Anasayfa » Genel » Milyonlarca sürücü uyarıldı! Kış lastiği olmadan trafiğe çıkan otomobillere para cezası uygulanacak! Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak?

Milyonlarca sürücü uyarıldı! Kış lastiği olmadan trafiğe çıkan otomobillere para cezası uygulanacak! Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak?

Trafiğe çıkan sürücülerin ve taşıtların muhakkak kaideyle uyması gerekmektedir. Bu kaidelerden biri de kış lastiği kullanımıdır. Soğuk havaların kendini gösterdiği şu günlerde kış lastiği kullanımı yurttaşlar tarafından büyük bir merakla incelenmektedir. İşte kış lastiği kullanımı ile ilgili merak edilenler…

KIŞ LASTİĞİ KULLANIMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Kış lastiği kullanımı 1 Aralık Perşembe günü tüm Türkiye ’de başlayacak. İçişleri Bakanlığı ’na bağlı olan kolluk güçleri kaideye uyulup uyulmadığını dolaysız tespit edecek.

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Yasayı gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtların kış lastiği takmaları, şehirlerin hava ve abuhava koşullarına göre senenin muhakkak yarıyılı için gerekli yakalanıyor. Söz mevzusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Taşıtların teftişi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı gizeme Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının hudut kapılarındaki üniteleri ve belediyelerin teftiş ünitelerince yapılıyor.

Kış lastiği takma gerekliliği bugün başlayacak ve 1 Nisan 2023 ’e kadar devam edecek.

KIŞ LASTİĞİ KULLANMAMANIN CEZAİ YAPTIRIMI NEDİR?

Kış lastiği kullanmayan vasıtalara 846 TL para cezası uygulanmaktadır. 

İçeriği Oyla

Yorum yapın