Anasayfa » Genel » Omarion

Omarion

Omarion Biyografisi

Amerikalı şarkıcı, müzisyen, oyuncu. Reel ismi Omari Ishmael Grandberry‘dir. Grammy mükâfatı adaylığı bulunan Omarion, bugüne kadar çıkardığı 3 albümle tüm dünyada büyük başarı elde etmiş, bunun yanı sıra oyuncu olarak da çeşitli filmlerde rol almıştır. 2 Much isimli grubun kurucusu ve B2K‘nin vokali olarak ismini duyurmuştur. Icebox, Entourage ve Beg For It, Omarion’un en çok bilinen çalışmalarındandır.
12 Kasım 1984 tarihinde Inglewood, California‘da dünyaya geldi. Leslie Burrell ve Trent Grandberry‘nin yedi çocuğunun en büyüğüydü. Kardeşi O’Ryan da ilerleyen senelerde onun gibi müzisyen olacaktı. Omarion henüz beş yaşındayken cümbüş dünyasındaki kariyeri start aldı. McDonald ’s ve Kelloggs Corn Pops gibi firmaların reklamlarında brey göstermesiyle ekranın tanıdık suratlari arasına giren müzisyenin, Doğruten yapmak istediği tek şey müzikti. Tarih 2001 senesini gösterdiğindeyse yaşamının dönüm noktalarından biri Doğruleşecekti. Zira prodüktör Chris Stokes R&B stilinde müzik yapan bir grup kurma projesiyle ilgileniyordu ve Omarion sonunda B2K isimli grubun vokali olarak Stokes’la çalışmaya başladı. Lil ’ Fizz, Raz-B ve J-Boog’dan oluşan grubun ilk albümü 2002 senesinde müzik marketlerdeki yerini aldı ve Ameiki numaraya erişme başarısı gösterdi. Ayrıca albüm beklenenin çok üstünde bir satış grafiği çizdi ve altın plak mükâfatının sahibi oldu.

Aynı sene ikinci stüdyo albümleri “Pandemonium!”u hayranlarıyla buluşturan grup, albümde yer alan ve P.Diddy ile birlikte çalıştıkları “Bump, Bump, Bump” isimli single’la, listelerin zirvesinde uzun süre kaldılar. Grup 2004 senesinde vizyona giren You Got Served”in soundtrack albümünü hazırladıktan sonra, ayrılma kararı aldı. Omarion, You Got Served’da ilk kere oyuncu olarak izleyici karşısına çıktı ve bunu Fat Albert filmiyle devam ettirdi.

2004 sonrası şarkıcının solo albüm çalışmalarının start aldığı dönemdi ve ilk albüm O, kısa bir süre sonra müzik marketlerdeki yerini aldı. Epic Records etiketiyle yayınlanan albüm, Amerika listelerinde 1 numara olma başarısını gösterdi ve “O”, “Touch” ve “I ’m Tryna” isimli single’lar büyük ilgi gördü. Omarion ilk albümüyle platin plak mükâfatının da sahibi oldu. Yine aynı sene Bow Wow ’la albümü “Wanted”da yer alan “Let Me Hold You” isimli parçada işbirliği yaptı ve bu düet ikiliyi Amerika listelerinde 4 numaraya taşıdı.

Omarion solo kariyerini 2006‘da çıkan ve o sene 21 yaşında olduğu için albüme ismini verdiği 21 albümüyle pekiştirme fırsatı buldu. Zira 21 önceki albümüne göre daha başarılı bulunmuştu ve Omarion’un olgunlaşan soundunu yansıtıyordu. Pharrell Williams‘ın prodüktörlüğünde hazırlanan albüm birçok hit çalışmayı bünyesinde btemizletiyordu. Bunlardan özellikle Timbaland‘ın prodüktörlüğünü yaptığı Icebox, büyük bir çıkış tuttu ve listelerin favorilerinden biri oldu. Şarkının klibinde Beyonce‘ın kızkardeşi Solange Knowles da oynuyordu. 21’den çıkan diğer single’lar “Entourage” ve “Beg For It” de hatırı sayılır bir ilgiyle karşılaştı. Şarkıcı son olarak 2007‘de vizyona giren fobi filmi “ Somebody Help Me”de rol aldı ve senenin sonunda “Face Off” albümünü hayranlarıyla buluşturdu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın