Anasayfa » İlaç Rehberi » Meteospasmyl

Meteospasmyl

Metiler nedir ne için kullanılır, Metiler nasıl kullanılır, Metiler’in saklanması, Metiler’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Metiler’in olası yan etkiler nelerdir.

Ampul

Metilergobasin Maleat

Ambalaj:

 0.2mg/1 mLx3 ampul.

Endikasyon:

 Uterus subenvolüsyonu,loşi retansiyonu, doğum ve düşük sonrası kanamalarının tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Gebelik,doğumun ilk evresi, doğumun ikinci evresinde başın taçlanması ndan önce (metilergometrin doğum indüksiyonu ya da hızlandırılması için kullanılamaz); ciddi hipertansiyon, preeklampsi, eklampsi,oklüzif vasküler hastalıklar (iskemik kalp hastalığı dahil), sepsisve ergot alkaloidlerine aşırı duyarlığı olan kişilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Metilergometrin, makat gelişi ve diğer anormal prezantasyonları bebeğin doğumu tamamlanmadan ve çoklu doğumda son bebek doğumu gerçekleşmeden önce verilmemelidir. Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır.Araç ve makine kullanım üzerine bilinen bir etkisi yoktur, ancak yinede, özellikle tedavinin başlangıcında araba ve makine kullanırken dikkatli olunmalıdır. Emziren kadınların bu ilacı birkaç gün kullanması ile emzirilen bebeklerde zehirlenmeye dair izole bildirimler vardır.Emzirme sırasında kullanımı önerilmez.

Yan Etkileri:

 Sık olarak baş ağrısı, hipertansiyon, deri döküntüleri, karın ağrısı (uterus kasılmaları sonucu); seyrek olarak baş dönmesi, konvülsiyonlar, göğüs ağrısı, hipotansiyon, bulantı, kusma, terleme artışı; nadir olarak bradikardi, taşikardi, çarpıntılar, periferik vazospastik reaksiyonlar; çok nadir olarak halüsinasyonlar, miyokard enfarktüsü ve anafilaktik reaksiyonlar görülmüştür.

İlaç Etkileşimleri:

 Lohusalıkta bromokriptin ile metilergometrin birlikte uygulanması önerilmez. Halotan ve metoksifluran gibi anestezikler metilergometrin oksitosik potansiyelini azaltabilir.

Doz Önerisi:

 Metiler Ampul: Doğum sonrası kanamalar, uterus subenvolüsyonu,loşi retansiyonu ve fonksiyonel uterus kanamalarında her 2-4 saatte bir ½-1 Ampul, diğer durumlarda ise tek doz halinde ½-1 Ampul IM veya IV uygulanır.Metiler Damla: Günlük doz 3×15-25 damladır.Metiler Draje: Ortalama Günlük doz 3×1-2 drajedir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın