Anasayfa » Genel » Near Protocol nedir?

Near Protocol nedir?

Near NEAR protokolü, topluluk tarafından çalıştırılan bir bulut hesaplama platformu olarak kavramsallaştırılan, uslu kontrat özellikli, ulusa sarih bir blok zincirdir. Bu çerçevede Near Protocol, kripto para piyasasıyla alakalı en sık incelenen mevzular arasında yer alıyor.  Peki, Near Protocol nedir? Ayrıntılar haberimizde… 

Near Protocol nedir?

NEAR PROTOCOL NEDİR?

NEAR protokolü, geliştirici ve kullanıcı arkadaşı bir platform oluşturmaya odaklanmıştır. Bu emelle NEAR, sadece kriptografik cüzdan adreslerinin aksine insanlar tarafından okunabilir hesap isimleri getirmiştir. Ayrıca NEAR protokolü ile yeni kullanıcılar, bir cüzdana gereksinim dinlemeden dApp ’ler ve uslu kontratlar ile etkileşime girebilir.

NEAR üzerinde oluşturulan ehemmiyetli projelere misal olarak NFT mintleme platformu Mintbase ve geliştiricilerin varlıklara, emtialara, asıl dünya hadiselerine ve daha aşırısına dayalı piyasalar oluşturmasına imkân tanıyan Flux protokolü verilebilir.

Son yarıyılda merkeziyetsiz uygulamalar büyük popülerlik kazandı. Ancak bu vaziyet, kripto para dünyasındaki ölçeklenme meselesinin de çoğalmasına neden oldu. Özellikle Ethereum ETH, kullanımının süratle çoğalmasıyla bu meseleyi ciddi şekilde yaşamaya başladı. Buna karşı ETH içinde muhtelif çözümler getirilse de NEAR gibi projeler tamamen yeni mimarilerle tertemiz blok zincirleri oluşturmaya karar verdi.

 

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın