Anasayfa » İlaç Rehberi » Oksikam

Oksikam

Oksamen nedir ne için kullanılır, Oksamen nasıl kullanılır, Oksamen ’in saklanması, Oksamen ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Oksamen’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Tablet

Ambalaj:

 20 mgx10 tablet.

Endikasyon:

 Romatoid Artrit, osteoartrit, artrit, ankilozan spondilit, eklem dışı hastalıklar,örn. tendinit, bursit, omuz periartriti -omuzel belirtiyi, kalça periartriti,burkulma ve gücenmeler ile akut gutun semptomatik rehabilitasyonunda endikedir.

Kontrendikasyon:

 Fazla duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır. Salisilat ve öteki nonsteroid antienflamatuar casusların astım, rinit ve ürtiker gibi semptomları oluşturduğu hastalara; gastrit, gastrit ve duodenal ülser gibi hastalıkların olan veya daha evvel bu hastalıkları geçiren kimselere de uygulanmamalıdır.Anestezi ve operasyon evveli yaşlı hastalara, böbrek yetmezliği tehlikeyi bulunan ve kanama tehlikeyi yüksek olan hastalara uygulanmamalıdır.Gastrointestinal istenmeyen tesir tehlikesini artıracak ından salisilatlar ve öteki steroid olmayan antienflamatuar ilaçlarla birlikte uygulanmasından sakınılmalıdır.

Uyarılar:

 Antikoagülan ve/veya oral diyabetiklerin, hastayakından izlenmediği sürece birlikte uygulamasından sakınılmalıdır.Prostaglandin birleşim inhibisyonu renal işlevler üzerine ters tesir yapabilir. Tenoksikam trombosit kümelenmesini inhibe eder ve hemostazı etkileyebilir.Peptik ülser veya gastrointestinal kanama gidişatında tenoksikam rehabilitasyonu hemen kesilmelidir. Baş dönmesi, sersemlik ve görme bozukluğu gibi taşıt kullanımını etkileyebilecek yan tesirlerin görüldüğü hastalar taşıt ve makine kullanmaktan sakınmaları mevzusunda uyarılmalıdır. Gebeliğin üçüncü trimesterinde kronik rehabilitasyondan sakınılmalıdır. Emziren annelerin çocuklarında muhtemel bir yan tesir göz arkasını edilmemeli ve şüphelenilen gidişatta ya bebek sütten kesilmeli veya ilaç bırakılmalıdır.

Yan Tesirleri:

 Gastrik,epigastrik ve abdominal rahatsızlık, dispepsi, yanma, bulantı, baş dönmesi, baş sızısı görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 İstenmeyen Gastrointestinal tepkin sebebiyle, salisilatlar ve öteki NSaİİ’lerin birlikte kullanımından sakınılmalıdır. Bazı NSaİİ’ler ve haftada 15 mg veya daha yüksek dozda metotreksatın birlikte kullanılması ağır metotreksat zehirlenmesine neden olabilir. NSaİİ’ler lityum renal klirensini eksilteceğinden, birlikte kullanılmaları plazma lityum seviyesinde çoğalışa ve lityum zehirlenmesine neden olabilir.Tenoksikam potasyum yakalayıcı diüretiklerle birlikte kullanılmamalıdır.Tenoksikam Drenerjik Blokerlerin ve ACE inhibitörlerinin antihipertansif tesirini azaltabilir. NSaİD’lerin heparin ile birlikte kullanımda, hemorajiriski çoğalır trombosit işlevlerin inhibisyonu ve NSaİD’lerde gastroduodenal mukus zararı oluşabilir.b Bloker, siklosporin, rahim içi taşıt ve trombolitik casuslar ile birlikte kullanımda özellikle ihtiyat alınması gerekmektedir.

Doz Teklifi:

 Oksamen Tablet: Önerilen günlük doz 20 mg tek doz dur. Uzun süreli rehabilitasyonlarda sürek dozu olarak günde 10 mg verilebilir. Akut gut artritinde ilk 2 gün, günde 40 mg ve izleyen 5 gün, günde 20 mg’lik uygulama önerilmektedir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın