Anasayfa » Genel » Oktay Usta

Oktay Usta

Oktay Akılda Biyografisi

Bütün ismi Oktay Aymelek olan Oktay Akılda, 27 Eylül 1968‘de Bolu ’nun Mengen ilçesinde Gökçesu Kadılar köyünde doğdu. Aşçı bir babanın 6 çocuğunun en miniğidir. İlkokulu ve orta mektebi Mengen ’de bitirdi. Babası Bilal Aymelek ’de gurbette aşçılık yapmaktadır.
1983 senesinde 15 yaşındayken aşçıbaşı amcesleğe atılan Oktay Akılda, İstanbul Erenköy’deki ünlü bir lokantada yanında çalışmaya başladı. Daha sonra yarıyılın ünlü simalarının çıktığı İstanbul Şişli‘deki bir lokantada çalıştı. 2 yıl sonra 1985 ‘de , kendisi gibi aşçı babasından gelen öneri ile İzmir‘de Sultan otelin mutfak bvefatına geçti. Bodrum Milta tatil köyü, TMT Tatil köyü, Bodrum otel, Alanya alara otel, Uludağ Grand yazıcı Kervan saray, Marmaris Sarı germe, İber Otel gibi beş yıldızlı otellerde çalıştı. Daha sonra İstanbul’da Bebek ’te Cafe de Pari, Ortaköy Ziya restaurant, Topkapı Eresin otelde çalıştı. Türk yemeklerinin tanıtımı için İspanya‘ya gitti.

1997 senesinde istanbul ’da çalıştığı bir otelde soğuk büfe şefi olan ünlü aşçı, daha sonra hanımlara müteveccih yemek ve süsleme kursları vermeye başlar.

1998 senesinde Londra ’da aşçılık müsabakasında Bronz madalya ve klasman bcerahatçiliği kazandı. 1999 senesinde Malta ’da ki müsabakada 2 gümüş, 1 sertifika merit aldım. 2000 senesinde Londra ’da 1 altın madalya kazandı.

2000 senesinde The Plaza Otelde çalışmaya başladı.

1998 senesinde ilk olarak Perihan Savaş‘ın programına katıldı. Ardından Değişik programlara devamlı canlı yayına çıkmaya başladı. Sonra 1998 senesinde Samanyolu televizyonunda kendi programı olan Yeşil Elma ile televizyonda medyatik bir aşçı oldu. Her gün bir ünlü misafiri mutfağında ağırladığı ve yemek tarifleri verip canlı canlı uyguladığı programı, halâ sürekli devam ediyor. Birbirinden lezzetli yemekler yapılıyor. Oktay Akılda pratik usulleri ile anlattığı yemekleri keyifli ve sempatik tutumları ile bizlere sunuyor.

Oktay Akılda üç yemek ve birde pratik balakalar üzerine toplam dört tane kitap çıkarttı. Yemek tarifleri kitabı çok beğenilen yemek tarifi kitapları arasında yer alıyor. Ayrıca Oktay Akılda ’nın önlüğü ve kepi çok beğenilen aksesuarlar oldu.

Oktay Akılda, 1991 senesinde kendi köyünden Bergüzar Hanım ile evlendi ve Merve, Kübra ve Tuana adlı 3 kız çocukları var.

İçeriği Oyla

Yorum yapın