Anasayfa » Genel » Otomobil alacaklar dikkat! ÖTV indirimi gelecek mi?

Otomobil alacaklar dikkat! ÖTV indirimi gelecek mi?

Otomobil piyasasında neredeyse yılbaşından bu yana yaşanan hareketlilik fiyatlara da yansıyor. Son olarak gelinen nokta ise neredeyse tüm sıfır otomobiller yüzde 80’lik ÖTV diliminde.

Düşük ÖTV’de sadece 2 model kaldı. Peki ÖTV indirimi gelir mi? Hangi modeller ÖTV indiriminden yararlanıyor? İşte cevabı…

Otomobil alacaklar dikkat! ÖTV indirimi gelecek mi?

DÜŞÜK ÖTV’Lİ SADECE 2 OTOMOBİL KALDI

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı:

Fiat Egea 1.4 benzinli baz model manuel şanzıman ile Hyundai i10 yüzde 70’lik dilimde.

401 BİN TL ÜSTÜ OTOMOBİLLER YÜZDE 80’LİK DİLİMDE

353 bin TL ile 400 bin TL arası araçlar yüzde 70 ki sadece iki model bu baremde, 401 TL ve üstü araçlar yüzde 80’lik dilimde.

YÜZDE 45-50-60 DİLİMİNDE ARAÇ BULMAK İMKANSIZ DENİLİYOR. BU DOĞRU MU?

Maalesef doğru. En düşük araçlar yüzde 70’lik baremden başlıyor.

ÖTV İNDİRİMİ GELİR Mİ? PİYASANIN BEKLENTİSİ NEDİR?

Geçtiğimiz zaman süresince çeşitli sebeplerden ötürü vatandaşlarımızda böyle bir beklenti ortamı oluşmuştu. Ancak geldiğimiz noktada, içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar da göz önüne alındığında biz ÖTV indirimi olmayacağı kanaatindeyiz.

ÖTV İNDİRİMİ TÜKETİCİYE NASIL YANSIR?

Matrah güncellemesi halinde bazı otomobiller daha alt yüzdelik dilimde olacağından fiyatlarda mutlaka yüzde 10-15 oranında gerileme olacaktır . Ancak bunun yanında sıfır araçtaki tedarik zorluğu ve yaşadığımız global krizlerin etkisiyle her geçen gün artan üretim maliyetleri neticesinde fiyatların tekrar yukarı yönlü ivmeleneceğini düşünüyoruz. Bu sebeple otomobil satın almayı planlayan vatandaşlarımızın bu planlarını ertelememelerini ve otomobil alımlarını gerçekleştirmelerini tavsiye ediyoruz.

ÖTV İNDİRİMİ GÜNDEME GELİR Mİ?

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram ise konuyla ilgili şunları sÇyledi: ‘’ÖTV’ye tabi araçlar genel itibarıyla 1. el araçlar olduğu için ve hem enflasyon bazında hem de döviz kurları bazında araç fiyatları arttığı için araç satışına ilişkin talepte kısmi bir azalma mevcut.

Burada sektör temsilcileri ÖTV indirimi için zaman zaman talep düştüğünde günde oluşturmaktadır. Bununla alakalı 26 Temmuz itibarıyla sayın Cumhurbaşkanının ÖTV oranlarını 3 katına kadar artırma ve 0’a indirme yetkisi bulunmaktadır.

Son gelinen noktada sıfır araç satışlarında bir düşüş olursa ÖTV indiriminin gündeme gelmesi muhtemeldir. Ancak şu anda ÖTV indirimine ilişkin herhangi bir kulis bilgisi bulunmamaktadır.

Ancak ikinci el piyasadaki fiyat belirsizlikleri ve özellikle araç ticareti yapmayan kişilerin araз alım satımını bir ticarete dökmesinden dolayı ve gelir kapsı kabul etmesinden dolayı ikinci el araç piyasasında fahiş fiyat yükselmeleri mevcut. Bunun için devletimiz 6 ay 6 bin km kuralı getirdi. Bununla beraber ikinci el araç ticaretinde fiyatların oturmaya başladığını görüyoruz. Ancak bu bir durgunluk getirdi bunun kısmi bir durgunluk olduğunu düşünüyoruz.

Vergi mükelleflerinin vergi planlamalarını bu ay itibarıyla yapmasından dolayı vergiyi az ödemek için ticari ve binek araç alımları yapılmaya başlanacaktır. Bununla beraber de hem sıfır hem ikinci el araç satışları artacaktır. Bu kapsamda şu an itibarıyla ÖTV indirimine gerek yoktur.”

İçeriği Oyla

Yorum yapın