Anasayfa » Genel » Mina Protocol (MINA) nedir?

Mina Protocol (MINA) nedir?

Mina Protocol, katılımcıları ile güçlenen, dünyanın en hafif blok zinciridir. Mina gerçek dünya ile kripto arasında kişisel gizliliği koruyan bir geçit ve güvenli, demokratik geleceğin altyapısını kurmaktadır. Bu çerçevede, “Mina Protocol nedir?” sorusu büyük bir merakla araştırılıyor. Detaylar haberimizde… 

Mina Protocol (MINA) nedir?

MINA PROTOCOL NEDİR?

Mina protokolü, merkeziyetsiz uygulamaları (dApp) daha verimli biçimde çalıştıran minimal bir blok zincirdir. Öyle ki Mina blok zincirinin tasarımı sadece 22 kb olacak şekilde tasarlanmıştır ve hiçbir zaman artmayacaktır. Bu boyut, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi diğer blok zincirlerin boyutuna kıyasla oldukça düşük seviyededir ve sadece birkaç tweet boyutundadır.

Mina protokolü, kullanıcıların doğrudan genesis blok üzerinden işlemleri doğrulamasını sağlayan verimli bir dağıtık ödeme sistemi ile çalışıyor.

Ayrıca protokol, zk-SNARK (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Arguments of Knowledge) ismi verilen, herhangi bir veri ifşa edilmeden kimlik doğrulaması sağlayan kriptografik ispat sistemini kullanıyor.

Mina, minimal boyuttaki blok zincir misyonunu bu zk-SNARK’lar ile sağlıyor. Mina, yalnızca son birkaç bloka odaklanan SNARK’ları aşamalı olarak hesaplıyor. Yani son kullanıcılar, tüm işlem geçmişi yerine zk-SNARK ile sıkıştırılmış ispat verisini kontrol ediyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın