Anasayfa » Genel » Otomotiv sektöründe stokçuluk yapan yandı! Hazine ve Maliye Bakanlığı açıkladı

Otomotiv sektöründe stokçuluk yapan yandı! Hazine ve Maliye Bakanlığı açıkladı

Aşinayı üzere, sıfır km taşıtlarda bir müddettir devam eden tedarik kasveti kapsamında bayilerde yer alan vasıtaların stokta bulunmaması, vasıta maliyetlerini yükseltiyordu. Bayiden olmayan vasıtaların neredeyse iki katı maliyete tüm galerilerde bulunması ise, yurttaşların kafasını karıştırmıştı. Bu mevzuda harekete geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı, analiz başlatıldığını bülten etti.

Otomotiv sektöründe devam eden tedarik problemine el atan Hazine ve Maliye Bakanlığı; kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız maliyet çoğalışlarına karşı harekete geçti. Son yarıyıllarda bu mevzuda çok rakamda şikayet aldığı bilinen Hazine ve Maliye Bakanlığı, reelleştirdiği açıklama kapsamında atacağı tedbirleri tek tek duyurdu. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı, 39 şehirde aynı anda araştırmalarına başladı. İşte Hazine ve Maliye Bakanlığı ’ndan gelen açıklama…

13 DİSTRİBÜTÖR, 256 BAYİ VE 260 BİN VASITA SATIŞINA MÜTEVECCİH ÇALIŞMA BAŞLADI

Otomotiv sektöründe stokçuluk yapan yandı! Hazine ve Maliye Bakanlığı açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı ’nın bildirdiğine göre, gelen şikayetler bakanlığı harekete geçirdi. Açıklamasında; “Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız maliyet çoğalışları ile gayret etme noktasında son derece kararlı bir tavır içerisindeyiz. Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından otomotiv sektöründe kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız maliyet çoğalışlarını önlemek emeliyle lüzumlu araştırma ve tahliller başlatılmıştır” ifadelerini kullanan Hazine ve Maliye Bakanlığı, toplam 39 şehirde devam eden tahlillere ait açıklamalarının devamında ise şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlığımıza bağlı vergi müfettişleri tarafından kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız maliyet çoğalışları ile gayret etme noktasında İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere toplamda 39 şehirde; 13 distribütör, 256 bayi ve 260 bin vasıta satışına müteveccih çalışmalara başlanmıştır. 13 distribütör ve 256 bayinin satış operasyonlarına ait bilgi ve belge arz süreçleri bitirilmiştir. Yapılan bu çalışma kapsamında ayrıca bayilerden vasıta satın alan 25 bin müşteriye bilgi isteme yazıları sevk edilerek, özellikle müşterilerin bayilere elden para verip vermedikleri hususu araştırmaya mevzu edilmiştir.”

TALEP VE ARZ BALANSINI BOZANLAR İÇİN UYARI YAPILDI

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı, açıklamasının devamında talep ve arz balansını bozanlar için yaptırım uygulanacağını bildirdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı ’nın açıklamasının devamında yer alan ifadeler ise, şu biçimde:

“39 şehirde bulunan distribütörler, vasıta bayileri ve müşterilerden alınan bilgiler ışığında, otomotiv sektöründe talep ve arz balansını bozanlar ve haksız maliyet çoğalışına neden olanlar ile alakalı olarak Bakanlığımız tarafından lüzumlu tam iş ve operasyonlar süratli bir biçimde yerine getirilerek otomotiv sektöründeki balanssızlıklar ortadan kaldırılacak ve yurttaşlarımızın mağduriyetine yol açanlara lüzumlu yaptırımlar gecikmeksizin uygulanacaktır.”

İçeriği Oyla

Yorum yapın