Anasayfa » Genel » Oğuz Aral

Oğuz Aral

Oğuz Aral Biyografisi

Oğuz Aral, 1936 senesinde istanbul ’un Silivri ilçesinde Mediha-İsmail Aral çiftinin üç çocuğundan en büyüğü olarak doğmuştur. Babasını 9 yaşında kaybetti. Annesi ve üç kardeşiyle birlikte anneannesinin İstanbul Üsküdar ’daki evine yerleşirler. Oğuz Aral, Güzin Aral ve karikatürist Tekin Aral‘ın ağabeyidir.
Liseyi Davutpaşa Lisesi’nde bitirdi. atlar Akademisi’nin üçüncü sınıfından parçalayarak, 1950’den sonra yarıyıla damgasını vurmuş Akbaba, Marko Paşa, Dolmuş gibi muhtelif mecmua ve gazetelerde karikatür çizmeye başlamıştır. 17 yaşına geldiğinde yarıyılın en büyük ve en uzun süreli yayın yapan espri mecmuası olan Akbaba’da profesyonel olarak çalışmaya başlamıştı.

Tiyatroya alakası 1958 ’de kurduğu pandomim tiyatrosu ile başlayan ve büyüyen Oğuz Aral ’ın, yazarlığı ve rejisörlüğünün yanısıra dekor tasarımını da üstlendiği ‘Aksi İhtiyar ’ senelerce sahnede kaldı. Sanatçı, Müşfik Kenter ’in 1980 senesinde oynamaya başladığı “Bir Enteresan Orhan Veli” isimli tek şahsiyet oyunu da idaremişti. Oyunun 22 sene boyunca seyirciyle buluşma rakamı 5.000 ’i aşmış ve bir rekora erişilmişti.

Çizgi filmler asıllaştırdı. 1972 senesinde Espri mecmuası Gırgır’ı kurdu ve idaredi. Bu mecmuanın el değiştirmesi üzerine 1989 sonlarında “Avni” isimli yeni bir espri mecmuası çıkarmaya başladı, 1996 senesine kadar da çıkarmaya devam etti. Hasan Kaçan, Latif Demirci, Mehmet Çağçağ, Metin Üstündağ, Gani Müjde gibi onlarca ünlü karikatürist ve yazar, Oğuz Aral’ın idaresindeki Gırgır mecmuasında yetişti. Mecmuanın kapanmasının ardından Hürriyet Gazetesi‘ne geçen Aral, ölümüne kadar karikatür ve yazılarını bu gazetede yayınladı.

Anadolu’nun muhtelif yerlerinde pandomim şovları sergileyen Oğuz Aral, Koca Yusuf 1966, Direkler Arası 1967, Bu Şehri İstanbul 1968, Ağustos Böceği ile Karınca 1971 isminde çizgi filmleriyle de Türk çizgi film sektöründe ehemmiyetli bir yere sahiptir. Türkiye’nin ilk canlı karikatür stüdyosunu kurdu ve burada reklam filmleri yaptı.

Kardeşi Tekin Aral ile birlikte çıkarttıkları Gırgır mecmuası, zaman zaman 1.000.000’a erişen haftalık tirajı ile dünyanın en çok satan üçüncü espri mecmuası oldu. Dünyada espri mecmuası olarak satışta bcerahatçi Rusya ’da “Timsah” isimli espri mecmuası, ikinci ABD’de “Mad” Espri mecmuası, üçüncü ise Türkiye ’den “Gırgır” espri mecmuasıdır.

Muhalif davranışıyla da bilinen Gırgır mecmuası 12 Eylül yarıyılında kapatılan ilk yayın uzuvlarından bkocaman oldu ve mecmua aynı yarıyılda birçok defa soruşturmaya uğradı.

Avanak Avni tiplemesinin yaratıcısı olan Oğuz Aral, Hayk Mammer, Köstebek Hüsnü, Utanmaz Adam ve Vites Mahmut gibi tiplemeleriyle de tanınıyordu.

Evlilikleri :
1.evliliği : İlk evliliğini 1956 senesinde Sevil Güner Ener hanım ile yapan Oğuz Aral,1964 senesinde boşanmıştır.
2.evliliği: ikinci ve son evliliğini balerin Tolga Tiğin ile 1964 senesinde yaptı, çiftin beraberliği Oğuz Aral’ın ölümüne kadar devam etti. Elgin isminde bir kızı, Seyit Ali d.1970 isminde bir oğlu var.

26 Temmuz 2004’te haftalık tatil için gittiği Bodrum’da kalp krizi geçirerek 68 yaşında ölüm etti. Zincirlikuyu Kabirliği ’nda toprağa verildi. Vefatından sonra hatırasına 26 Temmuz 2005 tarihinde İstanbul Cihangir parkına heykeli dikildi.

İdarediği Bazı Tiyatro Oyunları:
Aksi İhtiyar
Keşanlı Ali Epopeyi

İçeriği Oyla

Yorum yapın