Anasayfa » İlaç Rehberi » Noroxin

Noroxin

Nimotop nedir ne için kullanılır, Nimotop nasıl kullanılır, Nimotop ’in saklanması, Nimotop ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Nimotop’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

İnfüzyon Solüsyonu

Nimodipin

Ambalaj:

 10 mg/50 mL x 1 şişe

Endikasyon:

 Anevrizma Kökenli subaraknoid kanama sonrasında büyüyen serebral vazospazmın neden olduğu iskemik nörolojik bozuklukların profilaksisinde ve rehabilitasyonunda endikedir.

Kontrendikasyon:

 Fenobarbital,fenitoin ve karbamazepin gibi antiepileptik ilaçların evvelden kronikkullanımı, oral alınan nimodipinin biyoyararlanımını belirgin biçimde azaltır.Bu surattan, oral nimodipin ile bu antiepileptik ilaçların aynı anda kullanımı önerilmez.

Uyarılar:

 Genel serebral ödemde hastanın yakından izlenmesi önerilir. Hipotansiyonu olan sistolik kan basıncı 100 mmHg’den daha düşükhastalara dikkat edilmelidir. Gebelik sırasında kullanımı gerektiğinde, muayenehane tablonun ciddiyetine göre tehlike bereket oranı göz önüne alınmalıdır. İlke Olarak baş dönmesi ortaya çıkaran ilaçlar makine ve araç kullanma becerisini bozabilir.

Yan Tesirleri:

 Bulantı, gastrointestinal şikayetler, seyrek bağırsak tıkanması intestinal paralizi neticeyi ince bağırsaklardaki geçişin bozulması,baş dönmesi, baş sızısı, özellikle başlangıç kıymeti yüksek ise kan basıncında belirgin eksilme, surat kızarması, terleme, sıcaklık hissi, bradikardi ve çok ender olarak taşikardi, çok seyrek olarak trombositopeni ve ekstrasistoller görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Fluoksetin ile aynı anda uygulanması, nimodipin plazma konsantrasyonlarını takribî %50 yükseltir. Olasıysa, öbür kalsiyum antagonistlerinifedipin, diltiazem ve verapamil vb veya metildopa ile kombinasyon sakınılmalıdır. b blokerlerin aynı zamanda intravenöz uygulanması, kan basıncında daha fazla düşme ve dekompanse kalp yetmezliğine kadar giden olumsuz inotropik çoğalışa yol açabilir.

Doz Teklifi: 

Nimotop İnfüzyon Solüsyonu: Rehabilitasyonun başlangıcında, ilk 2 saat 1 mg/saat 5 mL/saatdozunda nimodipin takribî 15 µg/kilogram beden ağırlığı/saat verilir. Doz iyi tolere edilirse, özellikle kan basıncında belirgin bir düşme görülmezse, 2 saat sonra nimodipin dozu, 2 mg/saate =10 mL/saat takribî 30 µg/kilogram beden ağırlığı/saat çıkarılır.

Nimotop Film Kaplı Tablet: 5-14 gün boyunca Nimotop Enfüzyon Solüsyonuuygulanmasının ardından,günlük 6x2Nimotop Tablet6x60 mg nifedipin ile rehabilitasyona devam edilmesi nasihat edilir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın