Anasayfa » Genel » Okan Bayülgen

Okan Bayülgen

Okan Bayülgen Biyografisi

Okan Bayülgen, 1964 İstanbul doğumlu televizyon programcısı, sinema ve tiyatro oyuncusu; ayrıca tiyatro rejisörü, dublaj sanatçısı ve resimci.
Okan Kaan Bayülgen, 23 Mart 1964’te Cihangir’de dünyaya geldi. Bayülgen henüz 6 yaşındayken, öz babası, Albay Hamid Bey’in oğlu, hukuk ve gazetecilik eğitimi almış Ümit Bayülgen ile annesi ressam Ayla Hanım boşandılar. Bayülgen’in büyükbabası avukat Hamdi Üge bir yarıyıl, Atatürk’ün Kuran-ı Kerim’i Türkçe’ye çeviri ettirdiği Elmalılı Hamdi Yazır‘ın ailesinden, Rahime Hanım ile evliydi büyükbabası toplamda beş evlilik yaptı.

1970 senesinde annesi ve babası, ayrıldıklarını kavramaması için Bayülgen’i, yatılı olan İstanbul Göztepe’deki Taş Mektep’e yazdırdı. Babası Ümit Bey daha sonra, Okan’a şehir hatları vapurunda tanıştırdığı, avukat Doğudan Bayülgen ile ikinci evliliğini yaptı ve çiftin daha sonra Ozan ve Okşan isminde iki çocukları oldu. Ayrıldıktan sonra Bodrum’a yerleşen ve burada fotoğraf yapmaya devam eden annesi Ayla Hanım ise bir vakit sonra İsmet Görgün’le evlendi.

1970‘te, Okan Bayülgen albabasının ayrılmasından sonra dedesi ve anneannesi ile yaşamaya başlayan Bayülgen, Göztepe’deki Taş Mektep’ten ayrılarak Şişli 19 Mayıs İlkokulu’na geçti ve buradan mezun oldu. Galatasaray Lisesi‘nde öğrenimine devam etti ve mektepteki talebe kulüplerinden müzik, edebiyat, folklor gibi kollarda faal oldu. Bir yıl gururla geçtiğini, ertesi yıl sınıfta kaldığını söyleyen Bayülgen, mektepteki son yarıyıllarında Rasih Nuri İleri’nin bir akrabasına aşık olup da mektebe gitmeme gidişatı mesele olmaya başladığında, annesi Ayla Hanım onu yanına Bodrum’a çağırdı ve Galatasaray Lisesi’ndeki 6 senesinden sonra Bodrum Lisesi’ne devam ardından da Şişli Lisesi’nden mezun olarak 1984‘te lise eğitimini bitirdi.

Bu senelerde psikiyatrik meseleler yaşayan Okan Bayülgen, Türkiye’nin en ünlü psikiyatrlarından Metin Özek‘e gider.

Bunun ardından 1984 senesinde Okan Bayülgen, resim eğitimi almak için Fransa‘ya gitti. Tours Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi’nde hukuk okumaya başladı. Ardından fikir değiştirerek aynı üniversitenin ekonomi bvefatına geçti. Fransa’da tanıştığı antikacı bir bayanla antika mezatlarına katıldı, üniversitedeki resim ve tiyatro kulüplerinde çalıştı. Orada bir sene okuduktan sonra ekonomi eğitimini de yarıda bırakarak Türkiye’ye döndü ve Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar Bvefatı imtihanlarında başarı göstererek buradaki eğitimine başladı. 1989 senesinde mezun oldu ve aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi’nde mastır yaptı.

Devlet Tiyatroları’ndaki en genç rejisör olarak 1989-1994 seneleri arasında muhtelif oyunlar idaredi. Bazı oyunlarda da oynayan Okan Bayülgen, 1991’de Kent FM’de Son Saatler isimli bir programla radyoculuğa başladı. Bu sıralarda Genç Indiana Jones dizisinin Türkiye’de çekilen bvefatında rol aldı. 1993 seneyi sonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu’na tayini çıktı. Rejisi kendisine verilen bir reyin idare tarafından kaldırılınca 1994 senesinde Devlet Tiyatrosu’ndan istifa ederek uğrunu radyo ve televizyon alanında kullanmaya karar verdi. Radyolarda haber spikerliği ve programcılık yapmaya başladı. Televizyona geçtikten sonra da radyoda işler yapmaya devam etti. 1995’te Radyo Contact’ta çalışmaya başladı. 1997’de Kiss FM’de Okan Bayülgen On Air programını sundu. Özellikle 1998 ve 1999 senesinde drive time’da yayınlanan Radyo D’deki Hayat Balakası programı ile dikkatleri çekti. En son 2001 senesinde Radio Contact’ta, yeniden akşamın sıkışık trafik saatlerindeki Yol programı ile karşımıza çıktı.

Okan Bayülgen televizyon hayatına Satel TV’de klipler sunarak başladı ve ATV ekranlarında gece yarısında yayına başlayan Gece Kuşu isimli programı ile tanındı. Gece Kuşu‘nun ardından late night show stilini 100 gece boyunca Televizyon Çocuğu ile devam ettirdi. 2 sene kadar ekranlardan uzak kalan Bayülgen, bu aradan sonra Kanal D‘de yayınlanan Zaga ile geri döndü. Aralıksız değişen takımlar, skeçler, jenerikler, dekor, orkestra ve değişik program anlayışı, canlı telefon bağlantıları, içinde btemizlettiği bilave edilmedik esrarengizlikleri ve Medya Art ile kısa bir yarıyılın haricinde Cumartesi geceleri yayınlanan Zaga, Türk televizyon hayatındaki uzun soluklu, yeni bir anlayışın mahsulü ve özgün bir program olarak kendine çekirdek bir izleyici kitlesi oluşturdu. Okan Bayülgen, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz ve Beyazıt Öztürk ’le birlikte yarıyılının yükselen dört şovmeninden bkocaman oldu.

2004‘de Herkes Bunu Konuşuyor ile karşımıza çıkan Bayülgen, cümbüşlü olan ama cümbüş programı olmayan bu sınamasında; yüksekokul, bilim, müzik, popüler kültür, medya dünyasından ve muhtelif sanat dallarından çok güzergahlı misafirlerle birlikte,kalite, cümbüş ve izlenebilirliğin bir arada sunulduğu seçenek bir yayıncılık misali sundu. 2005 yayın yarıyılında Televizyon Makinası ile izleyiciyle buluştuğunda, her zaman kendisi kadar ekibini de ön tasarıya çıkaran Bayülgen bu sefer Hakkı Devrim ile beraberdi.

Okan Bayülgen, magazin ve basın üzerine takındığı tenkidi davranışıyla televizyon dünyasında hakikat devrimler yapmış, birçok tabu devirmiş, taklit etmeden yeni ve özgün çalışmalar yapmış bir addır. Zaman içinde programcılık anlayışında ve stilinde belirgin başkalaşımlar göstermekle beraber, bir biçimde kendi çizgisini yaratıp koruyabilen Bayülgen bir görüşmesinde “Kendinizi nasıl tanımlarsınız?” sualine şu cevabı vermişti:

” Salak, ablavut… Herkes kendine o sözleri kullanır zati. Mesela kendiliğindene uyanıp, ne yakışıklıyım diyen adamın herhalde kafadan bir problemi vardır. Genelde kendi kendimize kullandığımız sözler, ne salakmışım, ne ablavutmuşum, keşke öyle yapmasaydım. Kendi kendime kullandığım kelimeler salak ve ablavuttur…”

Sinema oyunculuğuna, Mustafa Altıoklar‘ın rejisörlüğünü yaptığı 1996 üretimi İstanbul Kanatlarımın Altında filmi ile başlayan Okan Bayülgen, canlandırdığı Salih kişiliğiyle Sadri Alışkın En İyi Erkek Oyuncu Ödülü aldığı 1997 üretimi Ağır Roman, 1999 üretimi Romantik, 2000 üretimi Reyin Bozan, 2001 üretimi Hemşo ve Komiser Şekspir, 2002 üretimi Gizem Çocukları ve Gülüm isimli sinema filmlerinde; ayrıca Utanmaz Adam ve Size Baba Diyebilir Miyim? isimli TV dizilerinde rol aldı.

Okan Bayülgen etkileyici ses tonu, faal vurgulamaları ve düzgün Türkçe’siyle aranan seslendirme sanatçılarından bkocaman oldu ve bugüne kadar muhtelif yabancı animasyonlar ve filmlerin Shrek ivedisi, Garfield, … Türkçeında bulundu. Uzun yarıyıldır reklam ve kampanya filmi seslendirmeleri yapan Bayülgen, National Geographic mecmuası tarafından En İyi Sualtı Kitabı seçilen ve muhtelif ödüller alan Alptekin Baloğlu‘nun sürüklediği resimlerin de yer aldığı Sualtından Yansımalar DVD’sinin Türkçe seslendirmesini de yaptı.

Bir kaç yıl evvel kendisine doğum gününde hediye edilen bir Leica M6 ile başladığını söylediği resim merakını, bugüne dek muhtelif işletmeler için fihrist ve moda çekimleri yaparak profesyonelleştirdi. Bayülgen’in, 2006 Mayıs ayında Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde, Zekai Demir ile beraber yaptıkları Madagaskar gezisinden resimlerin yer aldığı Baobab Yolu adlı sergisi açıldı ve bu analog çekimlerden oluşan resimlerin bulunduğu bir kitabı da yayımlandı.

Evlilikleri :
1.eşi:İlk evliliğini çok genç yaşta ve ilk eşiyle tanışmalarından yalnızca 13 gün sonra bir Fransız bayanla yapan Bayülgen, kısa süren bu ilişkisinden sonra iki kere daha nikah masasına oturdu.
2.eşi: Sonra reklamcı Gaye Hanım ile evlendi. Ama bu evlilik de boşanmayla sonuçlandı.
3.eşi: Okan Bayülgen üçüncü evliliğini ise 1997 senesinde oyuncu Zeyno Günenç ile yaptı ancak çift 16 ay evli kaldıktan sonra 1998 senesinde boşandı.
4.eşi: Dördüncü evliliğini 1 ocak 2009 tarihinde Şirin Ediger ile yaptı. Çift, Roma’daki Türk Büyükelçiliği’nde sade bir nikah ile evlendi. Bu evliliğinden “İstanbul” d.2009 isminde bir kızı vardır. 2014 senesinde Şirin Ediger’den boşandı.

Okan Bayülgen, senelerdir Galata ’daki tarihi Doğan Apartmanı ’nda oturmaktadır.

2013 Mart ayında TV 8 ile yollarını ayıran Okan Bayülgen’in yeni adresi Beyaz TV oldu. Okan Bayülgen ayrıca 2013 senesinde Sadettin Saran‘ın sahibi olduğu104.2 frekansında yayın yapan Radyo Trafik İstanbul’da kitap okumaları dinleyiciyle buluşacak. Radyo Trafik Ankara ’da 100.7 frekansından dinlenebilecek.

2013 yılında Hakan Bayülgen ile kurduğu “Bayulgen & Bayulgen Danışmanlık İşletmeyi” ile marka ve imaj danışmanlığı yapmaktadır.

2016 Altın Kelebek Ödül Töreni’ni sunan Okan Bayülgen’in, ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisine yaptığı yorum, takımla aralarında bir gerginlik yaşanmasına neden olmuş ve bu da bir krize dönüşmüştü. Yaşanan kriz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a kadar erişmiş, Bayülgen özür dilese de fayda etmemişti. Ünlü şovmen ise 2016 kasım ayında başlaması gereken programı iptal edilince, cümbüş hayatına giriş yaptı ve Bodrum’da ‘DadaSalon’u açtı.

Televizyon Programları :
1995 – Gece Kuşu
1996 – Televizyon Çocuğu
1998 – Zaga
2005 – Televizyon Makinası
2006 – Makina
2010 – Disko Kralı
2010 – Muhallebi Kralı
2011 – Kral Üryan
2011 – Muhabbet Kralı
2012 – Medya Kralı
2013 – Makina Kafa
2013 – Muhallebi Kafa
2013 – Üryan Kafa
2014 – Dada Dandinista
2015 – Dada

Rol aldığı tiyatro oyunları :
2006 – Sahibinden Kiralık : Ferhan Şensoy – Orta Oyuncular
1997 – Atları da Vururlar : Horace McCoy – İstanbul Şov Merkezi
1991 – Minik Motzart : Jakop Lorey – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1990 – Hapşırık : Anton ÇehovMichael Frayn – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1990 – Masal Bahçesi : Ali Taygun – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1989 – Kamuoyu : Aurel Baranga – Trabzon Devlet Tiyatrosu

Filmleri :
1992 – The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the DesertSeslendirme
1996 – İstanbul Kanatlarımın Altında
1997 – Ağır Roman
1998 – Utanmaz Adam Dizi
1998 – MulanSeslendirme
2000 – Reyinbozan
2001 – ŞrekSeslendirme
2001 – Komser Şekspir
2001 – Hemşo
2002 – Gülüm
2002 – Buz DevriSeslendirme
2002 – Gizem Çocukları
2004 – Şrek 2Seslendirme
2004 – Garfield: The MovieSeslendirme
2005 – RobotlarSeslendirme
2006 – Cesur BalıkSeslendirme
2006 – Pembe PanterSeslendirme
2006 – İmtihan
2007 – Şrek 3Seslendirme
2007 – Çirkin Ördek Yavrusu ile FarecikSeslendirme
2007 – Donkey XoteSeslendirme
2007 – Romantik
2008 – Garfield Komedi FestivaliSeslendirme
2009 – Renklerde Kaybolan Hayat Renklerde Kaybolan Hayat Seslendirme Sinema Filmi
2009 – Kanalizasyon İmdat Sinema Filmi
2010 – Şrek: Bakiye Dek Mutlu Türkçe Seslendirme Sinema Filmi
2010 – Garfield 3 Boyutlu Süper KahramanSeslendirme
2011 – Yürügari İbram Reklam Rejisörü Sinema Filmi

İçeriği Oyla

Yorum yapın