Anasayfa » Genel » Oğuz Haksever

Oğuz Haksever

Oğuz Haksever Biyografisi

Haber Sunucusu, muhabir, editör, televizyon imalcisi olarak tanınmıştır.

Oğuz Haksever, 20 Mart 1957 tarihinde Gaziantep ’te doğmuştur. Annesinin ismi Asiye, babasının ismi Sabri’dir. Annesi Rize – Ardeşenli, babası Gaziantepli olan Oğuz Haksever ’in Yıldız ve Cengiz isminde iki kardeşi vardır. Ankara, Çankaya Lisesinden 1974 senesinde mezun oldu. 1974-1979 seneleri arasında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin Gazi Üniversitesi Firma Fakültesi’nde okudu. Mezun olunca Amerika ’da Texas A&M Üniversitesi ’nde İngiliz Dili Enstitüsü’nde lisan öğrenimi gördü.

“Beynelmilel Ticari Bilimler Ekonomi Talebeler Birliği” arak bu kuruluş aracılığıyla Norveç ’te bir petrokimya kuruluşunda 3 ay firma stajı yaptı.

1979 senesinde mezun olduktan sonra açılan imtihanları kazanarak Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber Dairesi Başkanlığı ’nda muhabirliğe başladı. Irak ’taki Körfez Savaşı ’nı ve Yugoslavya İç Savaşı ’nı izleyerek izleyicilere sundu.

1991 senesinden sonra özel televizyonlarda; sırasıyla Show Tv, Kanal 6 ve ATV haber merkezlerinde muhabir, editör ve sunucu olarak çalıştı. Bu kanalların haber merkezlerinin kuruluşlarında vazife aldı.

2000 senesinde çalışmaya başladığı NTV ’de Haber Müdürlüğü, Haber Koordinatörlüğü yaptı. Bu vakit içinde Yakın Tasarı programlarını, muhtelif tartışmayınları hazırlayıp sundu. İçeriğinde ‘O ’ an başlığı altında haber resimlerini açıkladığı ”Ve İnsan” programını 7 sene boyunca; 2003-2010 seneleri arasında kesintisiz hazırlayıp ekrana getirdi. ’O ’ an ismiyle iki kitap yayımladı.

NTV ’de hafta içi 16.00-18.59 arasındaki zaman diliminde editör ve anchor olarak çalıştı. Ayrıca “Son Söz” isimli müzakere programının moderatörlüğünü yaptı. “Hakikat Orada Bir Yerde” isimli 13 bvefatlık bilim-kültür programının moderatörlüğünü de yaptı. Özel haber yayınların sunuculuklarını üstlendi.

NTV Radyo ve Kral FM ’de de Gazeteci Mehmet Barlas ’la birlikte “Makam Farkı “ isimli müzik programını hazırlayıp sundu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi ’nde uzu vakit öğretim vazifelisi olarak Televizyon Haberciliği ve Globalleşmede Televizyon Haberciliği dersi verdi. Genç meslektaşları için televizyon haberciliği mevzusunda atölye çalışmaları yürüttü, Seminerler, konferanslar verdi.

Oğuz Haksever, konutludur ve bir çocuğu vardır.

Ödülleri:
– Türkiye Gazeteciler Toplumu Gazetecilik Başarı Ödül müsabakalarında 2 özel ödül, 1 mansiyon ödülü ve 1 En İyi Televizyon Programı dalında 1 Gazetecilik Başarı Ödülü
2004 – Modern Gazeteciler Toplumu tarafından Mahmut İkincil Öngören Televizyon Programı Ödülü
2003 ve 2009 senelerinde Türk Dil Müesseseyi ’nun ve Radyo Televizyon Üst Heyeti ’nun oluşturduğu jüriler tarafından “Türkçeyi En İyi Kullanan Yayıncı” olarak seçildi.

Sunduğu Programlar:
– Oğuz Haksever’le Show Haber 1991-1992
– Oğuz Haksever’le Haftasonu Haberleri atv, 1993-1997
– Oğuz Haksever’le Yaz Haberleri atv, 1993-1999
– Oğuz Haksever’le atv Haber 1993-1994
– Yakın Tasarı
– Ve İnsan NTV, 2003-2010
– Hakikat Orada Bir Yerde NTV, 2010-2011
– Son Söz
– Makam Farkı Mehmet Barlas ile

İçeriği Oyla

Yorum yapın