Anasayfa » İlaç Rehberi » Methotrexate DBL

Methotrexate DBL

Menefloks IV nedir ne için kullanılır, Menefloks IV nasıl kullanılır, Menefloks IV’in saklanması, Menefloks IV’i kullanmadan önce dikkat edilmesi g erekenler, Menefloks IV’in olası yan etkiler nelerdir.

Enfüzyon Flakonu

Ofloksasin

Ambalaj:

 200 mg/100 mLx1 Flakon.

Endikasyon:

 Duyarlı bakterilerinneden olduğu akut, kronik veya tekrarlayıcı alt solunum sistemi enfeksiyonları(bronşit), pnömoniler, KBB enfeksiyonları, yumuşak doku ve deri enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, bakteriyel enteritler ve küçük pelvisteki enfeksiyonlar da dahil olmak üzere abdominal enfeksiyonlar, böbrek, idrar yolları ve genital organların enfeksiyonları,gonore, enfeksiyonlara direncin belirgin olarak azaldığı hastalarda(örn. nötropenik durumlar), ofloksasin duyarlı patojenlere bağlı enfeksiyonların önlenmesinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Ofloksasin Ve diğer kinolonlara aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.Epilepsili hastalara verilmemelidir.Serebral travmalar, santral sinir sisteminde iltihabi lezyonlar veya felç gibi konvülsiyon eşiğini düşüren ve daha önceden mevcut olan santral sinir sistemi lezyonlarında kontrendikedir. Çocuklara Ve gelişimini henüz tamamlamamış olan (18 yaşın altındaki) gençlere,gebe ve emziren kadınlara uygulanmamalıdır.

Uyarılar:

 Ofloksasin bazı advers etkileri ile,hastanın konsantrasyon ve reaksiyon gücünü bozabileceğinden,araba kullanmak ve iş makinalarını kullanmak gibi bazı durumları riskli hale getirebilir. Ofloksasin tedavisi sırasında, hastalara şiddetli güneş ışığına ve ultraviyole ışınlarına maruz kalmaya özen göstermeleri bildirilmelidir.

Yan Etkileri:

 Tedavi süresince mide bozuklukları, karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal gibi belirtilerle karşılaşılabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Mide asidini azaltıcı ilaçlar (mineral antiasitler), sukralfat veya demir müstahzarların 2 saat önce alınmalıdır. Konvülsiyon eşiğini düşüren ilaçlar (örn.teofilin) veya bazı nonsteroid antienflamatuar ilaçlar (örn. fenbufen)ile birlikte verildiğinde yeni kinolonların serebral konvülsiyon eşiğini düşürdüklerine dair bulgular vardır. Ofloksasin ile birlikteuygulanan glibenklamidin serum konsantrasyonları hafifçe yükselir.Özellikle yüksek doz kinolon tedavisinde, renal tübüler sekresyona uğrayan diğer ilaçlar (probenesid, simetidin, furosemid, metotreksat gibi) da beraber kullanılırsa, kinolonların atılımında bozukluk ve serum düzeyinde yükselme olabilir. Kinolon tedavisi gö-ren kişilerde,kumarin derivelerinin etkisinde artış olabilir.

Doz Önerisi:

 Menefloks IV Enfüzyon: 30 dakikadan az olmamak üzere yavaş IV infüzyon şeklinde uygulanır. Hızlı veya bolus IV enfüzyon yapılmamalıdır.Genel olarak önerilen doz, her 12 saatte bir 200-400 mg olup, en az 30 dakika süreyle yavaş infüzyon şeklindedir.

Menefloks Tablet:

 Doz, enfeksiyon tipine ve şiddetine göre ayarlanmalıdır. Günlük doz 200-800 mg arasındadır. Günlük maksimum doz ise 800 mg’dir. Tedavi süresi 5-10 gün arasındadır ve tedavi süresi 2 ayı geçmemelidir. Alt üriner sistem enfeksiyonlarının tedavisinde günde 2 kez 1 Tablet önerilir. Komplike olmayan üretral ve servikal gonore de tek dozluk (400 mg) tedavi önerilir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın