılda bir akrobasi pilotu olmayan Richthofen, taktik uzmanı ve çok iyi bir keskin nişancı olarak tanınıyordu. Kendisine benzer uçaklar kullanan diğer pilotların aksine, hedefine üstten dalışa geçerek yanaşan Richthofen, güneşi de arda alarak rakibini safdışı bırakan basit ama etkili bir taktik kullanmaktaydı.

Richthofen ’i efsanevi haline getiren savaşlardan ilki, İngiliz pilot Lanoe Hawker ile yaptığı oldu. 23 Kasım 1916 tarihinde hakikatleşen çarpışmada, Richthofen, Victoria Cross madalyası sahibi efsanevi İngiliz rakibinin uçağını düşürmeyi ve onu öldürmeyi başardı.

1917 senesinde, düşürdüğü 16. düşman uçağının ardından, Almanya ’nın o dönemdeki en büyük onur madalyası olan Pour le Merite ile ödüllendirildi. Kanlı Mayıs olarak anılan ve savaştaki en büyük hava hamlelerinin düzenlendiği 1917 senesinin mayıs ayında, yalnızca bir ay içerisinde 22 düşman uçağı düşürmesi, Richthofen ’i savaşın en başarılı pilotu haline getirdi.

6 Temmuz 1917 tarihinde, Wervicq yakınlarında hakikatleşen bir çatışmada uçağı ağır zarar gören Richthofen, ağır yaralandı. Uçağının yere çarpmasından kısa bir vakit evvel bilincini toplayarak uçağı düzeltmeyi başarmasına karşın, yaraları suratından bir vakit askeri hizmet verme talihini kaybetmişti. İyileşme döneminde, Alman propoganda bvefatıyla beraber, askerlerin morelini yükseltmek için otobiyografisi olan Der rote Kampfflieger Kırmızı Savaş Uçağı ’nı kaleme aldı.

Manfred von Richthofen, 21 Nisan 1918 tarihinde, Morlancourt bölgesinde Doğruleştirdiği bir keşif uçuşu sırasında vurularak öldürüldü. .303 kalibrelik bir merminin pilotu öldürdüğü kesinleşmiş olsa da, mermiyi atan kişi asla tespit edilemedi.

Manfred von Richthofen ’a, aktif olarak savaşa katıldığı seneler içerisinde The Red Baron Kızıl Baron, Der Rote Kampfflieger Kırmızı Savaşçı Pilot, Le Diable Rouge Kırmızı İblis ve Red Knight Kızıl Şövalye gibi değişik lakaplar takıldı. Bunlardan en bilineni olan Kızıl Baron, pilotun babasından gelen baronluk ünvanı Freiherr ile ünlü kırmızıya boyanmış üç kanatlı Frokker Dr.I stili uçağından esinlenerek kullanıldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın