Anasayfa » Genel » Matrah indirimi umutlandırdı! ÖTV matrah düzenlemesinin ikinci el pazarına etkisi: İkinci el otomobil piyasasında fiyatlar düşecek mi?

Matrah indirimi umutlandırdı! ÖTV matrah düzenlemesinin ikinci el pazarına etkisi: İkinci el otomobil piyasasında fiyatlar düşecek mi?

Merakla beklenen ÖTV matrah düzenlemesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla dün Resmi Gazete’de yayınlandı.

ÖTV MAHRAHLARI NASIL DEĞİŞTİ?

Yeni matrah düzenlemesiyle birlikte, en düşük ÖTV oranı için gerekli olan limit, 120 bin TL’den 184 bin TL’ye çıkarıldı. Yüzde 80 vergi uygulanan içten yanmalı motorlu araçlarda en yüksek sınır, 200 bin TL yerine 280 bin TL olarak belirlendi.

İHA’nın haberine göre, yeni düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkan Yardımcısı Görkem Konu, “1 Aralık tarihinde yapılması beklenen ÖTV’de matrah düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemenin hemen devreye alınması, piyasa açısından olumlu karşılandı. Çünkü hem satıcılar hem de vatandaşlar açısından bir beklenti oluşmuştu. Şimdi düzenlemenin yayınlanmasıyla birlikte alıcılar ona göre hareket edecektir.” dedi.

Matrah düzenlemesiyle araç fiyatlarındaki düşüşün ikinci el piyasasına da yansıyacağını ifade eden Konu, “Düzenlemeyle birlikte benzinli ve dizel araçlarda 595 bin liranın altındaki daha ziyade Türkiye’de üretilen B sınıfı araçları etkileyecek bir indirim gerçekleşti.

Özellikle düz vites araçlarda ve yine B sınıfı bazı otomatik araçları etkileyen bir düzenleme oldu. Yüzde 6 ila yüzde 12 arasında bir indirim gerçekleşmiş oldu.

İKİNCİ EL OTOMOBİL PİYASASINDA DA FİYATLAR DÜŞECEK 

Bu durum sıfır araç almak isteyen vatandaşlar için olumlu bir gelişme. Bu düzenleme sıfır araçları kapsıyor ancak ikinci el araçların aynı sınıf ve kategorilerine yüzde 5 civarında bir düşüş yansıyacaktır.’’ diye konuştu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın