Anasayfa » Genel » Near Protocol nedir?

Near Protocol nedir?

Near NEAR protokolü, topluluk tarafından çalıştırılan bir bulut hesaplama platformu olarak kavramsallaştırılan, uslu kontrat özellikli, ulusa sarih bir blok zincirdir. Bu çerçevede Near Protocol kripto para piyasası mevzusunda en çok incelenen mevzular arasında yer alıyor. Peki, Near Protocol nedir? Ayrıntılar haberimizde… 

Near Protocol nedir?

NEAR PROTOCOL NEDİR? 

Near NEAR protokolü, topluluk tarafından çalıştırılan bir bulut hesaplama platformu olarak kavramsallaştırılan, uslu kontrat özellikli, ulusa sarih bir blok zincirdir. NEAR Collective NEAR Ortaklaşayı tarafından oluşturulan NEAR, üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar dApp oluşturulabilecek biçimde planlanmıştır. Bu açıdan bir Ethereum ETHrakibi sayılabilir.

NEAR protokolü, geliştirici ve kullanıcı arkadaşı bir platform oluşturmaya odaklanmıştır. Bu emelle NEAR, sadece kriptografik cüzdan adreslerinin aksine insanlar tarafından okunabilir hesap isimleri getirmiştir. Ayrıca NEAR protokolü ile yeni kullanıcılar, bir cüzdana gereksinim dinlemeden dApp ’ler ve uslu sözleşmelerile etkileşime girebilir.

NEAR üzerinde oluşturulan ehemmiyetli projelere misal olarak NFT mintleme platformu Mintbase ve geliştiricilerin varlıklara, emtialara, asıl dünya hadiselerine ve daha aşırısına dayalı piyasalar oluşturmasına imkân tanıyan Flux protokolü verilebilir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın