Anasayfa » Genel » Otomobil alacaklara yılbaşı uyarısı! Otomobil fiyatları yükselecek mi?

Otomobil alacaklara yılbaşı uyarısı! Otomobil fiyatları yükselecek mi?

Otomobil fiyatlarına ÖTV matrah düzenlemesinin gelmesiyle birlikte bazı modellerde fiyatlar düştü. Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliğe göre matrah alt limiti 120 bin liradan 184 bin liraya yükseltildi. Bu değişiklik ile birlikte 595 bin TL ve altındaki araçların fiyatlarının düşmesiyle birlikte bu fırsatı kaçırmamayı düşünen vatandaşlar bayilerin yolunu tuttu.

İndirime giren otomobil markalarının bulunduğu bayilerini gezen vatandaşlar bayilerden “otomobil yok” cevabı alıyor. Bayiler vatandaşlara Aralık ve Ocak ayı için gün verirken; vatandaşlar ise Aralık ayında otomobillere zam geleceği endişesini yaşıyor.

Öte yandan bazı otomobil galerilerinin otoparklarında ise çok sayıda sıfır otomobil bulunduğu dikkat çekerken, bu araçların daha önce siparişi verilenler olduğu cevabı veriliyor.

“ASIL HAREKETLİLİK EMLAK VE OTOMOTİVDE OLACAK”

Araba fiyatları ile ilgili değerlendirmede bulunan Finans analisti İslam Memiş, “Matrah düzenlemesi ile birlikte bundan sonra otomotiv piyasasında bir hareketlenme olacaktır. Asıl hareketlilik otomotiv ve emlak kredilerindeki düşüşlerle birlikte yansıyacaktır. Bu yansımaların şöyle olacak denetleme mekanizmaları daha aktif bir şekilde rol alacaklar. Kur Korumalı Mevduat ve altın sertifikaları insanları dolardan uzaklaştırıyor. Borsaya ve Türk Lirasına yönelimler oluyor. Dolarizasyonun önüne geçiliyor” dedi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın