Anasayfa » Genel » Mantarlı Kremalı Makarna Tarifi! Yanında Açık Ayran! Biber Turşusu! Akşama Yemekte Bunlar Var

Mantarlı Kremalı Makarna Tarifi! Yanında Açık Ayran! Biber Turşusu! Akşama Yemekte Bunlar Var

Dışarda yenilen makarnalardan farksız olan bu tarifi hem çok pratik, hem de çok lezzetli. Makarna hamur işi olmasına rağmen, oldukça hafif bir lezzete sahip. Yapması oldukça kolay, kurtarıcı ve aynı zamanda az malzemeli bir tariftir. 

Malzemeler 

Bir paket düdük makarna  Sekiz bardak su  Bir paket kültür mantarı  Bir buçuk kutu krema  Tuz  Sıvı yağ 

 

Mantarlı Kremalı Makarna Tarifi! Yanında Açık Ayran! Biber Turşusu! Akşama Yemekte Bunlar Var

Yapılışı 

Öncelikle sekiz bardak su, tencereye alınır. Ocağın altı açılarak su kaynatılır. Kaynadıktan sonra içerisine bir paket makarna eklenir. Suyun içerisine bir yemek kaşığı kadar sıvı yağ ve bir tatlı kaşığı tuz eklenir. Ara ara karıştırılarak, pişmeye bırakılır. Daha sonra, makarnanın sosunun yapımına geçilir. Sos tavasına hafif sıvı yağ eklenir. Üzerine iri şekilde doğranmış mantarlar eklenir. Mantarlar biraz kavrulduktan sonra üzerine bir buçuk kutu krema eklenir.

Mantarlı Kremalı Makarna Tarifi! Yanında Açık Ayran! Biber Turşusu! Akşama Yemekte Bunlar Var - Resim : 2

Sos karıştırılarak pişirilir. Krema kaynayıp, koyu kıvam alana kadar karıştırılır. Piştikten sonra altı kapatılır. Bu sırada pişen makarnaların üzerine bir bardak soğuk su ilave edildikten sonra, suyu süzülür. Makarna büyük bir kaba alınarak üzerine sosu eklenir. İyice karıştırılarak, sosun güzelce yayılması sağlanır. Daha sonra servis edilir. Afiyet olsun. 

Servis Önerisi 

Makarnanın, yanına yoğurt ve baharatlarla soslanarak, hafif yağda kızartılmış tavuk ve yeşillikli bir salata ile servis edilmesi önerilir. İçecek olarak da  ayran tercih edilebilir. Birbirini tamamlayan bir menü olur. 

Mantarlı Kremalı Makarna Tarifi! Yanında Açık Ayran! Biber Turşusu! Akşama Yemekte Bunlar Var - Resim : 3

Püf Noktası

Mantarlar kavrulurken, aşırı şekilde kavurmaya gerek yoktur. Hafif rengi dönecek pişmesi yeterlidir. Aynı şekilde kremanın da çok uzun şekilde pişmesine gerek yoktur. Hafif koyu kıvam alması yeterlidir. 15 dakika gibi kısa bir sürede sos rahatlıkla hazırlanabilir. Yoğun tat sevenler için, krema iki kutu kullanılabilir. 

İçeriği Oyla

Yorum yapın