Anasayfa » Kimdir? » Muharrem Ertaş Kim? Kaç yaşında? Muharrem Ertaş neden öldü?

Muharrem Ertaş Kim? Kaç yaşında? Muharrem Ertaş neden öldü?

Muharrem Ertaş, Abdallık ananesinin ve bozlak cinsinin en ehemmiyetli adlarındandır. Hacı Taşan ve kendi oğlu Neşet Ertaş gibi çıraklar yetiştirmiştir. Muharrem Ertaş vefat sene dönümü nedeniyle saygı ve özlemle anılıyor. Bu çerçevede Ertaş’ın hayatı büyük bir merakla inceleniyor. Peki, Muharrem Ertaş Kim? Neden can verdi? Ayrıntılar haberimizde…

Muharrem Ertaş Kim? Kaç yaşında? Muharrem Ertaş neden öldü?

MUHARREM ERTAŞ KİMDİR?

Muharrem Ertaş, 1913 senesinde Kırşehir ’in Yağmurlu Büyükoba Köyü’nde doğdu. Annesi Ayşe Hanım, babası zurnacı Kara Ahmet’tir. Ailesi Abdallar diyarı Aksaray Ala Kilise’den gelip, Kırşehir şehri Yağmurlubüyükoba köyüne yerleşmişti. Söylentiye göre Ertaş ’ın ataları yüzyıllar evvel Horasan’dan gelerek bu köye yerleşen “Deveci Kabilesi”nin bakiyeleri idi.

İlk saz öğretmenleri dayıları Bulduk Akılda ve Yusuf Akılda ‘dır. Yusuf Akılda’dan yörenin ehemmiyetli âşıklarından Âşık Sait’in şiirlerini, koşma ve deyişlerini bildi. . Ufak yaşlardan itibaren gezgin âşıklık yapmaya başladı. Köylerde sünnet ve düğün merasimlerinde, bayramlarda saz çalarak gezdi.

Hatice Hanım ’la ilk Evliliğini yapan Muharrem Ertaş, eşinin ölümü üzerine Kırşehir ’i terk ederek Çiçekdağı, Yerköy, Aşikar ve Kırtıllar’da sanatını sürdürdü. Bu bölgenin akılda aşığı olarak tanındı. Orta Anadolu ananesel ulus müziğinden geniş bir repertuvarı vardı. Bozlakların yanı gizeme halay cinsinin de misallerini çalıp söyledi; Karacaoğlan, Şeyh Galip, Pir Sultan Abdal, Dadaloğlu’nun deyişlerini seslendirdi. Bazen de “bıktım şu palavra dünyadan Aydost çığırmasında olduğu gibi dinsel içerikli türkülerde söyledi.

3 Aralık 1984’te hayatını yitirdi. Muharrem Ertaş’ın kabir taşında şu laflar yer alır: “İşte geldim, işte gittim. Sonbahar çiçeği gibi bittim. Palavra dünyada ne iş yakaladım. Ömrüceğim geçti, gitti.”

MUHARREM ERTAŞ ALBÜMLERİ

Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri

Ela Gözlerini Hoşlandığım Dilber

Gönül Ne Dolaşırsın

Ağ Ellerin Sala Sala Gelen Yar

Kabir Arasında

Yağmur Yağdı Yeniden Bulandı Hava

Giderim Giderim

Kova Kova İndirdiler Yazıya

Ağ Odana Kara Taban Yatırdım

Bana Gül Diyorlar

Eğil Dağlar

Şu Palavra Dünyadan Bıktım

Aldı Tasa Beni

Biter Kırşehir’in Gülleri

Başımda Altın Tacım

Yeni Geldim Dinek Dağı

Deniz Dalgasız Olmaz

Kırat Bozlağı

Kısmet Kalktı

Şu Dağlar Ulu Dağlar

Tor Şahin Örneği

Bülbül

Alttan Kalktı

Yâ Rab Kime Dileneyim

Bâd-ı Sabâ

Karanfil Suyu Neyler

Neyleyim Palavra Dünya

Evlerinin Önü Marul

Yüklendi Bahranım Çekildi Göçüm

Seher Müddeti Bülbül Öter Ekseri

5/5 - (2 Oy)

Yorum yapın