Anasayfa » Genel » Namık Gedik

Namık Gedik

Namık Gedik Biyografisi

12 Ekim 1956 – 27 Mayıs 1960 tarihleri arasında Adnan Menderes ’in başbakanlığı yarıyılında İçişleri Bakanı olarak vazife yaptı.

Namık Gedik, 1911 senesinde İstanbul ’da doğmuştur. Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Daha sonra dahiliye uzmanı olarak eğitimini bitirdi.

Namık Gedik, Dahiliye Hastalıkları Uzmanlığı, Aydın şehrinin Çine ilçesinde Hükûmet Tabibliği, Haydarpaşa Numune Sağlık Kurumu Tüberküloz Pavyonu Uzmanlığı, Muğla Sağlık Kurumu Baştabipliği yaptı.

Namık Gedik, 9., 10. ve 11. yarıyıl Demokrat Partiden Aydın milletvekili olarak Türkiye Büyük Halk Meclisinde idi. 6-7 Eylül Hadiseleri Namık Gedik’in İçişleri Bakanlığı yarıyılında reelleştiği için tenkitlerden hissesini almıştır.

Mayıs 1960 senesinde Darbe riskine karşı Adnan Menderes‘e şehir dışına çıkması teklifinde bulunmuş ve 23 Mayıs günü Adnan Menderes, Ankara‘dan bölmüştür. Aynı teklifi götürdüğü Celal Bayar ise Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ndeki kalmayı tercih etmiştir.

27 Mayıs 1960 Darbesi olduğu gün tutuklu bulunduğu Harp Okulu‘nun penceresinden sıçrayarak intihar ettiği öne sürülmüştür. Cunta subaylarının ağır eziyetlerine maruz kalarak yaşamını kaybettiği ve bu cinayete intihar ziyneti verildiği iddia edilmişse de, eşine daha önceki harflerle yazdığı mektupta “dönüşü olmayan bir yola gittiğini” belirterek intihar etmeye karar verdiği anlaşılmış ve ailesi tarafından onaylanmıştır.

Evli ve iki çocuk babasıydı.

Namık Gedik, 30 Mayıs 1960 tarihinde Ankara ’da 49 yaşına can vermiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın