Anasayfa » Genel » Okan Demiriş

Okan Demiriş

Okan Demiriş Biyografisi

Tarihsel mevzulara eğilen operalarıyla tanınan bestecidir.

Okan Demiriş, 9 Şubat 1942 tarihinde istanbul, Cihangir ’de doğmuştur. Müziğe beş yaşında başladı. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda keman eğitimi aldı. 1963 senesinde İstanbul Belediye konservatuarını bitirdikten sonra Ankara Devlet Konservatuarı’na geçti ve yüksek keman bvefatını sınıf sıçrayarak 1964 senesinde mezun oldu.

Başarılı bir keman sanatçısı olan Okan Demiriş, çok rakamda keman konçertosunu orkestra eşliğinde seslendi ve resitaller verdi.

1965-67 seneleri arasında yedek subay olarak askerliğini yaptığı Doğu Anadolu ’da, bestelediği “Hançerli Düzü”, “Posof”, “Digor”, “Pasinler” ve ”Handere” adlı orkestra süitleri millet müziği ezgilerinin tesirlerini taşır.

Konservatuvar ’da armoni, müzik kuramı ve keman öğretim azalığının yanı gizeme 1969 senesinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ’nın Konzertmeister ’liğini üstlendi. Yeniden bu yarıyılda, İdare Heyeti Abonesi, Orkestra Şefi ve Müzik Rejisörü olarak misyon yaptı. Ayrıca Şehir Orkestrası ve Radyo Senfoni Orkestrası ’nda çalıştı.

1979-1992 seneleri arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi ’ne dört kere Müdür ve Sanat rejisörü olarak atandı.

Okan Demiriş, “IV. Murat”, “Karyağdı Hatun” ve “Yusuf ile Züleyha” isimli tarihsel mevzulu operalarıyla milletin büyük beğenisini kazandı. Yurt içi ve dışında yapıtlı. Okan Demiriş, orkestra şefi olarak yerli – yabancı pek çok opera ve baleyi idaredi. En çok sahnelenen eseri IV. Murat operasıdır.

1990 senesinde ABD ’de New York Senfoni Orkestrası ’nı idareyen Demiriş ’e, Boğaziçi Üniversitesi Senatosu tarafından sanat ve kültürün büyümesi yolunda seçkin hizmet ve katkılarından dolayı 1986 senesinde “Fahri Hekime” unvanı verildi.

Okan Demiriş ’e Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1991 senesinde “Devlet Sanatçısı” unvanını verildi. Armoni ve kuram üzerine kitap yazmıştır.

Okan Demiriş, 1966 senesinde opera sanatçısı Leyla Demiriş ile evlendi.

Opera eserlerinin yanı gizeme, sanatçının millet müziği temalarından faydalanarak bestelediği çok rakamda oda orkestrası yapıtı vardır. Yeniden yapıtları arasında, 1971 senesinde bestelediği “Piyano Konçertosu” ile “Keman Piyano Süiti” bulunmaktadır.

Okan Demiriş, 18 Haziran 2010 tarihinde İstanbul ’da 68 yaşına can vermiştir.

Yapıtları:
Operalar :
IV. Murat – 3 mayıs 1980 dünya prömiyer
Karyağdı Hatun – 21 Aralık 1985 dünya prömiyer
Yusuf ile Züleyha – 24 mart 1990 dünya prömiyer
Büyük Hakan Alparslan
Deniz Kurdu

Orkestra süitleri :
Hançerli Düzü
Posof
Dior
Pasinler
Handere

Bale :
Düşler

Şöhret ve Orkestra için :
Konser Aryaları
Piyano Konçertosu
Keman-Piyano Süiti
Millet Türküleri üzerine tertip etmeler
Geçim
Irmak
Boşlukta Aşk
Dadaşım

Tiyatro Müziği :
Hürrem Sultan

İçeriği Oyla

Yorum yapın