Anasayfa » Genel » Otomobilde ÖTV oyunu! 450 bin TL ’lik arabayı 650 bine satıyorlar

Otomobilde ÖTV oyunu! 450 bin TL ’lik arabayı 650 bine satıyorlar

Sıfır araba maliyetleri çoğalmaya devam ederken, ÖTV muafiyetli taşıt almak isteyem manililere bazı araba bayileri tarafından yüksek maliyetten satış yapıldığı iddia edildi. Mevzuyla alakalı gelen şikayetlerin çoğaldığını belirten Harcayıcılar Birliği, teftiş çağrısı yaptı. Başkan Mahmut Şahin, “450 bin liraya vermeleri gereken vasıtayı 600-650 bin liraya veriyorlar. Manili de taşıt bulamadığı için kabul ediyor. 650 bin lirayı götürdüğünde işletme diyor ki ‘450 bin lirayı bizim hesabımıza yatıracaksın’. Geri kalanın da bir çalışanın hesabına yatırılmasını istiyor” dedi.

Harcayıcılar Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, bazı araba bayilerinin, Özel Tüketim Ödentisi ÖTV muafiyetiyle taşıt almak isteyen manililere, araçları yüksek maliyetten sattığını öne sürdü.

Şahin, Sivas’ta yaşayan bir manilinin bu mevzudaki mağduriyetini gidermeye çalışırken, araba bayisinde çalışan emekçiye eriştiklerini ve emekçinin hesabına yatırılan paranın ardından işten çıkarıldığını bildiklerini belirtti.

Manili yurttaşın ÖTV’siz taşıt almak için bir bayiye gittiğini aktaran Şahin, şunları söyledi:

“Maniliye diyorlar ki ‘taşıt yok’. O da öğreniyor taşıt olduğunu, alınıyor, satılıyor. Diyorlar ki ‘Şu maliyeti kabul ederseniz verelim’. Misalin 450 bin liraya vermeleri gereken vasıtayı 600-650 bin liraya veriyorlar. Manili de taşıt bulamadığı için kabul ediyor. 650 bin lirayı götürdüğünde işletme diyor ki ‘450 bin lirayı bizim hesabımıza yatıracaksın’. Geri kalanın da bir çalışanın hesabına yatırılmasını istiyor, zira yaptığı iş kanunsuz bir iş. Bunu saklamak için aşırılık parayı çalışanının hesabına yatırtıyor, çalışan parayı sürükleyip işverenine veriyor. Burada iki mağduriyet oluşuyor, hem manililer hem de bayilerde çalışanlar. Çalışan birey zimmetine para geçirmiş gibi oluy

İçeriği Oyla

Yorum yapın