Anasayfa » Genel » Oğulcan Kırca

Oğulcan Kırca

Oğulcan Kırca Biyografisi

Oğulcan Kırca, 4 Temmuz 1977 tarihinde istanbul ’da doğmuştur. Babası Levent Kırca, annesi Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ’de yazar ve yönetmenlik yapan Nur Diner ’dir. Özdeş adında bir erkek kardeşi vardır. Babasının Oya Başar ile evliliğinden de Umut ve Ayşe adında kardeşi vardır.
İstanbul Balaka Üniversitesi n oldu. Mektepten mezun olduktan sonra Kırca Üretim ’ı kurdu. Mektepten mezun olduktan sonra ilk kısa metrajlı filmini çeken Oğulcan, ‘Perputual Disorder ’ adlı bu filmi, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ’nin yardımıyla 41. Antalya Altın Portakal Film Şenliği ’ne gönderir. 35 mm ’lik bu film yurtdışı dahil 3 bin film içinden sıyrılıp ödül aldı. ‘Olacak O Kadar ’da yönetmenlik yaptı.

Üniversitede okurken aynı zamanda çalışan Oğulcan, o dönemler ailesinin yaptığı ‘Son ’ ve ‘Şeytan Bunun Neresinde? ’ adlı uzun metrajlı filmlerde destekçi yönetmenlik ve dijital efekt süpervizörlüğü görevini üstlendi.

Kısa film çalışmasından sonra ilk uzun metrajlı filmi ‘Karanlıkta Bir Çığlık ’ı, van, Mardin ve istanbul ’da sürükler. Ardından Mardin ’de ortağıyla birlikte şehrin ilk yerel televizyonu Kanal 47 ’yi kurar. Kanalın yayın yapacağı binadan, tüm bürolara, canlı yayın stüd kadar her şeyi üç ayda bitirdi. Ardından Star televizyonu için ‘Lafını Bşehir de Konuş ’ adlı bir çocuk programı hazırlamak üzere İstanbul ’a döndü. Bu programın ciddi bir prodüksiyonla hazırlandığını dile getiren Oğulcan, program için Ludwig van Beethoven, Alexandre Dumas Baba, Fatih Sultan Mehmed, Charlie Chaplin, Alexander Graham Bell, Thomas Alva Edison, Üç Silahşörler, İbn-i Sina ve O.Henry gibi tarihten önemli adlar için dönemsel mekanlar ve kostümler hazırladı.

Daha sonra ‘Olacak O Kadar ’ın üç sezon yapımcılığını yaptı. Senaryosunu kendisinin yazdığı, babası Levent Kırca ’nın başrol de oynadığı ‘Son İstasyon ’ adlı bir sinema filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptı.

Oğulcan Kırca, iş dışındaki zamanlarında film seyretmeyi çok beğeniyor. Film müziği yapar, olağan piyano çalıyor, bol bol tenis oynuyor ve araba kullanmayı çok beğeniyor.

Oğulcan Kırca, 31 Ağustos 2014 tarihinde dizi oyuncusu Ayça Erturan ile evlendi.

Filmleri :
Yönetmen :
2010 – Son İstasyon Sinema Filmi
2009 – Olacak O Kadar TV Dizisi
2006 – Tek Celse Sinema Filmi

Senaryo :
2010 – Son İstasyon Sinema Filmi

Üretimci :
2011 – Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas TV Dizisi
2006 – Rating Kasabası TV Filmi

Danışman :
2001 – Son Post-Prodüksiyon Danışmanı Sinema Filmi

Yönetmen Ekibi :
2001 – Son Yönetmen Destekçisi Sinema Filmi

İçeriği Oyla

Yorum yapın